Shitshow! Ameryka się sypie, a oglądalność szybuje

Tłumaczenie: Katarzyna Gucio
Seria: Seria Amerykańska
Wydawnictwo: Czarne
Sh*tshow!: The Country's Collapsing . . . and the Ratings Are Great
Ag2S

Nowa książka autora nagrodzonej Pulitzerem Detroit. Sekcja zwłok Ameryki! Charlie LeDuff, ekscentryczny amerykański dziennikarz, wraz z ekipą telewizyjną rusza w podróż po Stanach Zjednoczonych, oddając głos tym, których na co dzień nikt nie chce słuchać. Biali mężczyźni ciężko pracujący przy wydobyciu ropy, meksykańscy imigranci docierający do USA wpław przez Rio Grande, czarnoskórzy...

Nowa książka autora nagrodzonej Pulitzerem Detroit. Sekcja zwłok Ameryki!

Charlie LeDuff, ekscentryczny amerykański dziennikarz, wraz z ekipą telewizyjną rusza w podróż po Stanach Zjednoczonych, oddając głos tym, których na co dzień nikt nie chce słuchać. Biali mężczyźni ciężko pracujący przy wydobyciu ropy, meksykańscy imigranci docierający do USA wpław przez Rio Grande, czarnoskórzy mieszkańcy Baltimore i Detroit żyjący na marginesie społeczeństwa, samotne matki płacące krocie za wodę niezdatną do picia i wielu innych, których poza LeDuffem wysłuchała tylko urna wyborcza.

Ostatnie wybory prezydenckie w USA nie należały do elit z Nowego Jorku, Los Angeles czy Waszyngtonu. Należały do ludzi, jak pisze autor, mieszkających w samym butwiejącym środku, w miejscu, którego nie widać z gabinetów na obu wybrzeżach ani z drapaczy chmur, gdzie ulokowały się medialne elity. Te wybory nie należały do garniturów. Należały do flaneli.

LeDuff nie przebiera w środkach i przekraczając niejedną granicę, obnaża to, co w polityce najgorsze – łapówkarstwo, bezczelność, oderwanie od rzeczywistości i bezkarność. Pokazuje też ignorancję mediów, które zamiast pochylać się nad najsłabszym, poklepują po plecach najsilniejszych.

A więc, Panie i Panowie, zapraszamy! Przed wami niespotykany pokaz pychy, arogancji i głupoty. Degrengolada, cyrk na kółkach, burdel, kipisz… Krótko mówiąc – prawdziwy shitshow!

źródło opisu: https://czarne.com.pl/

źródło okładki: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/shitshow

Book-mi-swiadkiem | 2019-04-14
Przeczytana: 12 kwietnia 2019

Charlie LeDuff to amerykański reporter i pisarz, który w swojej karierze pracował dla „The Times”, „The New York Times”, jak i telewizji BBC i CNN.
Wydał kilka książek, lecz my w Polsce możemy znać go niestety tylko z jednej, za to świetnej pozycji „Detroit. Sekcja zwłok Ameryki”, za którą otrzymał wiele nagród, w tym tą najbardziej docenianą czyli Nagrodę Pulitzera.
Dziś jednak chcę przedstawić wam najnowszą publikację autora, czyli „Shitshow! Ameryka się sypie, a oglądalność szybuje”- już sam tytuł pokazuje, że w książce nie uświadczymy pudrowanych historyjek, które koniec końców i tak pokażą nam wszystkim, że Ameryka jest zawsze najlepsza. Sam autor nie przebiera w słowach- co dodaje jeszcze większego realizmu.
Nie raz zastanawiałam się co się dzieje ze światem, że tak nieprofesjonalne osoby dochodzą do władzy? Trump nie miał prawa wygrać, nie oszukujmy się, wszyscy śmialiśmy się w głos gdy wystartował i siedzieliśmy milcząc gdy wygrał. Co się stało? Ludzie nie są głupsi...

Tomek | 2019-06-04

Stany Zjednoczone Głupoty i Chciwości. Stany Zjednoczone Rozpaczy i Szaleństwa. Stany Zjednoczone Bezrobocia i Biedy. Ojczyzna współczesnej demokracji, w której słynne hasło – co prawda francuskie, ale mające demokrację definiować – „Wolność, równość, braterstwo”, brzmi jak cyniczny żart. Gdzie bogaci wciąż stają się bogatsi, a ci, co sięgnęli dna, robią za pogłębiarki. Świat, w którym media mające opowiadać o rzeczywistości, rzeczywistość kreują. Zastępują religię tworząc nowe „opium dla mas”.
Zarzygany resztkami śmieciowego żarcia i taniej wódy raj, w którym spadają płace i rosną ceny. Raj z zatrutymi rzekami i szkieletami niedokończonych wieżowców oraz fabryk. Raj z opuszczonymi ruderami i wyludnionymi przedmieściami.
Charlie LeDuff to żywa dziennikarska legenda. Stał się nią dzięki swojemu metareportażowi, meta zbiorowi metareportaży „Detroit. Sekcja zwłok Ameryki”. Pulitzer to za mało by oddać wielkość tej książki. „Shitshow. Ameryka się sypie, a oglądalność szybuje” jest...

