Raban! O kościele nie z tej ziemi

Wydawnictwo: Agora SA
Raban! O kościele nie z tej ziemi
Dorota

Kościół w Polsce nie ma ostatnio dobrej prasy. Kolejne afery zniechęcają do niego nawet ludzi głęboko wierzących. Tymczasem są na świecie katolicy, duchowni i świeccy, którzy tworzą zupełnie inny Kościół - taki, jaki się Polakom w głowie nie mieści. Świątynie prowadzone przez kobiety na brazylijskiej prowincji, kardynał odprawiający mszę dla gejów i lesbijek w Londynie, wspólna wigilia dla...

Świątynie prowadzone przez kobiety na brazylijskiej prowincji, kardynał odprawiający mszę dla gejów i lesbijek w Londynie, wspólna wigilia dla chrześcijan i muzułmanów w Brukseli, żonaci księża w Czechach, kapłani mieszkający na ulicach wśród slumsów Argentyny, zakonnik broniący traktowanych jak niewolników pracowników plantacji bananów w Dominikanie, katolicki dostojnik z Birmy, który porównuje zmiany klimatu do nadchodzącej Apokalipsy...Oto Kościół XXI wieku – Kościół tych, którzy biorą sobie do serca słynne wezwanie papieża Franciszka „Róbcie raban!”. Którzy jego wzorem i zgodnie z jego słowami nie boją się manifestować swojej wiary w sposób „odważny i konkretny”.

Na poszukiwanie niepokornych katolików, rycerzy Bergoglia, wyrusza Mirosław Wlekły, autor głośnej biografii „Tu byłem. Tony Halik”. Znów przemierza świat, tym razem od Argentyny po Birmę, Brazylii po Liban, Dominikany po Anglię – by pokazać, jak może wyglądać katolicyzm.

„Raban!” to nie tylko awanturnicza i nieco niewiarygodna, choć prawdziwa, opowieść o rabanie w Kościele i próbie powrotu do źródeł chrześcijaństwa. To także swoisty raport o stanie świata i jego problemach: od biedy po ekologię oraz o determinacji, harcie ducha i miłości, bez której nic nie byłoby możliwe, a która na „peryferiach świata” waży jeszcze więcej. Wreszcie, to lektura, po której nieuchronnie nam Polakom, brzęczy w głowie pytanie: czy kiedyś będziemy gotowi na raban w polskim Kościele? A nade wszystko to zbiór reportaży najwyższej próby jednego z najzdolniejszych polskich reporterów młodego pokolenia.

źródło opisu: https://kulturalnysklep.pl/ksiazka/raban--o-koscie...(?)

źródło okładki: https://kulturalnysklep.pl/ksiazka/raban--o-koscie...»

1travel | 2019-09-10
Przeczytana: 10 września 2019

Odradzam.
Autor skupia się na tym jak źle mają księża, że nie mogą się żenić, na tym jaki Franciszek jest wspaniały bo rozumie gejów i wspiera LGTB, a Jan Paweł II to była konserwa, na tym jaka teologia wyzwolenia była wspaniała, a zły Jan Paweł II ją zniszczył, jak to źle, że nie można wyświęcać kobiet, jak źle jest księżom gejom, że np. nie mogą awansować Itp itd. Nie wytrzymałem do końca. w połowie miałem dość.
Książka dla wrogów religii, którzy marzą, aby rozłożyć Kościół Katolicki od środka. Bardzo jednostronna, przedstawiająca fałszywy obraz świata i niezrozumienie istoty religii.

czikit3228 | 2019-09-10
Przeczytana: 10 września 2019

Na pewno książka niewygodna, ale skłaniająca do refleksji. Może warto wyjść poza ramy kościoła w Polsce i przyjąć, że nie wszędzie jest tak, jak u nas. Zniesienie celibatu może być jedną z opcji uratowania Kościoła na terenie Ameryki Południowej. Środowisko LGBT również budzi kontrowersje, ale niewątpliwie należy im się szacunek. Czy również pozwolenie na śluby? Na razie nie. Uchodźcy - pozwoliłabym na przyjmowanie, ale jednak co z tymi, którzy prowadzą "świętą wojnę"? Trudna książka, trudne nauczanie Franciszka. Mam nadzieję zagłębić się w jego słowa dalej

AndrzejB | 2019-08-22

Polecam wszystkim katolikom otwartym na nauki papieża Franciszka.

