Dom z dwiema wieżami

Okładka książki Dom z dwiema wieżami Maciej Zaremba Bielawski
Nominacja w plebiscycie 2018
Okładka książki Dom z dwiema wieżami
Maciej Zaremba Bielawski Wydawnictwo: Karakter biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Huset med de två tornen
Karakter
2018-12-05
2018-12-05
9788365271938
Mariusz Kalinowski
antysemityzm autobiografia biografia emigracja II wojna światowa literatura faktu manipulacja Marzec ’68 Polacy PRL Poznań relacje rodzinne represje Szwecja wspomnienia życie codzienne Żydzi
Inne

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Na półkach: , , , , ,

Bardzo interesujący i poruszający reportaż i mimo,że na początku nie mogłam przyzwyczaić się do stylu autora,to po kilkudziesięciu stronach tak wsiąkłam w tą niezwykłą historię,że trudno mi było się z nią rozstać.
Jest to bardzo rzetelny i bolesny reportaż,odsłania tę mroczną stronę historię o której się nie mówi i ludzi takimi jakimi byli naprawdę.

pisałam o tej książce esej na zajęcia z literatury najnowszej i dziękuję wszystkiemu, co rzuciło mi ją pod nogi, bo to taki typ reportażowej sagi rodzinnej, którą się obiera z kolejnych warstw i płacze ze wzruszenia.

w ogóle to jest taki gatunek, który (przynajmniej w moim odczuciu) od kilku lat sukcesywnie odświeża swoje literackie oblicze, zwłaszcza za sprawą reporterskiego zestawu narzędzi: precyzji, rzetelności i spostrzegawczości. historia rodzinna zbadana w ten sposób musi dać wyjaśnić swoje dotychczasowe przemilczenia, ujawnić nietrafione decyzje i pozwolić sobie na bycie nieoczywistą. taki jest „dom z dwiema wieżami” bielawskiego, który skrupulatnie bada historię swojej rodziny i wyznacza dla niej kilka osi: najpierw musi zastanowić się nad tym, jak młodzieńczy „on” wpłynął na obecnego, następnie możliwie szeroko zbadać losy swoich rodziców, by w końcu spróbować pochylić się nad cierpkim paradoksem polskiej ideologii narodowej. Jest to doświadczenie tym bardziej gorzkie, gdyż autor, jako wygnaniec z marca 1968 roku, dokonuje rachunku swojej polsko-żydowskiej tożsamości. mnie najbardziej wzrusza w tej książce połączenie realizmu, autoironii, wybaczenia, lęku i walki z wypartą historią. bielawski opowiada, potykając się co chwila jeśli nie o dawnego, to o teraźniejszego siebie i cały jest w znakach zapytania. autor ma do dyspozycji tylko okruszki historii, z których stara się złożyć dowolne całe pieczywo i bardzo jest to urzekające, tym bardziej, że jak sam mówi: „cały jest z matczynego zmilczenia”; mama bowiem w dość gorącym politycznie okresie okazuje się być żydówką.

jest takie zdanie w „Annie Kareninie”, które bardzo mi odpowiada jako zwieńczenie mojej wypowiedzi i leci tak: „wszystkie szczęśliwe rodziny są do siebie podobne, każda nieszczęśliwa rodzina jest nieszczęśliwa na swój sposób”.

czytajcie bielawskiego.

Mimo bezsprzecznej wartości książki Macieja Zarebmy Bielawskiego, momentami nie potrafiłam "wejść" w nią cała, miałam wrażenie, że jestem "obok" tego, co czytałam. Mimo to, bardzo serdecznie polecam, bo jest to reportaż/ biografia napisana w sposób niezwykle rzetelny. Autor nie przedstawia jedynie faktów historycznych z życia jego rodziców, ale podejmuje się analizy wpływu ich przeżyć, na postaci którymi się stały.