GZal | 2019-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2019

Z każdym kolejnym przeczytanym akapitem, miałem przekonanie, że właśnie czytam suplement do reportaży Marka Szymaniaka "Urobieni". Choć całość dotyczyła nie polskiego rynku pracy i poruszała kwestie u nas nie istniejące. Równocześnie jest to komentarz do tego co dzieje się w polityce i mediach w Polsce, choć nie w takiej skali. Ale podobieństw jest wyjątkowo dużo. Zbyt dużo. Różnica podstawowa jest taka, że Marek Szymaniak próbuje delikatnie zwrócić uwagę na pewne patologie. Tak jakby nieśmiało machał ręką i mówił: “spójrzcie, czy to was nie porusza”. Zaś Charlie LeDuff łapie nas za włosy, przyciska twarz do szyby medialnej i mówi: “patrz, kurwa, tak to właśnie wygląda”.
[...]
całość:

Tomiś | 2019-05-06
Przeczytana: 06 maja 2019

Co tu dużo pisać. Trzyma poziom. Pisana żywym językiem, ale to nie będzie zaskoczeniem dla tych wszystkich, którzy czytali "Detroit. Sekcja zwłok Ameryki". "Shitshow!" to wypadkowa trzech lat podróży z kamerą Charliego LeDuffa po Ameryce. Rozmów z mieszkańcami. Tymi biednymi, odrzuconymi, bezrobotnymi, jak i tymi którzy są u władzy. To też niejako próba odpowiedzi na pytanie o sukces Trumpa w wyborach prezydenckich. Wybranie przez Amerykanów drogi dla populizmu politycznego i globalizacji przez co książka nabiera charakteru uniwersalnego.

Polecam z całego serca.

Dominika Gaweł | 2019-05-31
Przeczytana: 30 maja 2019

Ta książka, opisująca życie w Ameryce, znacząco różni się od pozostałych z którymi miałam do czynienia. Charlie LeDuff odwiedza najbardziej zapomniane rejony Ameryki gdzie bieda miesza się z ubóstwem a wyzysk i hipokryzja władzy z niesprawiedliwością i obłudą. Autor demaskuje rolę ówczesnego dziennikarstwa, gdzie liczba wyświetleń i klikalność ważniejsza jest od krzywdy ludzkiej. Nie ma tu cukierkowego opisu odwiecznego marzenia wielu ludzi. LeDuff uświadamia czytelnikowi, że Ameryka to nie tylko blichtr oświetlonych miast, wysokich budynków i wiecznie uśmiechających się ludzi. Pochyla się nad takimi problemami jak losy nielegalnych imigrantów z Meksyku, odwieczne wojny między czarnymi a białymi, praca za stawki głodowe czy rola amerykańskiej policji. Autor wyraża również niechęć do polityków, którzy sukces swoich działań przeliczają na pieniądze. Bardzo dobra reporterska praca. Cieszę się, że na nią trafiłam. Po jej przeczytaniu znika obraz stereotypowej Ameryki. Polecam...

alfi78 | 2019-05-29
Przeczytana: maj 2019

Jak dla mnie zdjęcie na okładce jest mylące i nie odpowiada treści książki. Miałam nadzieję na przybliżenie kampanii wyborczej oraz roli mediów podczas wyboru Donalda Trumpa na prezydenta i ich wpływu na wyborców. W reportażu o wyborach prezydenckich tyle, co kot napłakał. Autor ciągle powraca do wątku Detroit- tematu, który opisał w książce ,,Detroit. Sekcja zwłok Ameryki". Nie bardzo odpowiada mi też soczysty język autora. Rozumiem, że ma to dodać książce realizmu ale żeby pisać ciekawie nie trzeba pisać o sraniu w kiblu swojego zleceniodawcy!
Mimo to warto przeczytać reportaż, żeby poznać ludzi, którzy wcale nie są głupi ani naiwni ale których desperacja i ciężkie warunki życia doprowadzają do nieracjonalnych wyborów, czytaj: wyboru D. Trumpa na prezydenta USA.

rockofages | 2019-06-16
Na półkach: 2019, Przeczytane