Dom z dwiema wieżami

Nominacja w plebiscycie 2018

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Znakomita opowieść autobiograficzna, w której historia rodziny przeplata się z historią zbiorową. Nie sposób się oderwać. Pisana świetnym językiem, bardzo osobista, wolna od sentymentalizmu, literatura z najwyższej półki. Polecam bardzo

Oceniam na "wybitna" ze względu na szczerość autora co do historii swojej najbliższej rodziny. Nie jest politycznie poprawny, choć niektórych zagadnień ogólnopolskich nie zgłębił. Od swojego śp. dziadka kiedyś usłyszałam zdanie, które wypowiedział żandarm niemiecki w czasie okupacji, że "gdybyśmy sami na rodaków nie donosili do Niemców, nie byłoby tylu ofiar". Hitlerowcy, nie wiem, w jak dużej mierze, ale na pewno posługiwali się Polakami, przyczyniającymi się tym samym do eksterminacji polskich Żydów i Polaków. Jednak Żydzi byli w o wiele większej skali mordowani.

Co może być ciekawego w historii rodziny nieznanego szerzej emigranta sprzed dziesiątek lat, do tego jakiegoś szlachciury?

Może być wszystko!

Wyśmienicie napisana, pełna kontrastów, ale i szarych barw historia o miłości, rodzinie, walce o jej utrzymanie czy po prostu o przetrwanie. Mamy tu bardzo ważny wątek wojenny i antysemicki. Kilka osób może poczuć się niekomfortowo, szczególnie tych, którzy wciąż wierzą w to, że cały naród polski bohatersko bronił Żydów przed Holocaustem.

Ciekawa, przestawiona w nielinearny sposób historia jednostek, która ukazuje skomplikowane relacje społeczne i niełatwą historię tego kraju, historię, którą wielu chciałoby przemilczeć.

Warto!

Może być wszystko!

Nie przeczytałam do końca, bo się znudziłam. Mimo starań tłumacza książkę czyta się z mozołem, są fragmenty napisane stylem napuszonym na granicy grafomanii. Mam pretensję do autora, że zapomniał naszego języka, chociaż wyjechał jako siedemnastolatek tuż przed maturą. Koledzy -rówieśnicy autora , którzy wyruszyli w 1968 r na zachód z Dworca Gdańskiego, do dziś posługują się piękną literacką polszczyzną.

Dobrze napisana ksiażka biograficzna choć nie do końca bo i próba "obrachunku" że sprawą żydowską w Polsce na różnych płaszczyznach.

Nadrabiam zaległości w dziale „reportaż”. Wniosek: tak wiele rzeczy wychodzi niepotrzebnie. A tu? Zaskoszenia! WARTO JAK CHOLERA!

Trudno nawet zacząć coś pisać o tej książce. Dla mnie jest niezwykła zarówno w swojej treści, jak i konstrukcji. Z jednej strony niezwykle osobista, ale też odzwierciedlająca losy wielu rodzin, w których trauma rodziców jest dziedzictwem ich dzieci. Z drugiej to opowieść o naszej nie tak dawnej historii, tej niechcianej, zakłamywanej, przemilczanej. To książka tak samo o miłości jak i polskim antysemityzmie, o politycznej kreaturze jak Dmowski i inni, którzy na nienawiści do Żydów budowali niepodległość naszego kraju. Tak było przed wojną, w jej trakcie i w haniebnym dla Polski roku 1968. A my w dalszym ciągu karmieni jesteśmy w szkołach idyllicznym obrazem dwudziestolecia międzywojennego.
To opowieść o rodzinie, która skutków tego wszystkiego doświadczyła. Doskonałe jest symultaniczne prowadzenie narracji o ojcu, który znaczną część wojny spędził w oflagu (chyba najbezpieczniejszym miejscu w tym czasie) i matce, ukrywającej się Żydówce. Jakże różne to były losy, aż niewyobrażalne, że działy się równolegle. To wielka sztuka tak umiejętne połączyć te obydwie perspektywy. Ta książka to też forma autoterapii syna, Macieja Bielawskiego, który stara się zrozumieć swoich rodziców i dzięki temu samego siebie.
Bardzo żałuję, że tak mało się mówi o tej wspaniałej książce, bo jest ona i przestrogą, i przypomnieniem, że w społeczeństwie, w którym zabraknie tolerancji i otwartości na różnorodność budzą się demony. A budzą się od ośmiu lat.

