Niebo w płomieniach

Wydawnictwo: Czytelnik
Anagnostis

Umieszczona w realiach Lwowa sprzed I wojny światowej fabuła ''Nieba w płomieniach'' to zapis uruchomienia samoświadomości i podważenia starannie ukształtowanej przez otoczenie, chrześcijańskiej konstrukcji postrzegania świata. Na drodze cichego buntu nie odnajdujemy jednak zamiennej prawdy, lecz wypracowanie samej otwartości na nią. Główny bohater, gimnazjalista Teofil, niczego nie może być pewien, natomiast wyzbyty tradycyjnych schematów myślowych, dołącza do grona tych, którzy są przygotowani na to, co ma nastąpić za chwilę. A jest to nie tylko nawała historii, ale również i trwające już od pewnego czasu chwianie się ugruntowanego w dotychczasowej religii i filozofii sposobu postrzegania świata.Autor zastrzega, że książka nie jest autobiograficzna. Wydaje się jednak, że zawiera zapisy osobistych przeżyć, które choć upoetyzowane, są wiarygodnym zbiorem bliskich dla wielu z nas doświadczeń.Zaletą książki jest również emocjonalnie potraktowana sceneria miasta. Poznanie topografii i nastroju lwowskiego mikrokosmosu było dla mnie dużą przyjemnością. ''Niebo w płomieniach'' to książka o wypracowaniu własnej autonomiczności, o urokach i zatraceniu żywotności młodzieńczej, wejściu w gorzkawą, ale dającą pewną satysfakcję dorosłość, a przede wszystkim o wolności myśli. Należy do grona tych książek, które mogą mieć realny wpływ na postawę czytelnika, zwłaszcza gdy jest nim dorastający człowiek. Może mu ona dostarczyć argumentów i odwagi dla głośnego wyrażenia ukrywanych wątpliwości.

źródło opisu: Czytelnik, 1988

źródło okładki: http://www.antykwariat.nepo.pl/

Marek | 2014-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2014

Pierwszorzędne czytanie, ale czuję się spóźniony o kilka lat. Zastanawia mnie dlaczego nie zalicza się takich opowieści do szkolnych lektur. Odpowiedź może być tylko jedna. Dzisiaj ten tekst nie zostałby zrozumiany. Na przykład taki przedmiot jak greka który powinien mieć zasadniczy wpływ na wykształcenie. Na Boga... kto o tym teraz pamięta. Proszę zobaczyć jak została znakomicie opisana lekcja - rozmowa z uczniami o Homerze. A poza tym dochodzi jeszcze atmosfera Lwowa, leniwie chodzimy za Teo-filem gdzieś pomiędzy kościołami Marii Magdaleny i Jezuitów, tuż przy księgarni Gubrynowicza... Nie często możemy powiedzieć po zamknięciu ostatniej strony, to była przygoda intelektualna. Taki jest Parandowski.

rokita49 Boruta | 2015-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2015

Mam wydanie ISKIER z 1978 roku.Twarda oprawa,odpowiednia waga,przyjazna wielkość i czcionka.Książka szyta ,co w tamtych czasach było istotne,bo te klejone bardzo szybko się rozlatywały.Mama mnie nauczyła,żeby zwracać na to uwagę.Lwów w ostatnich latach przed I Wojną Światową.W przeżyciach gimnazjalisty Teofila Grodzickiego odbijają się wspomnienia z młodości autora.Bohater przeżywa poważne rozterki,typowe dla wieku dojrzewania.Otacza go senny świat XIX wieku,ciągle jednak bombardowany nowymi odkryciami naukowymi,które podważają dogmaty religijne.Zamach w Sarajewie kończy wiek XIX i czas młodości Teofila."Namiestnik uważał zabójstwo w Sarajewie za rzecz załatwioną przez kondolencje,przez flagi opuszczone do pół masztu,przez nabożeństwo żałobne,które odprawił arcybiskup Bilczewski".
Józef Bilczewski urodził się w pięknych Wilamowicach,które często odwiedzałem wracając z Oświęcimia do Bielska-Białej.Chodził tutaj do szkoły,później do szkoły w Kętach,maturę zrobił w Wadowicach.Gdy...

Jędrzej Sadłoń | 2011-12-11
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 11 grudnia 2011

Jego pisania za każdym razem zostawiają na długo ślad w pamięci. i w duszy. ilośc nawiązań, tytułów, greki i łaciny którymi karmił czytelnika z kolejnych ksiązkach pokazują zarys niewiarygodnego wręcz oczytania, ogromny był zakres dziedzin w jakich poruszał się Pan Jan, wychowanek Lwowskiego gimnazjum. takich ludzi już nie ma, wielka szkoda. Breathtaking -jedyne słowo mogące oddać wrażenia po Jego lekturze.

Bentesikyme | 2015-03-18

Trafiłam na tę książkę w idealnym momencie życia, bo mając lat siedemnaście i zmagając się jeszcze wciąż z problemami bardzo podobnymi do tych, z którymi borykał się Teofil. Ale nie z tego wynika moja opinia- "Niebo w płomieniach" to po prostu przepięknie napisana intelektualna uczta.

Beth | 2010-10-19
Przeczytana: 2001 rok

Uwielbiam język Parandowskiego, ten człowiek nigdy nie nudzi.

Jantarka | 2012-07-04

Książka dla młodych buntowników, świetna

Jed | 2018-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2018

Bardzo ciekawa książka, trochę już może archaicznym językiem napisana, trochę chyba nie równa. Brakuje widać kilku fragmentów.
Ale godna polecenia jako świadectwo historii. Szczególnie tego jak ludzie widzieli świat tuż przed wybuchem 1 Wojny Światowej.
Poza tym miłość pokazana jest tam pięknie, poezja.
Miłość Rodzicielska, pierwsza miłość, ta delikatność, emocje te fragmenty najbardziej mi się podobały.

| 2015-12-19
Przeczytana: listopad 2015

Książka w pięknym stylu pokazuje drogę poszukiwania prawdy, dochodzenia do samoświadomości, gorączkowego poszukiwania odpowiedzi na pytania, które wymagają wiary. Żałować można, że rozdziały drugiej części książki spłonęły w pożarze domu Parandowskiego. Jak stwierdził sam autor, książka pozostaje "niedopowiedziana, jak fragment".

Gripper | 2015-10-16
Przeczytana: 08 grudnia 2015

Bardzo żałuję, że nie powstała kolejna część :-(

Agata | 2016-08-26
Na półkach: Teraz czytam, Posiadam

Piękno polszczyzny Parandowskiego zapiera dech. Subtelna, cudowna książka, nie tylko dla młodzieży z rozterkami światopoglądowymi. Zastanawiam się, jak bym ją odebrała 30 lat temu - dziś czytam z zachwytem. Książkę wyłożono jako prezent dla czytelników pod sandomierską Ksiegarnią dla Literacką, jest więc podwójnie cenna: sama w sobie😊 i jako pamiątka przemiłych wakacji.