Czy to jest człowiek

978-83-08-04257-1
Holocaust, literatura obozowa
Inne
wojni

Opis przeżyć obozowych autora - żyda włoskiego pochodzenia, który w młodości znalazł się w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Bohater,z zawodu chemik, próbuje odnaleźć się w nowo zastanej rzeczywistości. Jego dnie wypełnia walka z głodem oraz wypełnianie myśli czymś innym, niż własne, piękne wspomnienia z domu rodzinnego. Powieść zaliczana do klasyki literatury obozowej. Ta niezwykła książka,...

Ta niezwykła książka, wielokrotnie wznawiana i tłumaczona na wiele języków zaliczana jest do klasyki literatury o Holocauście. Powstała w 1947 r. z potrzeby wewnętrznego wyzwolenia, stanowi studium niektórych aspektów życia w społeczności więźniarskiej. Autor, były więzień KL Auschwitz III - Monowitz w przejmujący sposób i w niezwykłej literacko formie – pozbawionej ocen i oskarżeń - opisuje przybycie do obozu, doświadczenie selekcji, głód, pracę w różnych komandach oraz ludzkie postawy i zachowania w obozie.

Książka „Czy to jest człowiek” została napisana tuż po zakończeniu II wojny światowej, w 1947 roku. Jest to dzieło o tyle ważne, że stanowiło pierwszy zapis świadka i uczestnika wydarzeń w Auschwitz, włoskiego Żyda Primo Levi’ego, na temat dokonanych w tym miejscu okrucieństw. Autor skupia się na swojej osobie, tylko czasami wspominając innych współwięźniów i zasłyszane historie. Z dokumentalną skrupulatnością odnotowuje swoje wspomnienia na temat aresztowania, wyjazdu z Włoch, dostarczenia do obozu. Precyzyjnie nakreśla obraz dnia w tym pozbawionym uczuć miejscu. Razem z nim będziemy poznawać harmonogram dnia, panującą temperaturę, metody na przetrwanie. Przyjrzymy się kluczowym bolączkom więźniów – głodowi, mrozowi, katordze.

Levi pisze niezwykle plastycznie i naturalistycznie. Dba o to, aby nie zamazywać pejzażu niepotrzebnymi słowami. Obrazowość jego narracji idealnie wpasowuje się w surowy klimat obozu. Ta lektura przenika do szpiku kości. Podczas czytania odczuwać będziemy...

Agnieszka | 2018-05-16
Przeczytana: 08 maja 2018

"Jeżeli potępieni nie mają historii, a droga wiodąca do zagłady jest jedna i szeroka, dróg prowadzących do ocalenia jest wiele, są strome i nieprzewidziane". (str 127)

To kolejna książka z "obszaru" II Wojny Światowej. To książka niezwykła, bo napisana przez świadka i uczestnika wydarzeń w Auschwitz. Primo Levi jako pierwszy obwieścił innym ludziom, co stało się w obozie zagłady. Chciał uwypuklić to co było ważne, co miało znaczenie, jak dawano sobie radę z podstawowymi potrzebami, czy i w jakich przypadkach człowiek był człowiekiem. Co znaczyło człowieczeństwo w totalnym upodleniu i "niebycie".

Autor opisuje swoją historię pobytu w obozie w Auschwitz, od chwili wyjazdu z Włoch do opuszczenia go po ucieczce Hitlerowców. Levi w sposób niezwykle precyzyjny opisuje swoje życie obozowe. Z drobiazgowością przytacza każdą czynność, rzecz, zadanie, wygląd i działanie. Jego opisy są tak dokładne, że przenikają czytelnika, dotykają do żywego, pozwalają wejrzeć w zakamarki ciała, w ból i...

Krzysztof Mroczko | 2015-01-13

Oto kolejna książka ocalałego więźnia Auschwitz. Chronologicznie pierwsza, ukazała się już w dwa lata po wojnie.Nie uzyskała zbyt dużego rozgłosu, co dotknęło mocno autora, którego celem było rozgłoszenie prawdy o niemieckich obozach zagłady i Holocauście. Musiało jednak minąć kilkanaście lat, by świat był w stanie zmierzyć się z okrutną prawdą.

„Czy to jest człowiek” to zupełnie inna gatunkowo książka niż „Pogrążeni i ocaleni”, o której pisałem jakiś czas temu. Bliżej jej do zwykłej opowieści, opisuje bowiem pobyt autora w obozie w Auschwitz, jak się tam znalazł i w jaki sposób udało mu się przeżyć okres uwięzienia.

Ale to lektura tylko na pozór podobna do tych znanych nam polskich opowieści Nałkowskiej, Borowskiego czy nawet Grzesiuka. Levi co prawda pisze tylko o sobie, z rzadka wspomina innych współwięźniów i obozowe historie zasłyszane. Zajmuje się swoją reakcją na nieludzkie traktowanie, opisując z chirurgiczną niemal precyzją koleje swego losu. Nigdzie dotąd, a swojego...

