Esencjalista

Tłumaczenie: Michał Lipa
Wydawnictwo: MT Biznes
Essentialism. The Discipline Pursuit of less
Piotr

W byciu esencjalistą nie chodzi o to, żeby robić więcej w krótszym czasie, lecz o to, żeby robić tylko właściwe rzeczy. Czy kiedykolwiek miałeś wrażenie, że rozmieniasz się na drobne? Czy czujesz się przepracowany i jednocześnie mało użyteczny? Czy często jesteś zajęty, ale nie produktywny? ...

W byciu esencjalistą nie chodzi o to, żeby robić więcej w krótszym
czasie, lecz o to, żeby robić tylko właściwe rzeczy.

Czy kiedykolwiek miałeś wrażenie, że rozmieniasz się na drobne?

Czy czujesz się przepracowany i jednocześnie mało użyteczny?

Czy często jesteś zajęty, ale nie produktywny?

Czy czujesz się tak, jakby inni ludzie nieustannie kradli twój czas?

Jeżeli odpowiedziałeś twierdząco na którekolwiek z powyższych pytań, do
wolności doprowadzi cię droga esencjalizmu.

Esencjalizm to coś więcej niż strategia zarządzania czasem albo technika
zwiększania produktywności. Polega na systematycznym i
metodycznym rozpoznawaniu rzeczy, które są dla nas najważniejsze,
oraz na eliminowaniu wszystkiego innego, abyśmy mogli jak najlepiej
zająć się sprawami najistotniejszymi.

Zmuszając nas do stosowania ostrzejszych kryteriów uznawania różnych
spraw za istotne, esencjalizm pozwala odzyskać kontrolę nad dokonywanymi
wyborami dotyczącymi sposobu zagospodarowania naszego cennego czasu i
energii. Nie musisz milcząco zgadzać się, żeby to inni wybierali za
ciebie.

Stanie się esencjalistą nie jest po prostu kolejną pozycją na naszej
liście spraw do załatwienia, wiąże się bowiem z przyjęciem zupełnie
nowego sposobu robienia wszystkiego. Chodzi o to, żeby robić mniej, ale
lepiej, i to w każdej dziedzinie życia. Esencjalizm to filozofia życia,
której czas właśnie nadszedł.

GREG McKEOWN pisze, naucza i wygłasza wykłady na całym
świecie, przekazując ludziom wiedzę na temat znaczenia esencjalizmu w
życiu i w biznesie. Był zapraszany przez takie firmy jak Apple, Google,
Facebook, LinkedIn, Salesforce.com, Symantec i Twitter. Należy do
najpopularniejszych blogerów w serwisie „Harvard Business Review” oraz
znajduje się na liście wpływowych ludzi (Influencers) serwisu LinkedIn.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: http://www.mtbiznes.pl/b1878-esencjalista.htm

Nobliszka | 2017-07-08

Wyobrażałam sobie, że jestem doskonała, myślałam tak jeszcze do wczoraj. I czytałam „Esencjalistę” zadufana w sobie. To mnie nie dotyczy, tak nie chcę, to już wiem, to chyba oczywiste. I już nawet formułowałam sobie w głowie opinie na jej temat, taką do LC, pełną ironii.

I nagle, jeden rozdział - już przy końcu lektury - mnie poruszył, sprawił że na całą książkę spojrzałam inaczej. No tak, jestem idealna ale gdyby tę śrubkę poluzować a tę przykręcić bardziej, to czy to nie wpłynęłoby na ogląd całości, czy środek ciężkości lekko by się nie przesunął. Nie było ucisku, a właściwie był tylko sobie z niego sprawy nie zdawałam.

Oj, zasklepiona głowa, brak otwartości to zaraza.

Kiedyś sobie wymyśliłam, że jeśli w książce wartościowe okaże się choć jedno zdanie, to nie ma co żałować czasu poświęconego lekturze. Podczas czytania „Esencjalisty” czasu nie zmarnowałam. Jeśli nawet nie zastosuję się do żadnej ze wskazówek zaproponowanych przez autora, to i tak jestem mądrzejsza o wiedzę,...

Ewelina | 2016-02-23
Na półkach: Przeczytane, EBOOK, 2016

Zachęcona pozytywnymi opiniami, sięgnęłam po tę książkę, ale jej przeczytanie utwierdziło mnie w przekonaniu, że bardzo nie lubię tego typu poradników. Pan Dobra Rada naucza, jak być bardziej asertywnym, skutecznym i szanowanym pracownikiem korpo a przy okazji jak wspaniałe jest życie oparte na rutynach. Przykład goni przykład, anegdotka anegdotkę, wszystko utrzymane w klimacie Ted talków, dotyczące w dużej mierze środowiska biznesowego. Oczywiście rozumiem, że dla niektórych może to być interesująca propozycja innego spojrzenia na pewne kwestie, jednak w książce irytuje mnie nieznoszący sprzeciwu ton i przekonanie o absolutnej słuszności i niepodważalności wysuwanych tez. Autor pisze, że coś musimy, że coś trzeba, że przekonamy się, jak bardzo to prawdziwe, że jak tego nie robimy, to bardzo, bardzo źle. Tymczasem wydaje mi się, że zarówno zróżnicowanie wśród firm, jak i różnice kulturowe w różnych krajach sprawiają, że nie wszędzie wszystko będzie działało tak samo. Oczywiście w...