Zadziwiająca umiejętność budowania precyzyjnych przekazów w próbie konfrontacji z trudną przeszłością, czyli rodzinny album uchwycony lirycznym obiektywem. I wcale nie wychodzi się dobrze na zdjęciach.

Bardzo chciałam przeczytać tę pozycję ze względu na opinie, które tutaj widziałam. Moja ocena wynika z tego, że raczej to po prostu nie jest książka dla mnie. Opowiada ona o historii - zarówno historii indywidualnej rodziny autora jak i ogólnie o czasach przed, w trakcie i powojennych. Normalnie nie czytam tego typu książek, niezbyt interesuję się historią. Spodziewałam się chyba więcej emocji, opisów przy których będę płakać albo się śmiać - niestety u mnie nie wzbudziło to takich silnych emocji. Książka jest napisana pięknym, ale przy tym również trudnym językiem. Wiele nazw i spraw, które możliwe, że dla czytelnika zaznajomionego z historią wojny są znane dla mnie niestety nie były i nie były one wytłumaczone. Czasami gubiłam się trochę, w którym momencie się znajdujemy.
Myślę, że książka może się spodobać osobom w średnim wieku lub starszym, które wojnę i czasy powojenne pamiętają, lub dla osób które po prostu dużo o niej wiedzą - albo poprzez zainteresowanie albo przez rozmowy z rodzicami, dziadkami na ten temat.
Dla mnie niestety historia się trochę ciągnęła, nie wiedziałam co się dzieje, było tutaj dużo zagadkowości i niewytłumaczeń.
Przed przeczytaniem myślę, że można się zastanowić czego się oczekuje i jaką wiedzę na temat opisanych czasów się posiada.

Dla mnie świetna. Losy rodziny na tle sytuacji polityczno-historycznej w naszym kraju. Bardzo jednostronna (w czasie II wojny światowej zginęło prawie tyle samo Żydów co Polaków) ale wciąga bez reszty. Jeśli ktoś losy opisanej rodziny utożsamia z podobnymi losami własnej, tym bardziej czuje emocje. Tu akurat chodzi o problem Żydów, ale każdy za coś tam może zostać sponiewierany przez system. Z jednym się nie zgadzam. Po wojnie władzy nie przejęli w Polsce Polacy a bolszewicy mówiący po polsku. (No i autor przesadza z tym, że Żydzi tacy święci a okrutni Polacy tylko się nad nimi pastwili. Polacy też nie mieli łatwo. Jakoś w Izraelu porządku nie mają a w Szwecji, która dała im azyl teraz się tłuką na ulicach z islamistami. No i niewspomniany problem Żydów, którzy pod zmienionymi nazwiskami donosili na Żydów) To wielka różnica. Polacy w tym czasie byli zajęci odbudowaniem zgliszczy po wojnie i nie mieli czasu na politykę. Polecam. Nie radzę sugerować się opiniami typu „daję 3 punkty, bo można było coś z niej wyciągnąć więcej”. Takie opinie stawia osoba kompletnie oderwana od losów i przemian w naszym kraju poniewierających jednostkę często zdolną lub wybitną. To są losy prawdziwej rodziny z prawdziwą historią. Nikt nijakiego pochodzenia bez tradycji w sercu i czującego schedę przodków głębi tej książki nie pojmie. Nie jest to pozycja dla szukających byle czego. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z ogromnej stronniczości opowieści na korzyść Żydów.

1 562
    1 231