Czerń nie zapomina

Okładka książki Czerń nie zapomina Agnieszka Hałas
Okładka książki Czerń nie zapomina
Agnieszka Hałas Wydawnictwo: Rebis Cykl: Teatr węży (tom 5) fantasy, science fiction
Teatr węży (tom 5)
Rebis
2020-07-14
2020-07-14

Okładka książki Epidemie Paweł Dybała, Agnieszka Fulińska, Wojciech Gunia, Agnieszka Hałas, Paweł Majka, Mikołaj Maria Manicki, Andrzej Miszczak, Tadeusz Oszubski, Krzysztof Rewiuk, Magdalena Anna Sakowska, Marta Sobiecka, Jacek Sobota, Wojciech Szyda, Marek Żelkowski
Epidemie Paweł Dybała, Agnie...
Okładka książki Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2023. Antologia utworów nominowanych za rok 2022 Michał Cholewa, Agnieszka Hałas, Łukasz Kucharczyk, Magdalena Świerczek-Gryboś, Paula Wanarska
Nagroda im. Ja... Michał Cholewa, Agn...
Okładka książki Nowa Fantastyka 487 (04/2023) Ewa Białołęcka, Agnieszka Hałas, Alicja Janusz, Tomasz Krzywik, Django Mathijsen, Luigi Musolino, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Catherynne M. Valente
Nowa Fantastyk... Ewa Białołęcka, Agn...

Piąty odcień czerni

Uwielbiam to uniwersum.

Uwielbiam to uniwersum.

Świat stworzony przez Agnieszkę Hałas jest jednym z lepszych światów, w które się zanurzyłam w ostatnich latach. Ciekawy pomysł na magiczny świat, który nie jest powieleniem znanych już rozwiązań. Świetna opowieść, dobrze skrojeni bohaterowie i dobrze dopracowana przestrzeń. Jest to znakomita opowieść, która pochłania czytelnika i nie pozwala mu się oderwać.
Wszystkie tomy łyknęłam na jednym wdechu.

Wszystkie tomy...

Finałowy tom dobrze mi się czytało. Cały cykl również dobrze wspominam. Największe wrażenie zrobiły na mnie jednak dwa pierwsze tomy , mimo że bardziej przypominały zbiór chaotycznych opowiadań. Świetnym pomysłem było wprowadzenie prologów w każdym tomie , które stopniowo wprowadzały w wykreowany świat zmroczy. W ostatniej części podobnie zresztą jak w czwartej Brune weźmie udział w wiekopomnych chwilach, a towarzyszyć mu będą starzy znajomi. Ogólnie preferuję męskie pióro, jednak dla Pani Hałas zawsze zrobię wyjątek bowiem dostrzegam duży potencjał, nieszablonowe decyzje a wątki romansowe wcale nie są najważniejsze.

Chyba najbardziej podobała mi sie ta częśc. Mamy duzo bohaterów, ale pięknie zazębiają nam sie historie z poprzednim tomów.

Szkoda że to już koniec :/

Szkoda że to już koniec :/

Przed sięgnięciem po ostatnią odsłonę cyklu Teatr węży Agnieszki Hałas pod tytułem Czerń nie zapomina, z jednej strony nie mogłam uwierzyć, że to już koniec przygody z Krzyczący w Ciemności. Z drugiej zaś, cieszyłam się, iż autorka nie wypuściła na rynek kolejnej Mody na sukces. ;) Niekończące się serie po jakimś czasie zaczynają trącić myszką i schematami, dlatego jakoś bardziej przekonują mnie „zamknięte” projekty. A jak zakończył się ten z Brune Keare w roli głównej możecie przeczytać poniżej. ;)

W szponach demonów z Doliny Popiołów.
"Znów wkraczacie w świat Zmroczy – przesycony magią, posępny i fascynujący.
Po wydarzeniach na Wyspach Śpiewu Krzyczący w Ciemności przepadł jak kamień w wodę. Poszukują go wszyscy – demony Doliny Śniedzi, srebrna magini Akhania ar Vithanare, młoda wróżbitka Lorraine. Oraz żmij Feren Berilt, który ma swoje ukryte powody.

Dolina Śniedzi zrobi wszystko, by zemścić się na Krzyczącym i na Akhanii za pokrzyżowanie planów na archipelagu. Tymczasem w Bel Ingre, stolicy Lossoru, dojrzewa nowa intryga Otchłani. Dolina Rdzy szykuje się do wzniecenia tam epidemii, by zdobyć dziesiątki tysięcy dusz.

Kiedy sytuacja w Bel Ingre zaczyna się pogarszać, konsekwencje okazują się groźniejsze, niż ktokolwiek przypuszczał. Czy w sytuacji ogromnego zagrożenia możliwe stanie się współdziałanie między srebrem a czernią?"

Od samego początku, z wysokiego C. ;)
Takiego startu ostatniego tomu się nie spodziewałam. Brak Krzyczącego w Ciemności całkowicie mnie zaskoczył, ale z drugiej strony dał „fajnego kopa” innym postaciom.

Lorraine ze swoimi poszukiwaniami oraz prezentacją własnych umiejętności (widzenie przyszłości),wypadła nie tyle pozytywnie, ile naturalnie i bardzo realnie.

Również srebrna magini Akhania ar Vithanare z Zakonu Dziewiątej Przysięgi pokazała się z dobrej strony. Tak, w końcu na serio zajęła się walką z Otchłanią, a jej posunięcia były niezwykle przemyślanie i trafne.

Na firmamencie pojawiło się oczywiście więcej bohaterów znanych i lubianych (Rożek, Pyszczek, chowaniec Zazel),do których dołączyły nowe gwiazdy (Shial Manesseria i Feren Berilta). Dzięki nim i ich spojrzeniu na „planszę gry” możemy jeszcze lepiej zrozumieć świat Zmroczy i połączony z nim świat demonów oraz ludzi.

Więc sięgajcie po całą pentalogię, bo cały świat Zmroczy połączony niezwykłym bohaterem Brune Keare jest pasjonujący. Cała zaś magia czarna i srebrna pokazuje, jak ścierają i jednocześnie dopełniają siły rządzące całym światem. No i jeszcze na zachętę, tylko do tego ostatniego odcinka nadmienię, iż akcja w nim, jest dynamiczna, a przedstawiona walka z epidemią, to bardzo ciekawe pokazanie dotykających ludzi nieszczęść.

Czytajcie więc i cieszcie się dark fantasty w najlepszym wydaniu.

Chyba najsłabsza (niestety) część przygód Krzyczącego w ciemności, moim zdaniem oczywiście, jakoś nie mogłem sie wkręcić. Na szczęście ostatnia 1/3 książki daje sporo frajdy w starym stylu Teatru węży i tutaj duży plus :}

Mimo małej konkurencji w pełni zasłużona nagroda Zajdla. Uwielbiam ten świat i z niecierpliwością czekam na kolejne tomy.

Znów odgrzewany kotlet polscy pisarze których darzyłem ogromnym szacunkiem znów zawodzą

Niestety 5 tom najsłabszy ze wszystkich. Za mało Brune...

Niestety 5 tom najsłabszy ze wszystkich. Za mało Brune...

• Chcę kupić

Dodaj cytat z książki Czerń nie zapomina