Maciej Zaremba Bielawski

Maciej Zaremba Bielawski, rocznik 1951, emigrował do Szwecji w 1969 roku. Roznosił przesyłki, był salowym w szpitalu, operatorem dźwigu na budowie. Studiował historię idei. Jego dziennikarstwo zaczęł... Maciej Zaremba Bielawski, rocznik 1951, emigrował do Szwecji w 1969 roku. Roznosił przesyłki, był salowym w szpitalu, operatorem dźwigu na budowie. Studiował historię idei. Jego dziennikarstwo zaczęło się od "Solidarności" – w 1981 roku wrócił do Polski z zamówieniami od kilku redakcji. W stanie wojennym jako kierowca ciężarówki przyjeżdżał z pomocą, a przy okazji zbierał materiały, które publikował w Szwecji pod pseudonimem Zaremba.
Dziś jest wybitnym publicystą największego szwedzkiego dziennika "Dagens Nyheter". W 1997 roku nagłośnił sprawę przymusowych sterylizacji, które państwo szwedzkie przeprowadziło w latach 1935–1976 na tysiącach "niepożądanych" obywateli. Skutkiem tych tekstów było wypłacenie ofiarom przymusowych sterylizacji ponad 250 mln koron odszkodowania. Jego publikacje wywołały burzliwą debatę na temat podobnych precederów także w innych krajach skandynawskich, Szwajcarii, USA.
Za swe artykuły otrzymał wiele nagród, m.in. kilkakrotnie Nagrodę Akademii Szwedzkiej, Wielką Nagrodę Dziennikarską (za cykl reportaży Polski hydraulik – po polsku 2008, wyd. Czarne) i ostatnio Złote Pióro Klubu Publicystów. A najstarszy w Szwecji Wydział Prawa Uniwersytetu w Lund przyznał mu tytuł doktora honoris causa.
Jest mężem Agnety Pleijel, znanej (także w Polsce) szwedzkiej pisarki, z którą przekładał na język szwedzki poezję Zbigniewa Herberta.

źródło opisu: czarne.com.pl

źródło zdjęcia: en.wkipedia.org

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Dom z dwiema wieżami
Dom z dwiema wieżami
Maciej Zaremba Bielawski

8,33 (61 ocen i 8 opinii)
Dom z dwiema wieżami
Jako dziecko Maciej był dumny z rodowego herbu i przodka, który zwyciężył pod Grunwaldem. Kiedy miał siedemnaście lat, usłyszał od matki: „Wyjeżdżamy. Jestem Żydówką”. Był grudzień 1968 roku, a on poz...
czytelników: 395 | opinie: 8 | ocena: 8,33 (61 głosów)
Higieniści. Z dziejów eugeniki
Higieniści. Z dziejów eugeniki
Maciej Zaremba Bielawski

7,41 (286 ocen i 34 opinii)
Higieniści. Z dziejów eugeniki Seria: Poza serią
W sierpniu 1997 roku uwaga światowych mediów skupiła się na Sztokholmie. Czy to prawda, że demokratyczne państwo dobrobytu w imię „higieny rasy” aż do lat 70. XX wieku zmuszało tysiące obywateli do op...
czytelników: 1326 | opinie: 34 | ocena: 7,41 (286 głosów) | inne wydania: 1
Leśna mafia. Szwedzki thriller ekologiczny
Leśna mafia. Szwedzki thriller ekologiczny
Maciej Zaremba Bielawski

6,87 (75 ocen i 5 opinii)
Leśna mafia. Szwedzki thriller ekologiczny Seria: Reporterzy Dużego Formatu
Maciej Zaremba, który zawsze wyczuwał to, co typowo szwedzkie, tym razem opisuje współczesną gospodarkę leśną, która zamienia lasy na uprawy przemysłowe. Opowiada o nielegalnych powiązaniach koncernów...
czytelników: 244 | opinie: 5 | ocena: 6,87 (75 głosów)
Polski hydraulik i nowe opowieści ze Szwecji
Polski hydraulik i nowe opowieści ze Szwecji
Maciej Zaremba Bielawski

6,89 (478 ocen i 58 opinii)
Polski hydraulik i nowe opowieści ze Szwecji Seria: Reporterzy Dużego Formatu
Szwecja była pierwszym krajem, który uznał mobbing w miejscu pracy za problem społeczny i wprowadził odpowiednią ustawę, by z nim walczyć. Ale dotąd żaden prokurator nie miał odwagi z niej skorzystać...
czytelników: 1235 | opinie: 58 | ocena: 6,89 (478 głosów) | inne wydania: 3

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

4
992
2014
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (14)

Czytelnicy (991)

Cytaty tego autora (8)
lista cytatów dodaj cytat
Powiązane treści
Witajcie w krainie niepokoju - w Krakowie trwa Festiwal Conrada

Na tydzień otwieramy republikę literatury. To miejsce dla wszystkich, którzy chcą myśleć, czytać i rozmawiać o współczesnym świecie – tymi słowami zainaugurowano tegoroczną, dziewiątą już edycję Festiwalu Conrada. Hasłem przewodnim tegorocznego festiwalu jest „niepokój”. 


więcej
Książkowe odkrycia roku 2011!

Czas na wspólne podsumowanie książkowych odkryć roku 2011. Literackie podsumowania roku publikują prawie wszystkie media, a to przecież Wy - Użytkownicy lubimyczytać.pl znacie się na książkach najlepiej :)!


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd