Krzyż Południa

Wydawnictwo: Czytelnik
Powieść polska, 20 w.
Malgosia09

"Krzyż Południa" to dalsze dzieje bohaterów "Wielbłąda na stepie", którzy w latach wojny znaleźli się z dala od swych domów, na azjatyckiej ziemi, zdani na dolę tułaczy. W barwnej, egzotycznej scenerii autor przedstawia przeżycia Polaków w Persji, skąd później - myśląc stale o powrocie do kraju - wyruszą na dalszą wędrówkę, do Afryki, Australii, Indii. Literacki zapis ich cierpień, rozterek, tęsknot i nadziei jest ostatnim w twórczości Jerzego Krzysztonia fragmentem rozległej panoramy polskiego losu. Wszystko, jak w "Wielbłądzie na stepie", pokazane jest w tej powieści oczami dorastającego w dramatycznych okolicznościach 13-letniego chłopca.

"Wspomnienia z tamtych czasów - jak pisał Autor z okazji wydania "Wielbłąda na stepie" - nosiłem w sobie długie lata, zanim postanowiłem je spisać w kształcie powieści, trzymając się wiernie własnych przeżyć i doświadczeń garstki najbliższych, z którą łączył mnie wspólny los. Uczciwość wobec tego, co dane nam było przeżyć, zalecała mi skromność pisarską, aby prawda o naszym ówczesnym życiu była rzeczywiście spisana z pamięci. Winienem ją również wielu bliźnim, którzy nam nie poskąpili serca".

źródło opisu: Czytelnik, 1983

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Wojciech Gołębiewski | 2016-03-22
Przeczytana: 22 marca 2016

Jest to kontynuacja "Wielbłąda na stepie", jeśli go Państwo nie znacie, to proszę zajrzeć choć do mojej recenzji, a jak znacie, to też ją polecam.,
Książkę wydano pośmiertnie w 1983 roku, a więc rok po samobójczym wyjściu przez okno, a ważną postacią w niej jest ksiądz harcmistrz Zdzisław Peszkowski, herbu Jastrzębiec (1918-2007). jest to bardzo ciekawa postać, więc korzystam z okazji i za Wikipedią, informuję:
".....W fabule występuje pod nazwiskiem "Jastrzębiec" - zawołanie rodowe księdza. Podczas II wojny światowej Zdzisław Peszkowski był wychowawcą trzynastoletniego wówczas Krzysztonia..."
Polecam bardzo ciekawy życiorys ks. Peszkowskiego w Wikipedii, a ja przechodzę niezwłocznie do książki, bo muszę przedstawić Państwu perełkę, która dla wielu jest solą w oku. Przed odpowiednim cytatem muszę podsumować wiedzę historyczną, jaką jest nachalnie karmiony naród. ...

Coś wspaniałego, jestem zachwycona autorem. Odrobinkę bardziej podobała mi się pierwsza część powieści "Wielbłąd na stepie", ale traktuję obie jako całość.
To takie powieści od których nie sposób się oderwać, myśli się o nich i pamięta na długo, albo i zawsze, porusza serce.

zacofany-w-lekturze | 2014-04-02
Przeczytana: 06 lutego 2014