Bułgaria. Złoto i rakija

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Bułgaria
literatura faktu
KenGoKang

"Ta erudycyjna i pełna humoru książka to także moja Bułgaria. Dawno nie czytałem niczego, co przeniosłoby mnie tak wiernie w czasy i miejsca dzieciństwa. Bo niekiedy miejsca, które pozornie doskonale znamy, zasługują na ponowne odkrycie. Takim odkryciem jest „Bułgaria” Magdaleny Genow". Hubert Urbański Dlaczego rakii nie pije się na raz? Czy to prawda, że Bułgaria jest rajem dla archeologów i...

Dlaczego rakii nie pije się na raz? Czy to prawda, że Bułgaria jest rajem dla archeologów i że przeciętny Bułgar lubi rozmawiać o ziołach? Dlaczego ostatni car Bułgarii wrócił do władzy? I w końcu, jak to się stało, że ten czarnomorski kraj zasłużył sobie na miano „Róży Europy”?

Bułgaria kojarzy nam się przede wszystkim z wczasami w PRL-u. Na wakacjach w Złotych Piaskach popijano pomarańczowy schweppes, a na pamiątkę każdy pakował do torby koniak Słynczew Briag. Kwitł nie tylko handel wymienny, ale także nawiązywały się wieloletnie przyjaźnie. A jaka jest współczesna Bułgaria? Autorka przedstawia nieznane oblicze jednego z najciekawszych krajów Europy. Prowadzi nas mało uczęszczanymi szlakami, mierzy się z mitami, uwodzi znajomością miejsca i kultury.

"Magdalena Genow pisze o Bułgarii w tak niezwykły sposób, że czyta się ją jednym tchem. Jej miłość do tego kraju to cudowna rekomendacja dla niezdecydowanych". Jarosław Kuźniar CEO goforworld.com

"Pełna smaków, zapachów i wrażeń książka o Bułgarii i Bułgarach. Autorka ciepło i z nostalgią, bez cienia sentymentalizmu, pisze o kraju lat dziecinnych, zapamiętanych obrazach, wyprawach w różne rejony Bułgarii, babci, która odeszła, i tańczących niedźwiedziach. Bardzo polecam". Ałbena Grabowska autorka wielu powieści, w tym ekranizowanej sagi „Stulecie winnych” i non-fiction o Bułgarii „Tam, gdzie urodził się Orfeusz”

źródło opisu: http://www.wydawnictwopoznanskie.com/PL-H4/zapowiedzi.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwopoznanskie.com/PL-H4/zapowiedzi.html

Monika | 2019-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2019

Sięgnęłam po tę książkę, żeby dowiedzieć się czegoś więcej o Bułgarii.
Bo wiedziałam tylko że:

Warna (jest)
Złote Piaski i Słoneczny Brzeg (są)
Todor Żiwkow (był)

Skromniutko, prawda?

Książka znacznie poszerzyła moją wiedzę, ale niestety nie porwała mnie na tyle, żebym pomyślała o urlopie w Warnie, czy w Złotych Piaskach.

Po pierwsze. Styl, powiedziałabym przewodnikowy. Fakty, konkrety, troszkę osobistych doświadczeń. Sucho. Dobre w przewodniku, no ale to, kurka wodna, nie jest przewodnik.

Po drugie. Kategoryczny styl/osąd autorki. "Bułgarzy są kłótliwi i porywczy" (str. 37). "Bułgarzy uwielbiają dowcipkować" (str. 170).

A Polacy to pijacy i złodzieje. Ale mają serca na dłoni i są gościnni. No nie...nie przekonuje mnie taka kategoryczność.

Podsumowując. Ja do Bułgarii po lekturze tej książki nie pojadę. Ale ktoś, kto ma już wykupioną wycieczkę, na pewno znajdzie tu mnóstwo pożytecznych informacji. A że podanych dość monotonnie i sucho, to już zupełnie inna...

Czytaanna | 2019-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2019

Autorka zaprasza nas w podróż po kraju w którym się urodziła chcąc go pokazać nam z jak najlepszej strony.
W książce znajdziemy mnóstwo pieknych zdjęć, które pokazują mieszkańców i piękny krajobraz. Chcąc nas zachęcić do odwiedzenia tego pięknego kraju, pełnego tajemnic i historii oraz zapachów i smaków.

Książka bardzo mi się podobała i polecam serdecznie.

ZaczytanaOlaa | 2019-05-23
Przeczytana: 23 maja 2019

Recenzja przedpremierowa ! Premiera 5.06!

Jeszcze nigdy nie czytałam takich książek, dlatego trochę bałam się sięgnąć po "Bułgaria- Złoto i Rakija", ale okładka po prostu tak mi się spodobała, że chciałam mieć ją na swojej półce.

Podczas czytania tej książki siedziałam sobie wygodnie w fotelu, pod kocykiem, za oknem padał deszcz... a ja przeniosłam się do pięknej i słonecznej Bułgarii! Czułam się jakbym tam była i widziała to wszystko swoimi oczami. Bardzo dużo dowiedziałam się nowych rzeczy o Bułgarii: ich kulturze, zwyczajach, codziennym życiu, o ich ulubionych smakołykach i wielu innych rzeczy, których nie chcę zdradzać w recenzji, żeby nie psuć innym czytania.

Osobiście nie miałam okazji jeszcze zwiedzić tego kraju, ale po przeczytaniu tej książki bardzo chciałabym to zmienić i w najbliższym czasie poznać tej kraj i spróbować tych wszystkich potraw. Może w końcu dam się przekonać i spróbuję ten słynny ajran.

"Bułgaria- Złoto i Rakija" czyta się bardzo szybko, bo...