Boli i uwiera. Zaczynając czytać, bez zadnych wczesniejszych anonsów, myślałam, że to będzie opowieść rodzinna tracąca myszka. A to owszem, opowieść rodzinna i jednocześnie opowieść o traumie, kłamstwie lub niewypowiedzeniu, "tradycji", historii i koncepcji narodów / grup społecznych. I całym morzu innych trudnych i ważnych wątków zarówno rodzinnych jak i spolecznych. Napisana bardzo osobiscie, na początku sprawiając wrażenie opowieści o samotnym dzieciństwie, przechodzi w opowieść naszpikowana wynikami żmudnej pracy historycznej. Za wcześnie jeszcze dla mnie na przemyślana, ugruntowaną ocenę -recenzje ze względu na mnogość uczuć i myśli. Niemniej, samo to oznacza że ta opowieść wsiaka i pozostaje. Myślę, że to ważna opowieść tej części świata.

Książka kompletnie nie trafiła w mój gust. Sięgnęłam po nią z uwagi na interesującą mnie tematykę i dobre opinie czytelników w Internecie. Przyznam szczerze, że się rozczarowałam. Trudno było mi dotrzeć do końca. Z każdą kolejną przeczytaną stroną liczyłam na rozwój akcji, niestety nie doczekałam się. Pomimo ciekawej tematyki i pomysłu, sam przekaz i sposób ujęcia tematu mnie nie zachwycił. Gdyby nieco skrócić niektóre fragmenty książki, przedstawić je w inny sposób, myślę że mogłoby wyjść z tego coś fajnego, gdyż sam zamysł uważam za warty przedstawienia.

Rozrachunki z przeszłością spisane z polotem. Wyobrażam sobie ogrom pracy wykonanej przez autora, nim dotarł do źródeł. Smutna historia bez happy end’u.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przeczytana we wrześniu, czekała na dzisiejsze dzień, aby móc o niej napisać. Maciej w swój historii zabiera nas w głąb swojego domu, domu z dwiema wieżami i tego, co ten dom tworzyło. Poznajemy losy jego ojca, matki, dziadka, aby móc lepiej zrozumieć jego drogę. Bez poznana przeszłości, nie zrozumie się teraźniejszości. Niesamowicie dobra to historia, ugryziona w ten sposób, że po jednym kęsie masz od razu ochotę na kolejny. Napisana pięknym, ciekawym, zaskakującym językiem, przenosi nas w świat rodzony, narodu, antysemityzmu, miłości, pożądania, niezrozumienia, wyparcia i tęsknoty. Okraszona zdjęciami, stop klatkami z życia, które ukazują to, co zostało przelane na papier. Dla mnie, jako kielczanki, ważna też z powodu ukazanego w niej pogromu żydowskiego.
"Kobiecości, której brak nam najbardziej, nie zawiera się w kształcie, tylko w ruchu(,,,)".

Chyba właśnie przeczytałam najlepszą książkę w tym roku.

Chyba właśnie przeczytałam najlepszą książkę w tym roku.

Poruszająca lektura. Nadal nie mogę się po niej otrząsnąć. Tyle mówi o rodzicach autora, co o współczesnym im społeczeństwie - o Polakach, Żydach, ludziach radzieckich, Niemcach. Zawstydziła mnie, wzburzyła, momentami zdumiała, bo opowiedziała o losie 2 osób i postawach ludzi którzy na ten los wpływali - bez retuszu i politycznej poprawności. Bez tej polskiej hagiografii postaw i mitu ludzi niezłomnych , uczciwych i szlachetnych. Spojrzałem tej nieprzefiltrowanej historii prosto w oczy - to nie było przyjemne, częściej bolało niż nie bolało. Ale warto zobaczyć jak było naprawdę - łatwiej wtedy zrozumieć, dlaczego teraz też jest tak - jak jest.

Wspaniale napisana, bardzo uczciwa i odważna. Autor dokładnie bada historię swojej rodziny: powikłaną, skrywaną, trudną. Wydobywa z archiwów historie dotyczące nas wszystkich w Polsce. Okazuje się, że wciąż nie mamy jasności co do spraw przedwojennych, wojennych, powojennych. Nie mówi się o "paragrafie aryjskim". Nie mówi się wiele o przedziwnej enklawie prawa wojennego w starym stylu, jaką był oflag. Zdumiewałam się wielokrotnie podczas lektury. Bardzo polecam.