Niewidzialne biblioteki

Okładka książki Niewidzialne biblioteki Monica James, Lawrence Liang, Danish Sheikh, Amy Trautwein
Okładka książki Niewidzialne biblioteki
Monica JamesLawrence Liang Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Invisible Libraries
Wydawnictwo Literackie
2022-05-25
2022-05-25
Jacek Dehnel

W labiryncie bibliotek

👉Niewidzialne biblioteki to zbiór opowiadań o książkach/ bibliotekach, które nie istnieją, ale które żyją w wyobraźni czytelników. Autorzy, tacy jak Lawrence Liang, Monica Narula i inni, bawią się konwencjami literackimi, tworząc fantastyczne światy, w których książki są magicznymi artefaktami, kluczami do tajemnic, źródłami inspiracji lub zagrożeniem dla porządku. Każde opowiadanie jest intrygujące i oryginalne, a razem tworzą niezwykłą mozaikę literackich możliwości.

Jako miłośniczka literatury, byłam zachwycona tą książką. Nie tylko zafascynowały mnie te opowiadania, ale też jeszcze bardziej zakochałam się w literaturze. Każde opowiadanie skłoniło mnie do refleksji nad rolą książek w moim życiu, nad tym, jak one kształtują moją osobowość, moje marzenia, moje zainteresowania.

Niektóre z nich były zabawne, inne wzruszające, a jeszcze inne przerażające, ale wszystkie były napisane z pasją i wrażliwością. Ta książka sprawiła, że chciałam czytać więcej, odkrywać nowe światy, poznawać nowych autorów. To nie tylko zbiór opowiadań, ale też hołd złożony sztuce pisania i czytania.

Serdecznie polecam 'Niewidzialne Biblioteki' wszystkim miłośnikom literackich przygód! 📚✨ Mole książkowe, przygotujcie się na uczucie fascynacji, które towarzyszyć będzie Wam przez każdy zakręt tej niezwykłej opowieści. 🕵️‍♂️📖✨

Lubię takie podróże po światach osobnych, odległych od mojego.

Lubię takie podróże po światach osobnych, odległych od mojego.

Spodziewałam się przygody życia i czytelniczych rozkoszy - i nie dopuszczam takiej możliwości, że moje za wysokie oczekiwania zabiły tę wyczekiwane przyjemności.

Książka o bibliotekach nie może być zła z definicji i "Niewidzialne biblioteki złe nie są". Ile tu wyobraźni, ile zaskakujących pomysłów, jakie ukryte w aluzjach i półsłówkach zatroskane, złośliwe lub pełne namysłu komentarze do naszej czytelniczej rzeczywistości ebooków, hiperłączy, katalogów cyfrowych, ale też cenzury, niszczenia książek i popadających w zapomnienie bibliotek.
Mój kłopot z tą książką polega na tym, że autorzy pochodzą z kręgów kulturowych raczej mi obcych i odwołują się do dzieł, których rozpoznanie nie przynosi mi tej czytelniczej satysfakcji.

Dlatego owszem, ciekawa, owszem, przyjemna, ale - a tego się spodziewałam - nie dość, żeby kupić własny egzemplarz. Przeczytałam i bez żalu zwróciłam do biblioteki.

Intelektualne zabawy kilku zaprzyjaźnionych erudytów, do czytania po jednej stronie, smakowania słów na języku i wędrowania wśród wyimaginowanych półek dla tych, którzy raj wyobrażają sobie jako coś w rodzaju niekończącej się biblioteki.
Ku mojemu niezmiernemu ubolewaniu, autorzy używają jednak częściej snobizmu literackiego niż bogactwa własnej wyobraźni, stąd ocena niższa od antycypowanej.
Aczkolwiek książka stanowić może źródło wyrafinowanych cytatów w arcydzielnym tłumaczeniu Jacka D. oraz inspiracji do kolejnych czytelniczych odkryć, dzięki kipiącym obfitością przypisom.

Magiczne.

Magiczne.

11/52 #ksiazkazbiblioteki o bibliotekach ❤️ no powiem Państwu, że to bardzo przyjemna lektura, ale nie za łatwa, nie mam ani takiej wiedzy o literaturze, ani nie znam klasyków, na podstawie których autorzy "Niewidzialnych bibliotek" bawią się z czytelnikiem. Nie raz czułam, że ktoś puszcza do mnie oczko, ale było to jak w życiu, nie wiesz czy ta dziewczyna Cię podrywa, czy tylko lubi 😅🌈

Ale nie wstydzę się tej niewiedzy, może dzięki temu niektóre rozdziały odbierałam bardziej literalnie i mogłam się bez zbyt wielkiego namysłu zachwycać spolszczeniem #jacekdehnel 💐 - pięknem zdań i trudnością niektórych słówek (zarzut mam, że niektóre #bibliotek są wyjaśnione dopiero na końcu tomiku).

Dzięki tej książeczce można jeszcze bardziej pokochać książki i swoją bibliotekę - pozdro moje filie w Gdyni @bibliotekagdynia 👋

Pozaznaczalam niektóre cytaty sobie karteczkami, bo są wspaniałe, np. w Raturze "Tylko księga może nas ocalić przed Księgą", 📖 w Potere "Biblioteka Potere jest archiwum naszych żyć potencjalnych, składem historii, które mogły się wydarzyć, ale się nie ziściły, lecz podobnie jak zmarli nie znikają całkowicie, tylko odwiedzają nas w snach, budząc w nas niepokój, który utrzymuje się i na jawie." ☠️📚

I z tym zostawiam Was, życząc dobrego dnia i dobrych książek i dobrych żyć.

#wydawnictwoliterackie dobrze, że się daliście przekonać Dehnelowi do wydania tego małego tomiku z wielkimi znaczeniami 🔥🙌

Kocham to, że ta książka mnie tak pięknie i intelektualnie łaskotała w mózg

Kocham to, że ta książka mnie tak pięknie i intelektualnie łaskotała w mózg

Moja bibliotekarska dusza nadaje jednak na innych falach. Nie zagrało. Niby lubię i fantastykę, baśnie, dziwne opowieści...A jednak nie. W moim odbiorze (nie dotykając zachwyconych książką) wydumana, napuszona, sztucznie usypany pagórek przesycony filozoficznymi dywagacjami. A filozofowie jakoś średnio do mnie przemawiali zawsze. Może bardziej trzymam się ziemi.
Jedyna opowieść, która może mnie ujęła, może raczej wzbudziła niepokój, to fragment o bibliotece, w której wypożycza się jedną, jedyną książkę w życiu.
Toż to nie niemal horror :)
Po co komu wymyślać takie historie?
Cieszę się, że moja biblioteka prawdziwa z krwi i kości, tętni życiem. Taka prawdziwa. Widzialna. I wolę tę wersję.

Jedyna...

Niesamowita podróż, ale po czym właściwie? Biblioteka, którą możesz odwiedzić, nie jest prawdziwą biblioteką? Spróbujesz uwierzyć w to, co istnieje tylko potencjalnie? Czytamy książki, biblioteki a może świat? A może to książki czytają nas? Pro captu lectoris habent sua fata libelli.

Baśnie o bibliotekach, książkach, bibliotekarzach, z wplecionymi w nie migawkami dziedzictwa kulturowego. Wariacje biblioteczne książkowych pasjonatów.

• Wyzwanie LC 2022