Późne eseje 2006–2017

Karakter
2020-06-12
2020-06-12
Dariusz Żukowski

Perełka dla fanów literatury. Coetzee w swoich esejach dosłownie "rozbiera na czynniki pierwsze" dzieła najwybitniejszych pisarzy i poetów wszech czasów. Wśród nich Samuel Beckett, Daniel Defoe, Lew Tołstoj, Gustave Flaubert, Goethe... i ich dzieła, nie tylko te znane wszem i wobec ("Cierpienia młodego Wertera", "Pani Bovary"...),ale też utwory, które w interpretacji Coetzeego, zmieniają kompletnie ugruntowane przez lata postrzeganie twórczości i samych twórców.

Cennym jest również przedstawienie sylwetek i wprowadzenie do twórczości niesamowitych postaci, dotąd kompletnie mi nie znanych, po których dzieła z pewnością, po lekturze esejów Coetzeego muszę sięgnąć ("Srebrzynek i ja" Juana Ramóna Jiméneza, czy "Zama" Antonio di Benedetto). Zbiór, oczywiście, polecam!

Literatura jako świadomy kult widziadła. Umysł pozbawiony złudzeń, wyrwany z zawiasów przez jasność widzenia. Świadomie grążący się w literackie kreacje. Z braku wyjścia.

Na "Późne eseje 2006-2017" składają się 23 teksty: w większości recenzje tudzież przedmowy Coetzeego do anglojęzycznych edycji tomików poezji oraz kilkunastu powieści europejskich, latynoamerykańskich i australijskich + esej o dzienniku Hendrika Witbooia na zakończenie. W pomieszczonych w tym tomie esejach, pisanych na przestrzeni nieco ponad dziesięciu lat, Coetzee prezentuje erudycję godną intelektualisty, który posiada bardzo dobre rozeznanie w literaturze z różnych epok i szerokości geograficznych: pisze, między innymi o 'Roxanie' Defoe, 'Szkarłatnej literze' Hawthorne'a, 'Wattcie' Becketta, 'Zanie' di Benedetto, powieści 'Inland' australijskiego pisarza Murnane'a et cetera. Coetzee znany jest przede wszystkim ze swojej twórczości powieściowej, za którą w 2003 roku dostał Nagrodę Nobla. W 'Esejach' jednak dostajemy w gruncie rzeczy serię treściwych biografii oraz streszczeń utworów literackich, poprzetykanych analizą krytycznoliteracką i błyskotliwymi sugestiami interpretacyjnymi. Książkę można czytać jako ciekawy przewodnik po nieco już dzisiaj zapomnianych perełkach literatury światowej. Zważywszy ponadto, że posiada ona bardzo estetyczną postać fizyczną, z całą pewnością można ją polecić ambitnemu i wymagającemu czytelnikowi.

###

"Gdy Goethe był młody, w Niemczech nie uznawano jeszcze powieści za poważną formę literacką" (82).

"Francuski antysemityzm istniał we wszystkich sferach społecznych i miał kilka różnych odmian. Jedną z nich był tradycyjny antyjudaizm katolickiej prawicy. Druga opierała się na rozkwitającej pseudonauce na temat ras. Trzecia - wrogość wobec żydowskiej plutokracji - pojawiła się na marginesie lewicy socjalistycznej" (175).

"O ile nie przyjaźnimy się ze słoniami lub żółwiami, opłakujemy śmierć naszych zwierzęcych towarzyszy częściej niż one naszą i Jimenez nie wzbraniał się przed udzieniem nam tej trudnej lekcji".

O Beckettcie: "Miewał palpitacje serca i tak silne ataki paniki, że starszy brat musiał sypiać z nim w łóżku, by go uspokajać. Za dnia tkwił w pokoju - leżał twarzą do ściany, z nikim nie rozmawiał i nie jadł".

"Czy to możliwe, że mózg Homo Sapiens, rozwinięty do tak ogromnych rozmiarów, by unieść brzemię ogromu świadomości, to nadadaptacja, a ludzkość skazana jest na los dinozaurów - a jeśli nie cała ludzkość, to przynajmniej hiperrefleksyjny samiec z burżuazyjnej cywilizacji Zachodu" (275-276).

"W samym zamierzeniu odzwierciedlenia wizji metafizycznej za pomocą szeregu obrazów, które istnieją wyłącznie jako słowa na papierze , jest coś niedorzecznego" (297).

en kai pan - jedno i wszystko (89)

• Publicystyka/Literatura faktu i "faktu"/Popularnonaukowa i naukowa
  • Esej/rozprawa/szkic