Czekając na barbarzyńców

Okładka książki Czekając na barbarzyńców
John Maxwell Coetzee Wydawnictwo: Znak literatura piękna
2003-01-01
Data 1. wydania:
1997-09-09
Anna Mysłowska
literatura południowoafrykańska powieść południowoafrykańska władza wolność barbarzyńcy imperium Nagroda Nobla noblista Booker nagroda Bookera RPA proza współczesna

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Przygodę z powieścią zaczęłam od jej ekranizacji i choć fabuła podobna, książka o wiele głębsza w swojej treści i przemyśleniach. Bardzo uniwersalne dzieło. Polecam!

znakomite, wielowarstwowe dzieło filozoficzne

znakomite, wielowarstwowe dzieło filozoficzne

Nie każdemu przypada ta powieść. Dręczą mnie komentarze o postkolonializmie tej książki. Gdyby jednak czytać tylko w ten sposób "Czekając na barbaczyńców", to można książek wyrzucić na śmieci. To jak zjedzenie 1/10 obiadu.
Coetzee podejmuje dialog z wieloma wybitnymi pisarzami - poza oczywistym nawiązaniem do Becketta (Czekając na Godota) możemy tu dostrzec nawet aluzje do Pana Cogito Herberta (JMC uważa go za jednego z najważniejszych poetów XX wieku).
Wnikliwa przypowieść o jednostce w systemie. Nie mylić z Kafką, choć i tutaj odnajdziemy podobieństwa. Ale są to dialogi, wymiany myśli, polemiki. Arcydzieło Coetzeego, nie gorsze od Hańby - dla mnie nawet lepsze. Ale co ja tam wiem.

Wybitny sposób narracji. Wielokrotnie wciąga czytelnika i pozwala na zagłębienie się w percepcji bohatera. Zdarzają się momenty, w których równolegle z nim jesteśmy bezradni wobec otaczającego nas systemu.
Dużym atutem jest uniwersalność tekstu - możliwość dobrania czasu i przestrzeni w dowolny sposób.

Moja ulubiona powieść JMC. Choć wersja filmowa podpowiada co innego, lektura każe (w mojej wyobraźni) umiejscowić akcję gdzieś w Azji Środkowej (JMC nie zdradza, gdzie rzecz się dzieje). Dla mnie to dramat psychologiczny i para-filozoficzny zwłaszcza o tym, co jest sprawiedliwe, a co nie. Rodzi wiele pytań, np.: Czy obowiązek (np. wojskowego) służbisty jest ważniejszy od człowieczeństwa? Czy pomagamy innym tylko dla własnego interesu? Gdzie przebiegają granice zdrowego rozsądku miedzy interesem publicznym a prywatnym? Lubię książki, które zmuszają do refleksji, a ta właśnie taka jest.

Tylko dzięki bardzo dobremu lektorowi przetrwałem aż 2 godziny i 45 minuty, tj. jakąś 1/4 książki, tego pseudointelektualnego bełkotu i chorych fantazji niezaspokojonego erotomana.

Choć miejscami, na skutek odrobinę niezrozumiałego, czy wręcz uporczywego poświęcania uwagi elementom erotycznym, istota powieści może się zamazywać, sama w sobie w swej dosadności pozostaje - niestety- coraz bardziej aktualna. Umiejętnie pokazując mechanizm sprawowania władzy opartej na budowaniu strachu i podsycaniu poczucia ciągłego zagrożenia, unaocznia zarazem dalekosiężne tego konsekwencje, które bynajmniej w dzisiejszych czasach nie pozostają bytem jedynie fikcji literackiej.

Akcja tej książki toczy się niespiesznie. Główny bohater jest troszkę nierealny - wydaje mi się, że nikt nie snuje filozoficznych rozważań w obliczu zagrożenia życia lub głodu. Nastrój w powieści - grobowy. Humanistyczne wartości nie wytrzymują zderzenia z prozą życia.

Po przejechaniu RPA mam słabość do książek Coetzee. Poczułem miętę, ten klimat i podkład pod wszystkie jego historie i pod większość bohaterów Noblisty. "Czekając na barbarzyńców" to głównie protest song przeciwko wojnie, przemocy, dominacji jednych nad drugimi i okropieństwach wojny. Jest to książka o postawach ludzi, którzy w czasie pokoju z dala od wojny są kimś zupełnie innymi. Jest to książka o zwykłej empatii wobec drugiego człowieka, który pochodzi z innego plemienia, inaczej myśli i ma inny kolor skóry. Doskonale nakreślona postać Sędziego. Filmu na Netflixie nie oglądałem.

Jedno z moich ulubionych dzieł "Kutsiego" obok Hańby i Żywotów zwierząt. Tym razem południowoafrykański Noblista przenosi nas do bliżej nieokreślonych czasów przednowoczesnych. To mroczna opowieść o walce z wyimaginowanym wrogiem oraz o sile własnego zdania ("świat prawd oczywistych"), a także o cenie, jaką trzeba czasem zapłacić za wyznawanie niepopularnych zasad ("ile tracę żyjąc tak jak wybrałem"). Świetny rys psychologiczny zarządcy granicznego fortu, który doznaje zauroczenia złapanym przez imperialne wojsko 'barbarzyńcą w spódnicy'.
Jak zwykle język bez zarzutu.