Wielka gra majora Żychonia. As wywiadu kontra Rzesza

Okładka książki Wielka gra majora Żychonia. As wywiadu kontra Rzesza Andrzej Brzeziecki
Okładka książki Wielka gra majora Żychonia. As wywiadu kontra Rzesza
Andrzej Brzeziecki Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie historia
historia
Wydawnictwo Literackie
2021-10-06
2021-10-06
literatura polska

Niezwykłe losy Jana Henryka Żychonia

Bardzo ciekawa pozycja, życiorys bardzo tragiczny, z jednej strony tworca wywiadu na kierunku Niemiec, z ogromnymi sukcesami (informacje, ktore zdobywali niestety władze nie potrafiły w pełni wykorzystać). Z drugiej strony osoba z ogromnym problemem alkoholowym, bardzo bezwzględna i wyrachowana. Ekipa, z którą budował wydział Zachód nikt nie dotrwał do wybuchu wojny. Koledzy z wywiadu stworzyli tzn „Polskie Piekiełko” i próbowali zniszczyć jego legende. Dobrze, że postać Żychonia jest przywracana w powieściach szpiegowskich, Krajewski w powieściach o Popielskim i Ćwirlej w powieściach o Fischerze

Książka świetnie odpowiada na dwa pytania odnośnie polskiego wywiadu:
Dla czego było tak źle?
A jednocześnie dla czego było tak dobrze?

Książka świetnie odpowiada na dwa pytania odnośnie polskiego wywiadu:
Dla czego było tak źle?
A jednocześnie dla czego było tak dobrze?

Ciekawie, rzetelnie i wciągająco napisana książka o służbach specjalnych i wywiadzie w II Rzeczpospolitej. Kolejne rozdziały przesuwają się w dość uporządkowany, chronologiczny sposób, który pokazuje jak przez dwadzieścia lat Niemcy i Rzesza rywalizowali z Polską w walce o sekrety i współpracowników. Pojawia się tut wiele ciekawych informacji, zarówno historii pojedynczych postaci jak i zmian w całej strukturze wywiadu.

Uważam, że książka jest bardzo ciekawa, a autorowi należą się szczególne słowa uznania za imponującą i dokładną bibliografię oraz wygodny spis postaci.

Życiorys Jana Żychonia jest niezwykle barwny, ale też jak to często w Polsce bywało, niestety tragiczny. Andrzej Brzeziecki maluje bardzo barwny portret tej postaci na tle rywalizacji wywiadów polskiego i niemieckiego. Z zainteresowaniem przeczytałem zwłaszcza rozdziały o działalności wywiadowczej Żychonia na Górnym Śląsku, później dopiero objął ekspozyturę w Gdańsku, a następnie w Bydgoszczy. Kurczę, no czego tutaj nie ma?! Są piękne kobiety, agenci, wykradanie poczty, porwania, przekupstwa, wpadki, działania w terenie, żarty, wyprowadzanie wroga w pole, poszukiwanie zdrajców, werbunek współpracowników. Do tego wszystkiego Żychoń, który nadużywający alkoholu, lubiący samochody, szukający ryzyka, mający wrogów także w Polsce, sprawia, że trudno tej postaci, jeśli nie darzyć szacunkiem, to przynajmniej nie czuć do niej jakiejś sympatii. Czyta się to jak dobrą powieść, a sama opowieść o działaniach wywiadowczych niezwykle wciąga. Lata 1924-1939 są tu dla mnie najbarwniejszymi fragmentami, ale poznajemy też oczywiście młodość samego Żychonia oraz jego działalność po kampanii wrześniowej, gdzie bohater najpierw trafia do Francji, a potem do Anglii. Standardowo, musi być też w tym wszystkim wojenka polsko-polska, próby zdyskredytowania, fałszywe oskarżenia, które pojawiają się także dziś, liczne spory z towarzyszami broni, które doprowadzą Żychonia do tragicznego końca. Mile się zaskoczyłem tą pozycją, nie mogłem się oderwać od lektury, a sama postać tego oficera zasługuje chyba na coś więcej niż tylko książkę.

Jako miłośnik serialu "Pogranicze w ogniu" musiałem przeczytać historię Jana Żychonia, bowiem jest to postać, będąca pierwowzorem bohatera granego w serialu przez Pazurę. Niezwykłe jak solidny był serial i inne wydarzeń w nim pokazanych miało swoje pierwowzory w realnej walce wywiadu II RP.
Książka to solidna pozycja, napisana w oparciu o dużą bazę źródłową, rzetelnie pokazująca tytułowego bohatera, bez pomijania wad, skandali wokół pijaństwa, wątpliwości co do zasadności przeprowadzania niektórych akcji. Mamy szczegółowo przedstawioną karierę w wywiadzie, a po początkowym mniej ciekawym fragmencie dotyczącym pierwszych stanowisk i ról Żychonia, gdy dochodzi do skupienia się na wątkach szpiegowskiej gry z Niemcami, trudno chwilami odłożyć książkę.
Jest tu wszystko co znamy z sensacyjnych filmów, przekupywanie i szantażowanie, agenci i oficerowie błyskotliwi lub podli, podwójni agenci, kontrowersyjne łamanie reguł i praw międzynarodowych, oszustwa i brawurowe wyczyny, z perełką w postaci znanego z serialu "Pogranicze w ogniu" wykradania regularnego poczty z pociągów kursujących między Rzeszą a Gdańskiem.
Do tego dostajemy ciekawy wgląd w rzeczywistość polskiego wywiadu II RP, z wewnętrznymi rywalizacjami o katastrofalnych konsekwencjach, z niezrozumiałymi konfliktami, faktyczną amatorszczyzną w wielu aspektach.
Bardzo dobra lektura, która rozkręca się w trakcie i im bliżej do wojny tym robi się ciekawiej.
A sama historia majora Żychonia ze smutnym finałem na zboczach Monte Cassino, który otwiera w ogóle książkę warta powieści bądź filmu fabularnego.

Ciekawie napisana książka historyczna. Bardzo dobre źródło wiedzy o pracy wywiadu polskiego w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Polecam miłośnikom serialu ,,Pogranicze w ogniu "

Ciekawa, napisana w potoczystym stylu książka. Trochę demitologizująca robotę wywiadowczą, pokazująca ją od kuchni. Niestety lekturę skończyłem w raczej podłym nastroju. Nieprawdopodobne jest to, ile czasu i energii marnowano w przedwojennym wywiadzie na walki frakcyjne. Co tam przedwojennym - naszym asom w rozgrywce wewnętrznej nie przeszkodziła nawet wojna. "Polskie piekiełko" było, jest i będzie. Taki smutny morał z lektury. Jasne - zawsze miło sobie poczytać o tym, jak to Polacy wodzą za nos Niemców. Tyle, że ostatecznie niewiele z tego wynikło. Oczywiście mój podły nastrój po lekturze nie ma nic wspólnego z samą książką. Jak napisałem na wstępie - ta jest ciekawa i warta przeczytania.

Drugim bohaterem jest polski wywiad okresu międzywojennego. Żychoń przedstawiony jest niemal jako bohater bez wad, co mnie trochę raziło. Poza tym bardzo dobra lektura.

Bardzo ciekawa i wyważona książka o losach majora Żychonia i pracy wywiadu przed II wojną światową. Dużo można sie z tej książki dowiedzieć, książka ciekawa i wciągająca. Polecam.

• Literatura faktu
  • Niesamowite książki