Reder 44

Okładka książki Reder 44 Piotr Czarnecki
Okładka książki Reder 44
Piotr Czarnecki Wydawnictwo: Neptun Cykl: Reder (tom 1) Seria: Reder powieść historyczna
powieść historyczna
Reder (tom 1)
Reder
Neptun
2020-02-26
2020-02-26
powieść historia ii wojna światowa thriller fantasy historia alternatywna nowość reder wojna militaria reder 44

Bardzo ciekawa historia,i bardzo fajnie i sprawnie napisana.

Bardzo ciekawa historia,i bardzo fajnie i sprawnie napisana.

Szkoda czasu, nudy.

Szkoda czasu, nudy.

Fajnie poczytać o polskim desancie na Gdańsk:) Niestety książkę momentami czyta się topornie, duży podziw za wiedzę historyczną i wyobraźnię, chętnie przeczytam drugą część.

Z tym milionem polskich żołnierzy to chyba jednak trochę przesada.

Z tym milionem polskich żołnierzy to chyba jednak trochę przesada.

1977

Czy myśleliście kiedyś o tym, co by się stało, gdyby wyborowy strzelec zorganizował zamach na Adolfa Hitlera, który by się udał, a Führer padłby po tym, jak doznał śmiertelnego strzału w głowę? Ja bardziej myślałam o tym, czy do wojny by doszło, gdyby ktoś przed jej wybuchem pozbyłby się Hitlera. Czy znalazłby się ktoś, kto kontynuowałby jego szaleńczy plan.
Lipiec1944 roku. Porucznik Paweł Reder wraz z grupą komandosów podczas akcji w Berghofie zabija Adolfa Hitlera. Jak się okazuje, śmierć Führera nie kończy problemów Polski. Owszem, dla Niemców jest to ogromny cios, ale rozpoczyna się walka o władzę. Po konferencji w Teheranie wydaje się, że sprawa Polski jest ostatecznie rozwiązana. Jest jednak nadzieja w amerykańskim aliancie. Tyle że jedyną szansą jest zmiana tamtejszej władzy, ponieważ obecna raczej nie pójdzie na ten układ.
Nieczęsto sięgam po powieści, w których pojawia się alternatywna wersja rzeczywistości. Trudno mi się oderwać od tego, co pozostało w mojej głowie po lekcjach historii i nie zawsze potrafię wkręcić się w taką opowieść. W tym przypadku nie miałam aż takiego problemu. II wojna światowa nigdy nie była moim konikiem. Moja wiedza na jej temat nie jest specjalnie obszerna, dlatego postanowiłam zaryzykować i przekonać się, co autor będzie miał mi do powiedzenia.
Na początku miałam wrażenie, że zostałam wrzucona w środek historii, brakuje mi jej początku i nie bardzo wiem, co się dzieje. Zaczynałam książkę dwa razy, żeby mieć pewność, że nic po drodze mi nie umknęło, ale to przekonanie, że nie bardzo ogarniam fabułę, mnie nie opuściło. Odłożyłam książkę na dwa dni i wróciłam do lektury. Nie było łatwo, ale w końcu się wciągnęłam.
Niektóre sceny w tej książce są brutalne. Niby miałam z tyłu głowy, że tak może być, gdy sięgałam po tę książkę, ale i tak czułam dyskomfort w trakcie lektury. Chociaż nie powiem, miałam dziką satysfakcję, gdy na początku Hitlerowi odstrzelono kawał czaszki. Co prawda żołądek fiknął mi koziołka, ale dla tego poczucia warto było przeboleć lekki dyskomfort.
Na początku nie do końca odnajdowałam się w powiązaniach między bohaterami, miałam problem z przypisaniem nazwiska do funkcji, potem było łatwiej i nawet zaczynałam nawiązywać z nimi nić porozumienia. Jeśli chodzi o rzeczywiste postacie, to sprawdzałam nazwiska niektórych z nich, żeby wiedzieć, co podczas II wojny światowej się z nimi działo. Jednak czy ta wiedza historyczna jest konieczna w trakcie lektury? Nie powiedziałabym. Ja to robiłam z czystej ciekawości, żeby wiedzieć, co zmieniło się w książce względem rzeczywistości. Autor postarał się o to, żeby wątki spinały się i nie było w nich dziur fabularnych.
Widać, że Piotr Czarnecki włożył sporo serca w napisanie tej powieści. Czy przedstawiona przez niego wizja miałaby szansę się spełnić? Co do tego nie jestem przekonana, ale to nie jest istotne. Nikt nie zabrania nikomu zastanawiania się nad tym, co by było gdyby. Spojrzenie na inną wersję historii było dla mnie ciekawym przeżyciem, choć na początku nie miałam lekko z tą książką i była szansa, że nie dotrwam do końca.
Jeśli lubicie poznawać alternatywne wersje historii, to myślę, że ta książka może przypaść wam do gustu. Sporo się dzieje, czasem bywa krwawo. Jedyne, do czego mogę się doczepić to to, że czasem dialogi były dla mnie zbyt współczesne. No i ten chaos na początku, ale później jest już zdecydowanie lepiej.
***
Za egzemplarz recenzencki dziękuję Portalowi Sztukater.pl

Lipiec1944...

Polscy żołnierze siłą napędową która ma odmienić losy świata. Interesująca i realna wizja historii. Duża wiedza autora i dbałość o szczegóły sprawiają że książkę czyta się z przyjemnością. Prawdziwe postaci dodają realizmu i klimatu. Co ważne jest też już drugi tom, po który na pewno sięgnę.

Lubię powieści o alternatywnej historii. Zamiast czytać kolejną książkę z oklepanymi wydarzeniami (wiadomo jak się skończy) fajnie jest czasem sięgnąć po coś takiego. Tak jakby włączyć wsteczny bieg i ruszyć zupełnie inną drogą historii z domieszką fantazji. Ale tu po miłym początku pozostaje niedosyt. Ja się pogubiłem w wydarzeniach i już nie wiedziałem za bardzo o co chodzi

Dawno nie dodawałem opinii na lubimyczytać. Mam nadzieję, że uda mi wrócić na stałe.
Reder44 wybrany z półki polecane w lokalnej bemowskiej bibliotece. Sięgnąłem i się nie zawiodłem. Mimo oczywistych błędów natury historycznej i militarnej książkę bardzo dobrze się czyta. Fajnie pociągnięta historia, dobre postacie. Miła lektura na majówkę. Szkoda tylko, że drugiej części nie widać.

Dream, dreams, that's aall you've left...

Dream, dreams, that's aall you've left...

Zarówno pod względem historycznym jak i wojskowym książka jest zbyt płytka i pełna błędów. Po bitwie stalingradzkiej Niemcy już czują, że przegrali wojnę. To dość często powtarzany mit (niejedyny mit historyczny w tej książce). W rzeczywistości niedługo później odnieśli poważne zwycięstwo pod Charkowem. Dopiero pod Kurskiem zaczęli naprawdę przegrywać z sowietami, równocześnie upadły faszystowskie Włochy. Ale od zmiany sytuacji na frontach do zmiany nastrojów musiało minąć trochę czasu, masowy defetyzm i skupienie na ratowaniu własnego tyłka to dopiero lata 1944-45.
Nigdy nie słyszałem o tłumikach do MP 40. A nawet jeśli takie były, to MP 40 i tak nie da się dobrze wytłumić. Nie jest prawdą, że seria z karabinu maszynowego MG 42 ścina drzewa.
Język jest zbyt współczesny.

Szału nie ma.

Szału nie ma.