Cieplarnia

Okładka książki Cieplarnia Brian W. Aldiss Patronat LC
Okładka książki Cieplarnia
Brian W. Aldiss Wydawnictwo: Rebis Seria: Wehikuł czasu [Rebis] fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Wehikuł czasu [Rebis]
Hothouse
Rebis
2019-10-22
1983-01-01
Marek Marszał
literatura angielska niebezpieczeństwo postapokalipsa postapokaliptyczny świat science fiction walka o przetrwanie walka o życie wizja przyszłości zagłada

Oficjalne recenzje i

Nim zgaśnie ostatnie słońce

Link do recenzji

1485 305 217

Ta książka sprawiła, że termin "ocieplenie klimatu" nabrał dla mnie całkiem nowego (i przerażającego) znaczenia...
Co do punkcików...jeden za język Brzusio-brzuchów 😆 drugi - za wkład w ekologię 😜 (żadne wizje skutków ocieplenia klimatu nie trafiły do mnie tak jak ta); trzeci - za osiągnięcie efektu niepodjadania w trakcie lektury; czwarty - za emocje, rosnące z każdą...

Bardzo inne sci-fi, wymyka się jednoznacznej klasyfikacji. Spodziewałem się o wiele ciekawiej zbudowanego świata przedstawionego. Szkoda też, że sama historia nie wciąga tak jak obiecuje przedmowa Neila Gaimana.

Po rewelacyjnym "Non Stop" moja poprzeczka dla Aldissa została powieszona bardzo wysoko. Niestety, mimo, że "Cieplarnia" jest książką oszałamiającą w swej wizji, nie wciągnęła mnie. Może to wina bohaterów, a może oczekiwałam za dużo... Mimo to, chętnie jeszcze coś tego autora w przyszłości przeczytam

To chyba najbardziej dołująca wizja przyszłości jaką można znaleźć. Zaprezentowane wędrowanie przez setki stron ze zezwierzęconymi, infantylnymi resztkami ludzkości jest chyba całkowitym przeciwieństwem tego, czego zwykle można się spodziewać po powieści fantastyczno naukowej. Z całego serca nie cierpię tej książki i przedstawionej w niej wizji świata, ale aby być uczciwym...

Oj zmęczyła mnie ta książka.

W zasadzie jej jedyną zaletą jest ciekawy pomysł na wizję świata, w której królują rośliny.

Pozostałe rzeczy są raczej słabe. Masa stworzeń, które nie zostały opisane. Przez ich dziwaczne nazwy ciężko przebrnąć i źle się to czyta.

Fabuła jest jakaś nieskładna i tak do końca nie wiadomo, o co chodzi i jaki jest cel.

Nie polecam

Chyba nie jest to książka dla miłośników SF, a raczej dla fanów fantastyki lub bajek. Niby mówi się tu o ewolucji, ale chyba nie do końca jest to zgodne z teoriami Darwina.
Wszystko co tylko możliwe jest bardzo udziwnione. Świat przedstawiony w książce jest tak bardzo niebezpieczny, że nie wiadomo w jaki sposób ktokolwiek mógłby tam przeżyć.
Ta historia to trochę taki...

Plusy:
-wartka akcja i lekkość pióra,
-oryginalność świata,
Minusy:
-nadmierna dziwaczność stworzeń, w których w zasadzie nic ciekawego nie ma,
-Nadmiar akcji,
-Przez pół książki nie ma w zasadzie żadnej składnej fabuły,

W książce wizja przyszłości Ziemi jest dość oryginalna, moim zdaniem jednak nie koniecznie ciekawa. Aldiss wypchał świat różnymi, godnymi najbardziej...

Na półkach: , , , , , , ,

Śniłem sen o Cieplarni, a był to najpiękniejszy koszmar, jaki mógł mi się wyśnić.

Piękna próba ewolucyjna o botaniczno-onirycznym smaku. Salvador Dali by się nie powstydził obrazu tych pająków-trawerserów wiszących z Księżyca. Bitwę lasu i morza mógłby z kolei malować Matejko. Żal tylko kierunku, w którym to wszystko poszło - naprawdę nie tęskniłem za fabułą, cywilizacją,...

Na półkach: , , , , , , , ,

Podobał mi się tylko i aż świat przedstawiony, nic poza tym.

To książka którą przeczytałem kolejny raz po latach . Po raz kolejny nie zawiodłem się .

1 041
  • Fantastyka