Rubaszny król Hal

Tłumaczenie: Anna Bidwell
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Książnica kieszonkowa". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Książnica
Bluff King Hal
83-7132-731-5
Rubaszny, król, Hal
Agnieszka

Wierna źródłom historycznym opowieść biograficzna o Henryku VIII Tudorze. Jowialność, humor i spontaniczność sprawiły, że lud nazywał go "rubasznym królem Halem". Panował blisko trzydzieści lat - mądry, spostrzegawczy, zręczny, o wielkim uroku osobistym, bezwzględny w razie potrzeby, lecz zawsze wierny zasadzie: "Król i naród to jedno". Sześć razy zawierał małżeństwa dynastyczne, usuwając poprzednie żony poprzez skrytobójstwo i fingowane oskarżenia o zdradę. Doczekał się jednak godnego potomstwa, a chociaż wyszydzano kolejne królewskie zaślubiny, zarówno współcześni, jak i potomni uznawali w nim nieprzeciętnego władcę.

thelark | 2015-08-25
Na półkach: Historia, Posiadam, Przeczytane

W moim odczuciu biografia średnia.

Niewątpliwie czyta się ciekawie, bardziej jak powieść niż "suchą", czysto informacyjną biografię. Bidwell pod tym względem nie zawodzi, bo nie nudzi czytelnika.

Ale sama wartość historyczna... "Wierna źródłom historycznym(...)" - czytamy w opisie książki. Czy rzeczywiście? Nie powiedziałabym.

Przeciwko Bidwellowi przemawia sama objętość książki - jak na biografię osoby o tak bujnym życiorysie, jak król Henryk VIII, dzieło zdecydowanie za krótkie. Bo w końcu, jak to możliwe, że biografia Anny Boleyn (na której temat wiadomo zdecydowanie mniej) jest jakieś dwa razy grubsza? Co do przedstawienia niektórych faktów, można by je spokojnie podważyć, powołując się na innych historyków. Liczne wątki Bidwell potraktował po macoszemu, a w jego dziele zabrakło najwyraźniej selekcji źródeł i analizy faktów historycznych, co jest kluczowe podczas pisania biografii.

Polecam jako ciekawostkę.

ira | 2011-12-08
Przeczytana: 1995 rok

Od tej książki rozpoczął się mój romans z Tudorami, a w szczególności z Henrykiem VIII, jego wszystkimi żonami i dziećmi.
Bidwell jest mistrzem powieści historycznej, potrafi ożywić ducha papierowych postaci z kart podręczników historii i uczynić je nam bliskimi.

Aleksandra | 2016-01-06
Przeczytana: 1971 rok

Powieść Bidwella o królu Henryku VIII stała się dla mnie bramą do poznawania historii Anglii. Przedstawiona postać rubasznego króla i jego siedmiu żon bardzo mnie zainteresowała. Z niecierpliwością czekałam na kolejne powieści Bidwella.

Kinga | 2012-07-06
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, England
Przeczytana: 06 lipca 2012

Pozycję tę czyta się z wielką przyjemnością. Nie jest to typowa książka popularnonaukowa, która przyprawia czytelnika o bóle głowy.
Rzetelne źródło wiedzy na temat osoby Henryka VIII. Gdyby podręczniki szkolne były napisane w taki sposób, nauka historii już nigdy nie stałaby się nudna :-)

Anna Janiszewska | 2013-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2013

Świetnie się czyta ;) Książka nie skupia się wyłącznie na romansach i licznych małżeństwach Henryka VIII, ale również przedstawia go jako wspaniałego władcę który dążył do zjednoczenia swego narodu. Polecam

Jumi | 2013-05-08
Przeczytana: 2003 rok

Naprawdę świetna pozycja! Jak większość książek tego autora, czyta się świetnie, bez tchu (połyka się po prostu) i z emocjami. Zapewne niektóre sytuacje zostały ubarwione prze Bidwella, ale i tak oprócz świetnej fabuły jest to kapitaly opis epoki, masa informacji i ciekawostek dla zainteresowanych tematem. Bardzo polecam.

Nola | 2014-01-25
Przeczytana: 15 grudnia 2012

Biografia władcy w czystej postaci

Krystyna | 2011-08-24

Warto przeczytać - jak większość biografii pióra Bidwella.
Nie jest to typowa biografia,suchy opis postaci i epoki - raczej opowieść o człowieku, jego zaletach i wadach oraz czasach, w których żył.
Bidwell nie stosuje schematu dobry/zły, nie dokonuje jednoznacznych ocen - i to właśnie przyciąga mnie do jego książek.

Zohan | 2015-07-09

dla sympatyków historii, kontrowersji i bardzo ciekawego życia Króla Henryka 8 Tudora ;)

Monika | 2011-12-05
Przeczytana: wrzesień 2011

"Z Wami żyć i umierać z Wami",
"Bóg i moje sumienie są w najlepszych stosunkach"
"Nigdy więcej nie zaufam nikomu"
"Dynastia Tudorów...następstwo tronu Tudorów..."