Wiktoria, żona Alberta

Seria: Z medalionem
Wydawnictwo: Śląsk
literatura faktu
villemo47

Biografia królowej Wiktorii. Kiedy nauczyciel muzyki zalecił kilkuletniej Wiktorii systematyczne ćwiczenia, dziewczynka odpowiedziała „Ja nic nie muszę”. Kim była władczyni, nad której imperium nigdy nie zachodziło słońce? Kim była najdłużej panująca monarchini europejska, której imieniem określa się ponad pół wieku brytyjskiej historii i kultury?Opowieść o kobiecie, z woli opatrzności wyznaczonej do odegrania roli, do której zdaniem autora nie dorosła. Opowieść o źle kochanym dziecku, o młodej władczyni, której udało się wywalczyć wolność i niezależność w czasach gdy "przyzwoitej kobiecie" nie przychodziła nawet do głowy myśl o samodzielności. Bardzo krytyczna niekiedy analiza osobowości Wiktorii i jej relacji z najbliższymi, jej usposobienia i postawy intelektualnej. Analiza fenomenu wiktoriańskiej" mentalności i obyczajowości, które tak wyraźnie naznaczyły kulturę Anglii drugiej połowy XIX wieku.

Nifelinord | 2014-07-21
Na półkach: Przeczytane, Na składzie
Przeczytana: 2013 rok

Po ponownym przeczytaniu książki i porównaniu jej z Misztalem na gorąco... Całkowicie ją rehabilituję.

Nie oznacza to, że zmieniam o niej subiektywne zdanie. Sporo tu niechęci do Niemców, której autor specjalnie nie kryje, jednostronnych osądów i zapętlających się pochwał pod adresem Florence Nightingale. Marksistowskie spojrzenie na sprawy społeczne i gospodarcze jest dyskretne, ale obecne. I może to wciąż jak dotąd najgorsza książka Bidwella, z którą miałam przyjemność (co i tak jako beletrystę stawia go w naprawdę dobrym świetle). Ale przynajmniej jest to dzieło oryginalne i podobał mi się język, którym została napisana - język, który dziwnie przypominał mi przez całą lekturę znacznie później napisaną biografię Misztala, i który właśnie u Misztala tak mnie dawniej urzekał...

Oddając sprawiedliwość Bidwellowi, podnoszę mu zatem ocenę i zmieniam opinię (osoby, które uznały ją wcześniej za wartościową, przepraszam za skasowanie jej razem z głosami poparcia - ponieważ moja obecna...

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Przeczytana: wrzesień 2010

Doskonała biografia, krytyczna, pozbawiona taniego sentymentalizmu i źle maskowanej sympatii, poddająca wnikliwej analizie kobietę, żonę, matkę, wreszcie królową w potocznym mniemaniu będącą jedną z największych władczyń Europy - i skutecznie to mniemanie obalająca. Wyjątkowa lektura, mimo mało zachęcającej formy.

Bian | 2011-09-21
Przeczytana: sierpień 2011

Po odrobinie fantastyki postanowiłam przerzucić się na biografię królowej Wiktorii. Poza faktami historycznymi bardzo interesujące były opisy jej relacji z najbliższymi ludźmi, powiązań na dworze królewskim, intryg i dążenia poszczególnych osób do władzy.

Krystyna | 2011-08-24

Warto przeczytać - jak większość biografii pióra Bidwella.
Nie jest to typowa biografia, suchy opis postaci i epoki - raczej opowieść o człowieku, jego zaletach i wadach oraz czasach, w których żył.
Bidwell nie stosuje schematu dobry/zły, nie dokonuje jednoznacznych ocen - i to właśnie przyciąga mnie do jego książek.

| 2012-03-02

Książka ciekawa, napisana przyjemnym językiem, jednak spodziewałam się czegoś więcej - biografia Marii Antoniny autorstwa A. Fraser posiadała więcej "smaczków".

Piotr | 2016-11-28
Przeczytana: 27 listopada 2016

Nudna dłużyzna. Mógł na 30 stronach napisać to co napisał na ponad 300.

Aliath | 2016-11-20
kazek_xxx | 2016-06-16