Mariusz | 2019-08-04
Przeczytana: 23 lipca 2019

Co można powiedzieć o współczesnym kościele, na pewno to, że nie jest jednorodny. Z polskiej perspektywy cześć opisanej rzeczywistości kościoła może być obrazoburcza, ale warto się z nią zapoznać. Świat kościoła katolickiego jest wielki i różnorodny ta książka to pokazuje.

Aga | 2019-07-20
Na półkach: Przeczytane, 2019, Audio🎧
Przeczytana: 23 lipca 2019

Uwielbiam Papierza Franciszka i uważam, że robi świetna robotę w KK, dlatego tez z wielka ciekawością sięgnęłam po tę książkę.

O samym Franciszku jest w niej niewiele ale za to możemy przyjrzeć się obrazowi kościoła z przeróżnych perspektyw. Autor pokazuje nam, że Kościół Katolicki wymaga pewnych zmian i zmienia się tak jak zmieniają się ludzie. Bo przecież Kościół to właśnie ludzie.

Książka jest dość kontrowersyjna, zwłaszcza po przeróżnych aferach KK jakie niedawno wypłynęły na światło dzienne. Napisana w rewelacyjnie lekki i przystępny sposób choć czasami porusza trudne tematy. Widać, że autor wykonał do niej solidny research a to się bardzo ceni.

Zdecydowanie książkę polecam, zwłaszcza osobom zainteresowanym tematyka KK, lub religii w ogóle.

Kasia | 2019-06-23

"Chcę byście poszli na ulicę robić raban. Chcę rabanu w waszych diecezjach, Chcę, żeby Kościół wyszedł na ulice. Żeby odrzucił ziemską powłokę, wygodę i klerykalizm, żebyśmy przestali zasklepiać się w sobie. (…) Parafie muszą wychodzić na ulice; w przeciwnym razie staną się organizacjami pozarządowymi. A Kościół nie może być organizacją pozarządową! /Jorge Bergoglio, 25 lipca 2013 roku, podczas Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro./"

Nie miałam zamiaru czytać „Rabanu”, bo bałam się, że mnie przygnębi, zdenerwuje oraz wywoła bardzo skrajne emocje. Że to będzie kolejna z historii płynących z falą bieżących smutnych wydarzeń w polskim kościele. W sumie przypadek zdecydował o tym, że jednak po nią sięgnęłam i po wysłuchaniu audiobooka cieszę się, że wpadł w moje ręce. Książka Mirosława Wlekłego okazała się niezmiernie interesującym spojrzeniem na instytucję kościoła, religii i wiary w szerokim, iście światowym spektrum.

Razem z autorem podróżujemy do różnych krajów Europy,...

AndromedaMirtle | 2019-06-22
Przeczytana: 21 czerwca 2019

Bardzo ciekawy temat, chociaż mam wrażenie, że niektóre reportaże były o wiele lepiej dopracowane niż inne.

Merkury | 2019-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2019

Czasem ty szukasz książki, a czasem książka znajduje ciebie. Między Odrą a Bugiem, w Polsce, gdzie Bóg jest towarem limitowanym, bo odmawia się Go uchodźcom, LGBT, innym obrządkom, interpretacjom, książka Wlekłego jest jak antidotum. Powinny poczytac ją elity (i nie tylko) od prawa do lewa, które mając doczepione do pleców tabliczki PL łamane na JP II czynią wg nich samo dobro- mogą się mylić. Świat się zmienia, idzie do przodu, pędzi. Szczególne wrażenie, za co dziękuję Autorowi ,zrobił na mnie rozdział o ekoteologii. Jako osoba niewierząca..a może właśnie wierząca w Naturę jetsem przekonana CUDowności, ale i kruchości mojego/Naszego Raju.

malinowa_marta | 2019-06-09
Przeczytana: 02 czerwca 2019

10/10 - takie reportaże to ja lubię, konkretne, wciągające, dobrze napisane z potwierdzonym, rzetelnym reaserchem. Dobra książka, bez względu na to, czy jest się wierzącym czy nie

Anna | 2019-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2019

Bardzo interesująca książka - ciekawe spojrzenie na kościół katolicki, który na „peryferiach świata” jest bardziej otwarty na ludzi niż w samym centrum Europy. Warto szczególnie przeczytać choć fragment o Argentynie i Birmie. Polecam.