Nierzeczywistość

Wydawnictwo: Verba
83-85061-00-2
piotrex

"Nierzeczywistość" Kazimierza Brandysa, która ukazała się w 1977 roku nakładem Niezależnej Oficyny Wydawniczej NOWA, była pierwszą książką polskiego pisarza współczesnego opublikowaną w tzw. drugim obiegu. "Nierzeczywistość" to rozliczenie pisarza z samym sobą, polskością i PRL-em, w którego tworzenie był przecież w pewien sposób zaangażowany. Książka jest przedrukiem fotooffsetowym wydania...

Książka jest przedrukiem fotooffsetowym wydania Instytutu Literackiego w Paryżu z 1978 r.

Roman Dłużniewski | 2016-12-22

Posiadam drugoobiegowe wydanie. Brandys próbuje rozliczać się ze swoją przeszłością. Mam bardzo sceptyczne podejście do takich "rozliczeń". Najpierw, doznawszy owego heglowskiego ukąszenia, ze wszystkich sił wychwalał socjalizm a teraz będzie się rozliczał. Dla ciekawych.

Gosia | 2014-10-31

Książka, która niemalże na każdej stronie podkreśla, że wolność jest najwyższą wartością. Wolność wcale nie oznaczająca samowoli, a prawo do indywidualności, do życia w prawdzie. To manifest niezgody nie tylko na łamanie praw człowieka, to niezgoda na zapominanie własnych praw. Bo tylko zapominając o przynależnych nam prawach, możemy je zniszczyć.
Świetna analiza społeczeństwa lat 70. XX wieku. Świata, który zaczyna wykształcać typ człowieka poczciwego - posłusznego, niezdolnego do myślenia. Świata nierzeczywistego, karmionego przez propagandę i fałsz...
To także próba ponownego zastanowienia się nad rolą inteligencji w ówczesnych czasach, która niemalże ginie, gdyż odebrano jej możliwość naturalnego rozwoju. A to inteligencja określa samoświadomość społeczeństwa. Jak ma funkcjonować w czasach, kiedy odebrano jej prawa do dyskusji, samodzielnego myślenia?!

Ajka_ | 2016-12-02
Przeczytana: 30 listopada 2016