Polski hydraulik i najnowsze opowieści ze Szwecji

Okładka książki Polski hydraulik i najnowsze opowieści ze Szwecji Maciej Zaremba Bielawski
Okładka książki Polski hydraulik i najnowsze opowieści ze Szwecji
Maciej Zaremba Bielawski Wydawnictwo: Agora reportaż
reportaż
Agora
2019-05-22
2019-05-22
Wojciech Chudoba, Katarzyna Tubylewicz, Jan Rost, Anna Topczewska
reportaż Szwecja

Ocena subiektywna jak każda inna. Nigdy wcześniej nie interesowałem się zbytnio Szwecją, moje myślenie o tym kraju ukształtowane było przez sienkiewiczowski opis, niezbyt pozytywne. Obraz, roztoczony przez autora reportaży, osaczył mnie niczym mgła w listopadowy wieczór. Szczegółowa i poparta przykładami posępna depresyjna treść. Momentami ironiczna lub kojarząca się z absurdem Latającego Cyrku Monty Pythona. Dziwny kraj, dziwni ludzie, dziwny ustrój, dziwne przepisy - z mojej perspektywy urodzonego w PRL-u Polaka :D. Gdybym miał gdzieś emigrować, to po tej lekturze Szwecja znalazła by się na ostatnim miejscu listy rezerwowej. Całość rzetelna, nie żałuję czasu poświęconego na tę mroczną podróż, ale odnioslem wrażenie, jakby autor był tajnym agentem rządu szwedzkiemu a jego dzieło miało zniechęcić imigrantów do wybierania tego miejsca. Gorąco polecam przeczytać!

Znakomity zbiór reportaży, który nieprzypadkowo został już wielokrotnie wznowiony. Przeraża niczym najczystszej wody horror i zmusza do dogłębnego zastanowienia się nad kierunkiem jaki obrał w XXI wieku socjologiczny „poligon doświadczalny” Europy, czyli Szwecja. Ale tylko pozornie, bo jak pisze autor, „to historia o tym, że władza zostanie nadużyta, jeśli zabraknie niezależnych sądów i innych instytucji, które ją krępują”. Brzmi znajomo? No, właśnie...

„Polski hydraulik” to według mnie lektura obowiązkowa. Wielokrotnie podczas czytania tej opasłej relacji spadała mi szczęka i uderzała z łoskotem o podłogę. Normalnemu człowiekowi po prostu nie mieści się w głowie, do jakich wypaczeń może dojść w systemie, który w założeniu miał stać w obronie najwyższych dóbr europejskiej kultury – wolności, równości i braterstwa. Co tam niemiecki Jugendamt, co tam afery polityczne w Brukseli, Warszawie czy gdziekolwiek, gdzie ktoś posiadający władzę się upodlił! Co tam służba zdrowia! Maciej Zaremba Bielawski zabiera czytelnika w podróż, która jest niczym innym jak współczesnym lotem nad kukułczym gniazdem.

• Ebooki
  • Do kupienia
  • Literatura faktu

Maciej Zaremba Bielawski Polski hydraulik i najnowsze opowieści ze Szwecji Zobacz więcej