Żywe wiązanie

Okładka książki Żywe wiązanie Igor Newerly
Okładka książki Żywe wiązanie
Igor Newerly Wydawnictwo: Czytelnik Seria: Kolekcja Polskiej Literatury Współczesnej literatura piękna
Kolekcja Polskiej Literatury Współczesnej
Czytelnik
1978-01-01
1978-01-01

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Opowieść o życiu i kształtowaniu wrażliwości Henryka Goldszmita/Janusza Korczaka, napisana jak zawsze w przypadku Igora Newerlego pięknym językiem.

Książka Newerlego zaskoczyła mnie tym jak bardzo jest aktualna. Teraz właśnie, w marcu 2018. W czasie wymownych okrągłych rocznic i próbach zmian akcentów w historii.
Bo to książka o Januszu Korczaku, ale też i próba odpowiedzi, opisania drogi Józefa Goldszmita do Janusza.
"Żywe wiązanie" to zabieg sadowniczy polegający na zaszczepieniu w starym pniu drzewa, nowej gałązki, która samodzielnie by nie przetrwała, ale teraz może czerpać soki z nowego korzenia, rosnąć na tej solidnej podstawie i dawać nowe świeże owoce. I to żywe wiązanie w książce to właśnie taka opowieść.
O życiu człowieka urodzonego w rodzinie żydowskiej, jego wzrastaniu i dojrzewaniu. O pracy nad sobą, i o tym by owoce tej pracy były świadectwem dobrego życia.
A to wszystko z miłością do języka polskiego, do jego kultury i tradycji. Szczególnie przez kontakt z językiem młodych ludzi pochodzenia żydowskiego, to przez "Mały przegląd". Opisane losy jego współpracowników są bardzo poruszające. Smutne tylko, że tak wielu z tych wartościowych ludzi zginęło w czasie wojny.

O zupełnie nowym podejściu do wychowania, o szacunku do dziecka, o prawie do własnego stanowienia o sobie. O nagradzaniu, a nie o karaniu.
Bardzo to wszystko obrazowe i prawdziwe.

A co mnie zaskoczyło to poglądy jakie miał Janusz Korczak dotyczące doboru naturalnego czy eutanazji. Dają sporo do myślenia.

Bez dwóch zdań był osobą nieprzeciętną i wyprzedzającą swoje czasy.

Trudna, ale pokazuje sylwetkę człowieka o którym chyba za mało wiemy

Trudna, ale pokazuje sylwetkę człowieka o którym chyba za mało wiemy

Na ponad 400 stronach spodziewałam się dowiedzieć więcej o Korczaku, jego filozofii i działalności, a tak naprawdę na ten temat jest ok. 20 stron i zaczyna się od strony 260... Pozostała treść to luźne notatki o czasach i ludziach przełomu XIX i XX w. oraz wojny.

• Sprzedam
  • Do zdobycia
  • 9A) Literatura polska: 6) Literatura 1945-1989
  • Dziecięce
  • Biografie i wspomnienia
  • Klasyka światowa
  • 8) Proza

Dodaj cytat z książki Żywe wiązanie