Buntowniczki. Niezwykłe Polki, które robiły, co chciały

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
7 (10 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
literatura faktu
Ag2S

"Nie jestem aniołem i nie będę nim, dopóki umrę. Będę sobą" - mawiała angielska poetka i pisarka Charlotte Brontë. Pod tą frazą mogłyby się podpisać bohaterki tej książki. Wybrały cel i przez całe życie uparcie do niego dążyły. Celem tym była wolność i niezależność. Nie akceptowały świata, który je otaczał, i były gotowe pójść na wojnę nawet z największymi - męskimi - autorytetami epoki. Nie...

Nie akceptowały świata, który je otaczał, i były gotowe pójść na wojnę nawet z największymi - męskimi - autorytetami epoki. Nie znaczy to, że były wrogami mężczyzn, gdyż to właśnie mężczyźni stawali się ich największymi zwolennikami, otaczając buntowniczki aurą niewyobrażalnego wręcz uwielbienia.
Wiele z naszych buntowniczek pozostawiło po sobie barwne - i zdumiewająco szczere - wspomnienia. Po wielu dekadach, a nawet wiekach od ich powstania to wciąż niezwykle inspirująca lektura. Zasiane przez nie ziarno buntu kiełkuje wciąż w nowych pokoleniach Polek.

źródło opisu: https://www.proszynski.pl/

źródło okładki: https://www.proszynski.pl/

Tylko_czytam | 2019-09-02
Przeczytana: 02 września 2019

Książka, którą Wam dzisiaj przedstawię nie jest o grzecznych Polkach. To książka o niezwykłych Polkach, które robiły co chciały. Czym się zajmowały i dlaczego były takie niezwykłe, że trafiły na karty historii?
Nie wiem, jakim kluczem posłużył się autor, że wybrał akurat te kobiety. Nie ma wśród wybranek jakiegoś klucza, na przykład profesji, że opisał same pisarki czy lekarki. Nie ma tu wspólnego pochodzenia, bo nie wszystkie to szlachcianki, nie ma tu też wspólnego wieku, w którym żyły nasze bohaterki, bo są panie z 18,19 i 20 wieku. Zatem - kiedy ta książka wpadła mi w ręce- nie wiedziałam czego się spodziewać. Nie wiedziałam, czy książka w ogóle mnie zainteresuje. Lubię wprawdzie czytać biografie, ale ta książka wydawała mi się zbiorem krótkich informacji rodem z wikipedii przypadkowo wybranych kobiet, bardziej lub mniej znanych , lub w ogóle nie znanych.
Po przeczytaniu lektury mogę ją jednak z całym przekonaniem Wam polecić. Niektóre życiorysy tak mnie zachwyciły, że nie...

Talka_on Miko | 2019-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2019

Historie buntowniczych Polek, pochłonęły mnie całkowicie. To naprawdę nie wiarygodne, jak mało wiemy o kobietach, które były prawdziwymi rewolucjonistkami. Nie przypuszczałam że ta książka, stanie się moim nieodłącznym elementem dnia. Gotowałam z nią, sprzątałam a nawet towarzyszyła mi na zakupach. Nie mogłam oderwać się od historii, które zaprezentował nam Andrzej Federowicz.

„Buntowniczki” przedstawiają historie jedenastu wspaniałych, pełnych odwagi i świadomych swojej wartości kobiet. Każda z nich napotykała na swojej drodze, wręcz niewyobrażalne przeciwności losu a jednak potrafiły stawić im czoło, realizując swoje marzenia i cele. Życiorys Jadwigi Mrozowskiej-Toeplitz, zrobił na mnie wielkie wrażenie. Jej chęć odkrycia nieznanych lądów, oraz determinacja wzbudzają niewiarygodny respekt. Nigdy również nie miałam okazji poznać niezwykłej historii Marii Konopnickiej, która mimo swojego ogromnego talentu wciąż musiała walczyć z cenzurą oraz krytyką dotykając głębokiego...