Aarionne | 2014-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2014

Kolejne wspomnienia z obozu koncentracyjnego i kolejne podane w zupełnie inny sposób. Levi nie opisuje ze szczegółami okrucieństw, jakich dopuszczają się Niemcy na więźniach, skupia się za to na ludziach i człowieczeństwie. Próbuje odnaleźć resztki humanizmu w niemal pozbawionych wiary więźniach. Dużo pisze o swoich towarzyszach osadzonych w obozie, chcąc w ten sposób choć trochę ocalić pamięć o nich.

Książka jest pełna głębokich przemyśleń i konkluzji, do jakich ludzie wolni nie byliby w stanie sami dojść. Pisze o tym, że zimno, głód czy ból są odczuwane zupełnie inaczej przez człowieka chorego, wygłodzonego i pozbawionego nadziei.

Lektura jest tylko pozornie prosta, bo książka napisana jest dość łatwym językiem. Ale zawarte w niej myśli i podejmowane tematy skłaniają do głębokich refleksji.

fiume | 2014-02-14
Przeczytana: styczeń 2014

Od dawna chciałam ją przeczytać i nie zawiodłam się. Książka powstała w 1947r., ale Levi zastosował w niej taką narrację, że czytając ją, mamy wrażenie, że są to co najmniej fragmenty dzienników. Doskonale odtworzył swoje wspomnienia i w bardzo poetycki sposób przelał je na papier. Książka jest świetnie napisana, pochłonęłam ją dosłownie, ale nie zgodzę się ze stwierdzeniem, które padło w jednej z opinii poniżej - na pewno nie jest to pozycja, którą "czyta się lekko"! Dla mnie była to bardzo trudna lektura, o której myślałam jeszcze długo po przeczytaniu.

Joanna Topolska | 2014-12-28
Przeczytana: 22 grudnia 2014

Gdzie TY książko byłaś całe moje czytelnicze życie? Nie wiem!
Wiem, że to dobrze,że w nie wkroczyłaś i póki co jako jedyna pokazałaś, co dzieje się w obozie kiedy nie ma już w nim kata

elady1989 | 2018-03-30
Przeczytana: 28 marca 2018

"Czy to jest człowiek" to opowieść Primo Leviego,włoskiego Żyda, który jako uczestnik ruchu oporu został w 1943 aresztowany przez narodowych socjalistów i deportowany do niemieckiego obozu #auschwitz - Monowitz, Przeżył dzięki pracy w laboratorium chemicznym.
W książce zawarte jest wiele przemyśleń, monologów wewnętrznych autora, opisy strasznego życia obozowego.
Głód, zbrodnia, nieludzkie warunki... i wciąż można zadawać sobie #pytanie Skoro był #oswiecim to nie może być Boga?

link do artykułu o Primo Levi z #wikpedia https://pl.wikipedia.org/wiki/Primo_Levi

Hyperyon | 2017-09-25

Dziwnym uczuciem jest w ogóle próba ocenienia tej książki. W kategoriach estetycznych? No, bez żartów..... Ważne jest, najważniejsze, że tak po prostu było...

nitka | 2013-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2013

"Jestem pod wrażeniem, to trudna książka". Tym zdaniem zaszczyciła mnie ostatnio polonistka, kiedy zobaczyła na mojej ławce książkę Primo Levi'ego zamiast "Lalki" Prusa.
I bez wątpienia ma rację - ta pozycja do łatwych nie należy.

Książka ta wydana została po raz pierwszy w 1947 roku; dziś jest jedną z czołowych pozycji dotyczących holocaustu. Primo Levi, chemik i pisarz, Żyd włoskiego pochodzenia, do Oświęcimia w marcu 1944 roku razem z innymi partyzantami. Bohater próbuje odnaleźć się w rzeczywistości pełnej głodu, podstępu, rygoru i śmierci, w rzeczywistości KL Auschwitz III - Monowitz. Przenosimy się w przeszłość do szarego obozu, w którym panuje tylko jedna zasada: temu, kto ma, będzie dane; temu, kto nie ma, będzie odebrane.

Jeśli chodzi o tematykę wojenną, to jest mi ona całkowicie odległa. Jest jednak w tej książce coś, co mnie wciągnęło. Autor opisuje swoje wspomnienia z obozu. Szlachetny w moich oczach wydał się fakt, że nie oceniał i nikogo nie oskarżał. Miał wiele...

tajemnicza | 2016-06-15

zdecydowanie fenomenalna książka.. niestety do tego stopnia łzy lecą,że nie jestem w stanie jej do końca przeczytać