Czekając na barbarzyńców

Data 1. wydania:
1997-09-09
Anna Mysłowska
Znak
literatura południowoafrykańska powieść południowoafrykańska Anna Mysłowska władza wolność barbarzyńcy imperium
Waiting for the Barbarians
literatura piękna
2019-04-03
Anna Mysłowska

Długo zastanawiałam się, co mogę napisać o tej książce. Jest ona o wszystkim i o niczym, ale to właśnie jest jej siłą. Na pewno przekaz jest uniwersalny i ponadczasowy. I to nie tylko przekaz związany z działaniem tajnych policji, szukaniem wrogów państwa, absurdów biurokracji, ale również z takiej perspektywy bardziej ludzkiej - budowaniem relacji, określaniem swojej...

Jedna z moich ulubionych powieści. Nie ma w niej jednego zbędnego słowa. Nawet opisy które z reguły wydają mi się nudne i nużące tutaj nie przeszkadzają.

Książka jest przerażająco wielowymiarowa.
Po pierwsze każde imperium potrzebuje tytułowych barbarzyńców/obcych, aby trwać. Po drugie autor jest z RPA i na pewno pobrzmiewają w książce echa apartheidu.

Dla mnie "...

Generalnie nudnawe, ale sam moment obrony maltretowanych barbarzyńców i związana z nim wewnętrza przemiana głównego bohatera uważam za rewelacyjny. Gdyby tę powieść zredukować do średniej wielkości opowiadania, zdecydowanie wyszłoby to na plus.

Ponure studium upadku cywilizacji. Na czasie.

Na półkach: , , , ,

To jest bardzo prosta przypowieść, ale może właśnie dlatego tak mocarna. Zgrzytają mi tylko te wzniosłe przemowy i fragmenty, które zbytnio chcą wszystko objaśniać.

Chyba za główny nurt tej książki trzeba przedstawić opowieść o tym, jak urzędnik państwowy nagle staje się wrogiem systemu, w którym tkwi i próbując się z niego wyrwać, staje się ofiarą przemocy, fizycznej i psychicznej, doprowadzenia człowieka do pewnej egzystencjalnej ostateczności, po której... w sumie wszystko wraca do normy, ale nie jest już takie samo, jak wcześniej i...

Masakra, penis, sędzia, niewidoczni barbarzyńcy

TO wciąż aktualna książka (możliwe, że nigdy nie przestanie taka być), choć miejscami jej nie rozumiem. Dlaczego GB zaczyna się opiekować dziewczyną barbarzyńców? Czy ruszyło go sumienie? Czy jest w tym jakiś podtekst? Ja nie wiem.
Podoba mi się, jak potraktowani są barbarzyńcy tutaj. I jak się kończy, jak kołowo się toczy. Szanuję. No i cywilizacja jako źródło chaosu.

Tak jak bohater miał problem w nawiązaniu głębszych i prawdziwszych relacji z pewną kobietą, tak i ja nie poczułam prawdziwości i głębi jego osobowości. Nie do końca robiło na mnie wrażenie to, co się z nim działo, a przy narracji pierwszoosobowej więź między czytelnikiem a bohaterem wydaje się dosyć kluczowa. Sam język powieści wydał mi się poprawny, ale nie ujął mnie...

Dyskusje

1 129