Oliwia i Filip

powieść historyczna, Anglia
jjon

allison | 2015-11-20
Przeczytana: 19 listopada 2015

Słuchałam tego audiobooka dość długo, z licznymi przerwami, ale mi to nie przeszkadzało.
Powieść Bidwella jest wciągająca, ale większość wątków można przewidzieć i to - moim zdaniem - jej jedyna wada.

Losy tytułowych bohaterów śledzi się z zainteresowaniem, mimo iż niektóre postacie są nieco szablonowe (np. okrutny dziedzic, totumfacki ekonom, szlachetna panna dziedziczka).
Ciekawe są nie tylko perypetie Oliwii i Filipa, ich rodzin i sąsiadów. Autorowi udało się przekonująco i wiarygodnie pokazać nastroje społeczne w dziewiętnastowiecznej Anglii, w okresie tzw. rewolucji głodnych żołądków. Ta zaleta mnie nie dziwi, gdyż Bidwell słynie z bardzo dobrych powieści historycznych.
Tu mamy utwór będący po trosze romansem i powieścią obyczajowo-historyczną - ta mieszanka dobrze smakuje i zachęca do sięgnięcia po kolejny tom sagi pt. "Adam, syn Oliwii".

Aleksandra | 2016-01-04
Przeczytana: 1965 rok

Jedna z pierwszych książek historycznych, które przeczytałam jako uczennica klasy czwartej szkoły podstawowej. Byłam bardzo dumna, gdy pani z biblioteki poleciła mi tę książkę. Romans, który czytałam z wypiekami na twarzy i od tej książki rozpoczęła się moja przygoda z prozą Bidwella.

FannyBrawne | 2016-07-29
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Sir Aleksander Paterson po śmierci żony zostaje jedynym opiekunem swojej córki Oliwii. Dumny ojciec wychowuje dziewczynkę tak, jak upragnionego syna, nic więc dziwnego, że Oliwia wyrasta na upartą i niepokorną dziewczynę. Jej życie przypada na trudny czas zatargów między właścicielami ziemskimi a ich dzierżawcami. Jednym z protestujących przeciwko niesprawiedliwemu traktowaniu robotników jest Filip Hunter, który staje się obiektem westchnień Oliwii. On jest ubogim dzierżawcą, walczącym o prawa biedoty, upartym i dumnym, a przy tym niestroniącym od kobiecego towarzystwa. Ona - dziedziczką rodu, która pomaga ojcu w zarządzaniu ziemią, zdecydowaną, energiczną dziewczyną, ale i wykształconą damą, a o jej rękę zabiega bogaty prawnik. Wydaje się, że naszą parę dzieli wszystko, co jednak nie przeszkodzi im się w sobie zakochać.

Jako powieść społeczno-obyczajowa ,,Oliwia i Filip" to świetna książka. Bidwell naprawdę bardzo barwnie i interesująco opisuje spór między bogatymi a biednymi,...

Bardzo świetna powieść historyczna główni bohaterowie Oliwia i Filip są wspaniałymi, dobrymi postaciami pochłonęłam książkę szybko chętnie sięgnę po następny tom zapowiada się ciekawie.
Ciekawa książka bardzo mi się podobała
Polecam bardzo!!!!

Beata | 2015-03-20
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione

Moja ulubiona saga obyczajowa.

Aleksandra | 2013-11-05

Ona - córka bogatego ziemianina, on - syn biednych chłopów pracujących u jej ojca. Już wiemy, że są w nieciekawej sytuacji i dużo będzie się działo.
Jest to typowy romans, osadzony w realiach dziewiętnastowiecznej Anglii, które są bardzo realistycznie opisane.
Czytałam tą książkę jeszcze jako nastolatka, ale oczy aż mi się świeciły. Narysowany w tej powieści problem jest skomplikowany i realistycznie przedstawiony. Dodatkowym atutem jest to, że w kolejnych tomach możemy poznać dalsze koleje losów bohaterów zaprezentowanych nam w tej książce.

Polecam serdecznie.

Piotr | 2010-09-22
Przeczytana: 22 września 2010

Świetna powieść historyczna. Podobało mi się zarówno historyczne tło jak i główny wątek - miłosny. Chyba najlepsza kiążka Bidwella. Teraz zabiorę się za kolejne dwa tomy.

Książka raczej dla starszych osób, napisana na tle politycznym. Wątek miłosny doskonale wpleciony w sytuację polityczną przedstawioną w książce.

Iwa | 2014-01-21
Przeczytana: 20 stycznia 2014

Historia takie jak lubię. Anglia początek XIX wieku miłość, walka i mezalians. Polecam

Aliath | 2016-11-20