Maisa | 2018-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2018

Nawiązując do idei opisanej w tej książce, streszczę swoją opinię, jednocześnie postaram się dam Wam esencję mojej - na jej temat - oceny.

Mimo że tego określenia nie znałam wcześniej, to zasady tego sposobu na życie stosowałam naturalnie przez większość czasu - jednakże i tak wiele z niej wyciągnęłam. Przede wszystkim upewniłam się, że moje działania nie są niczym dziwnym i dobrze jest "wybrzydzać", aby zostać tylko z prawdziwie wartościowymi rzeczami/ludźmi/działaniami. Ta książka pomogła mi siebie bardziej zrozumieć.

Co prawda, niekiedy biznesowe porównania mnie zniechęcały, szczególnie na początku - wtedy przestraszyłam się, że popełniłam błąd kupując kolejną książkę pseudo-biznesową. Ale po przeczytaniu jej do końca, mogę śmiało stwierdzić, że autor daje wartość zarówno dla biznesu, jak i prywatnie.

Polecam, jeśli szukasz przewodnika do życia, w którym chcesz się otaczać tylko tym, co wartościowe. Tutaj masz krok po kroku wyjaśnione dlaczego warto - i jak to zrobić. Na...

kml | 2018-09-09
Przeczytana: 09 września 2018

Początek ciężki, jakby autor chciał się przypodobać czytelnikowi. Trzeba przebrnąć, bo dalej wspaniała kwintesencja jak radzić sobie z przytłaczającym możliwościami światem. Czytam co jakiś czas, czasem tylko notatki, podkreślenia, omijam początek ;)

Warto wracać do tej książki, otworzyć ją gdzieś w środku i przeczytać kilka zdań, stron. Inspiruje by dalej walczyć ze swoimi słabościami i wyciągać z życia to co chcemy, a nie co nam życie przynosi.

Arkadiusz Król | 2015-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2015

Książka skłania do refleksji i zastanowienia. Autor tłumaczy swój punkt widzenia, ale przy tym stawia przed nami kilka prostych pytań, o których często zapominamy w życiu codziennym.

Uwagi:
- By wyciągnąć z niej coś więcej - trzeba przeczytać ją min 2 razy
- Warto wynotować na kartce pytania, które rodzą Ci się w głowie, następnie odpowiedzieć na nie a odpowiedzi ocenić od 1 do 10. Dalej już wiesz ;)

PR1234 | 2015-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2015

Mądra książka. Niby nic nowego ale podane bardzo przyjemne.

Calad | 2018-10-07
Przeczytana: 07 października 2018

Dla osoby określającej się jako człowiek renesansu pozycja obowiązkowa.

W dzisiejszym świecie ilość możliwości jest praktycznie nieograniczona. Internet daje nam dostęp do mnóstwa źródeł rzetelnej wiedzy i w ciągu kilku minut możemy znaleźć kursy najlepszych uczelni z każdej dziedziny życia, zupełnie za darmo.

Esencjalista, a właściwie esencjalizm, to sposób zmiany życia dla osób, które mają wiele zainteresowań i przez to nie wiedzą, na czym chciałyby skupić się w życiu. Myślę, że sama książka nie jest najlepszym drogowskazem, jak wyłuskać spośród mnóstwa ciekawych zajęć to najbardziej intrygujące, to 'nasze'. Rozdziały o poszukiwaniu pewnego rodzaju pasji, której chcemy się oddać, są w porządku, ale i tak najlepsza jest rozmowa z samym sobą. Dla zainteresowanych polecam rzucić okiem chociażby na zasadę 5/25 Warrena Buffeta.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak spośród wielu wspaniałych możliwości wybrać najlepszą - to książka dla Ciebie.

Danpe | 2018-05-18
Przeczytana: 17 maja 2018

Książka jest podzielona na wiele mniejszych rozmiarów przez to czyta się ją bardzo przyjemnie. Każdy rozdział niesie ze sobą cenną radę, która jest zawsze poparta przykładem z życia ludzi osiągających duże sukcesy życiowe i finansowe.

Autor podstawową zasadę "mniej, ale lepiej" rozbudowuje w swoim dziele, lecz ona jest podstawą do każdego pisanego słowa. Warto przeczytać tą pozycję i dowiedzieć się jak asertywnie odmawiać, działać na tych polach na których naprawdę chcemy się rozwijać (jak je odnaleźć) i być szczęśliwym człowiekiem.

jovika | 2016-05-13
Przeczytana: 10 maja 2016

Rewelacyjna książka!
PO CO nam tak dużo zajęć/atrakcji/sytuacji/stresu/niedomkniętych spraw?
PO CO bierzemy na siebie więcej niż możemy przyjąć... ?
Książka a la poradnik w stylu "jak żyć?" i jak minimalizować ilość zajęć, których łapiemy się co dnia...
Ale to też książka, która otwiera oczy na to, co jest wokół i jak wiele tracimy goniąc za jutrem nie dostrzegając dnia dzisiejszego.

barczakmichal | 2018-08-20
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: luty 2018

Jedna z najlepszych książek, którą przeczytałem w 2018 roku. Bardzo wiele zmieniła w mojej firmie i życiu. Nauczyłem się wyciągać esencję - tego co naprawdę wartościowe.