Efekt latte. Dlaczego nie trzeba być bogatym, by mieć bogate życie.

Okładka książki Efekt latte. Dlaczego nie trzeba być bogatym, by mieć bogate życie. David Bach, John David Mann
David BachJohn David Mann Wydawnictwo: Studio Emka poradniki
poradniki
The Latte Factor. Why You Don't Have to Be Rich to Live Rich
Studio Emka
2020-02-28
2020-02-28

Okładka książki Go-Giver. Lider rozdawca. Krótka opowieść o tym, co w biznesie jest najważniejsze Burg Bob, John David Mann
Go-Giver. Lide... Burg Bob, John Davi...
Okładka książki Czerwony krąg. Historia snajpera Navy SEALs i trenera najskuteczniejszych strzelców amerykańskich sił zbrojnych John David Mann, Brandon Webb
Czerwony krąg.... John David Mann, Br...
Okładka książki Go-givers: Rozdawcy sprzedają więcej Burg Bob, John David Mann
Go-givers: Roz... Burg Bob, John Davi...

Filozofia oszczędzania przedstawiona w niesamowicie przystępny sposób, w formie powieści osadzonej w przytulnej, nowojorskiej kawiarni. Bardzo podoba mi się zasada trzecia, według której pieniądze należy przeznaczać także na spełnianie własnych marzeń - jakże mało się o tym zwykle mówi w tego typie literaturze. Jedyny minus to pytanie, gdzie znajdzie się konto oszczędnościowe z tak dużym oprocentowaniem??

Przyznam szczerze, że nie spodziewałam się jakiegoś bum i fajerwerków, tymczasem czytało się dość dobrze i płynnie. Nie jest to kolejny nudny poradnik o wszystkim i niczym. Jest to bardziej opowiadanie, w które wplecione zostały, nienachalnie i lekko, wątki porad finansowych.

Lekka i przyjemna. Czyta się ją bardzo szybko. Parę mądrych rad, nad którymi warto się zastanowić.

Z pewnością najciekawsza jest tutaj forma (co wcale nie znaczy dobra) - wskazówki dotyczące oszczędzania przedstawione w formie opowieści fabularnej. Czyta się lekko, pewne porady są nieco naiwne, niemniej jednak książka trafnie podkreśla najbardziej podstawowe kwestie dotyczące oszczędzania oraz bogacenia się. Jest odpowiednia dla ludzi którym pojęcie finansów jest totalnie obce. Mając chociażby podstawową wiedzę w tym zakresie lepiej sięgnąć po "Jak zadbać o własne finanse?" Marcina Iwucia - temat poruszony o wiele szerzej, dostosowany do polskiego czytelnika a także bez fabuły jak w "Efekcie Latte" (fabuły co prawda zwiększającej przystępność, ale jednocześnie będącą strasznie sztampową, przewidywalną i naiwną).

Uważam, że ta (albo podobna) książka powinna być lekturą obowiązkową w 8 klasie szkoły podstawowej. Uczy właściwego podejścia do pieniędzy. Może odniesienie do amerykańskich realiów czasami utrudnia zrozumienie, ale wnioski są uniwersalne. Każdy, kto zarabia, może oszczędzać. A stare powiedzenie o "ziarnku do ziarnka" naprawdę nie jest tylko frazesem.

Bardzo mocno osadzona w amerykańskich realiach. Ale warto sobie przypominać o obiektywnych podstawach oszczędzania.

Treści w książce są tak naprawdę oczywiste, ale mimo to otwierają umysł i zachęcają do wykonywania ich i oszczędzania pieniędzy

Bardzo mocno daje do myślenia

Bardzo mocno daje do myślenia

"Efekt latte" to pozycja przypominająca o tym, że jesteśmy bogatsi bardziej niż nam się wydaje, nawet gdybyśmy tak o sobie nie powiedzieli. Podpowiada też co możemy zrobić, aby rzeczywiście tak się poczuć oraz osiągnąć niezależność finansową.

Pozycja jest skondensowana i przedstawiona w przyjaznej formie opowieści.

Zoey to bohaterka, która w zasadzie ma wszystko, ale nie mogłaby o sobie powiedzieć, że ma pieniądze. Pewnego razu dostrzega billboard, na którym widnieje łódź na pustyni, a podpis rzecze: "Jeśli nie wiesz dokąd zmierzasz, możesz trafić tam, gdzie wcale nie chcesz się znaleźć". Te słowa oraz rozmowy z baristą w odwiedzanej przez nią kawiarni, zaczynają ewaluację jej myślenia - zarówno o finansach, ale przede wszystkim o niej samej, jej wartościach, celach i marzeniach.

Sposób stworzenia tej powieści - poradnika, zdecydowanie do mnie przemówił, tak samo jak i zawarte wskazówki, ale też i mity o pieniądzach oraz niewielkie nawyki, które można wprowadzić dla zwiększenia swojego zaplecza finansowego.

Dla osób raczkujących w tej tematyce będzie to pozycja inspirująca i rozwijająca, pod czym mogę się podpisać. Dla bardziej zaawansowanych najpewniej będzie to przypomnienie i ugruntowanie posiadanej wiedzy.

Warto jednak pamiętać, że jest to pozycja dotycząca amerykańskiego rynku i warto przełożyć ją na nasze polskie realia.

Pozycja jest skondensowana i przedstawiona w przyjaznej formie opowieści.

Zoey to bohaterka, która w zasadzie ma wszystko, ale nie...

Podstawy podstaw dotyczące oszczędzania i nauki o finansach. Wiedza, która jest tak istotna i niezbędna w obecnych czasach. 180 stron, które może zmienić Twoje finansowe życie. 180 stron, które może Ci pokazać, że jesteś bogatsz_ niż Ci się wydaję. A to wszystko przedstawione jest w przystępny sposób na podstawie opowiadania o pewnej dziewczynie.
Kilka godzin, chęci, a może unikniesz tonięcia w długach. Kilka godzin merytorycznej wiedzy, która jest, na wyciągniecie ręki i która jest bardziej wartościowa niż nie jedna rada finansową na social mediach od osób kompletnie się na tym nieznających.
Laik, osoba z finansowymi problemami i chęciami na zmiany może wynieść bardzo dużo z tej książki. Osoba, która już ma jakieś pojęcie ekonomiczne i finansowe, może po prostu dostać zastrzyk pozytywnej energii do dalszego działania.
Każdy z nas ma swój efekt latte. Co to jest i co jest Twoim efektem latte? Jeśli nie wiesz, koniecznie poświęć chwilę na te 180 stron.

Kilka godzin, chęci, a...

• Rozwój osobisty
  • Ile się uda? 2020

John David Mann Efekt latte. Dlaczego nie trzeba być bogatym, by mieć bogate życie. Zobacz więcej