CZYTAMITU | 2019-06-05
Przeczytana: 04 czerwca 2019

Bułgarię miałam okazję odwiedzić w 2012 roku. Szczyt sezonu urlopowego, przełom lipca i sierpnia. Wraz moim chłopakiem (obecnie mężem) spędziliśmy tam tydzień, rozkoszując się piękną pogodą. Byliśmy w Słonecznym Brzegu, która jest znaną miejscowością dla turystów tak samo jak Złote Piaski. I na tym moja znajomość tego Państwa się kończy. A bynajmniej tak było do wczoraj.
Po lekturze książki ,,Bułgaria - Złoto i Rakija" żałuję ogromnie tego, że nie posiadałam tej wiedzy na tamtych wakacjach. Żałuje zmarnowanej okazji, spróbowania tych wszystkich lokalnych przysmaków, że bardziej przychylnym okiem nie spoglądałam na rodowitych mieszkańców.
Jednakże, myślę, że jeśli będę miała okazję znowu pojechać do Bułgarii to wszystko nadrobię i, że będzie to naprawdę niezwykła podróż.
Zawszę przed sięgnięciem po tego typu książek, mam obawy, że będzie nudno, a przesyt informacji sprawi, że nie zapamiętam nic. W tym przypadku na szczęście tak nie było. Autorka, która sama pochodzi z Bułgarii i...

Bibliofilem_być | 2019-06-04
Na półkach: Przeczytane, 2019

Co może być najlepszym komplementem dla książki opowiadającej o jakimś kraju, mieście, wyspie itd.? To, że po przeczytaniu ostatniej strony mamy ochotę od razu bukować bilety i pakować bagaże. Tak miałam po «Farerskich kadrach» Macieja Brencza, tak mam też po «Bułgarii» Magdy Genow. Wydawałoby się jednak, że ten drugi kraj nie ma w sobie nic z egzotyki, nie to, co Wyspy Owcze. Pewnie niejedno z nas wymieniało Bułgarię w grze państwa-miasta, kiedy przychodziło wymyślać różne nazwy na literę B. Kiedy jednak dłużej nad tym pomyślicie, okaże się, że o Bułgarii właściwie nic nie wiemy. A przynajmniej ja, co uświadomiła mi właśnie Genow.

Złoto, rakija i… śpiew?

To, co najbardziej zachwyca mnie w tej książce, to pewnego rodzaju intymność. «Bułgarii» nie nazwałabym reportażem czy książką czysto podróżniczą. To bardziej obraz relacji autorki z tym krajem, jej powiązań, jej wakacyjnych wizyt u dziadków, jej wspomnień, doświadczeń, wiedzy nabywanej nie tylko poprzez konkretne...

kate-in-bookland.blogspot.com

Książka "Bułgaria. Złoto i rakija" to czerwcowa propozycja Wydawnictwa Poznańskiego, której zdecydowanie warto wypatrywać na księgarskich półkach. Autorka, Magdalena Genow, jest filolożką bułgarystką i politolożką. Urodziła się w Bułgarii, a wychowała w Polsce. Dzięki temu ma sporą wiedzę o Bułgarii, jej mieszkańcach, obyczajach i codziennym życiu. Stworzyła książkę, która potrafi zainteresować i oczarować czytelnika.

Dlaczego Bułgaria nazywana jest "Różą Europy"? Czym jest słynna rakija? Dlaczego 1 marca Bułgarzy obdarowują się gałgankami tzw. martenicami? Czy Bułgarzy piją czarną herbatę?

Z książki dowiemy się, jak wygląda bułgarska tradycja związana z nadawaniem imion, dlaczego bułgarska łazienka nazywana jest "mokrym pomieszczeniem", jak odczytywać mowę ciała mieszkańców kraju (dlaczego kręcenie głową na boki oznacza tak, a w górę i dół - nie). Znajdziemy w niej rozdział poświęcony bułgarskiej kuchni - prostej, aromatycznej i pełnej słońca....

Kobiece_ksztalty | 2019-06-08
Przeczytana: 06 czerwca 2019

Świat powoli pachnie wakacjami, zbliżają się one wielkimi krokami. Pewnie większość z Was spakuje niedługo plecak i ruszy w świat. Jeżeli ktoś planuje wyjazd do Bułgarii to najnowsza książka Magdaleny Genow BUŁGARIA ZŁOTO i RAKIJA jest dla Was idealną pozycją!

Kiedy czytałam tę książkę czułam się od samego początku jakbym była w słonecznej Bułgarii. Sama autorka urodziła się w Bułgarii i ukończyła filologię bułgarską, więc doskonale zna temat. Zdecydowanie nie jest to książka podróżnicza, autorka opisuje bardziej swoje przemyślenia, wspomina każde wakacje, które spędzała w dziadków w Bułgarii, dzięki czemu poznała ją od podszewki. Dodatkowo już na samym początku zaznacza, że jest to opis "jej Bułgarii", więc może być lekko wyidealizowany. Autorka odpowie nam na wiele pytań np. dlaczego ojczysty kraj jej ojca jest nazywany "Różą Europy", czym tak naprawdę jest rakija i jakie święto jest obchodzone pierwszego marca, co wtedy robi Bułgarzy, w jaki sposób nadaje się tam imiona...

Marcin | 2019-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2019

Pięknie wydana książka napisana przez autorkę strony bulgarka.pl, Magdalenę Genow. O obyczajach, smakach, historii i najciekawszych miejscach w Bułgarii. Doskonała lektura dla tych którzy już byli lub dopiero się wybierają do tej krainy jogurtem i miodem płynącej

cyklistwo | 2019-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2019

Większość recenzji skupia się jednym zagadnieniu: zachęciło do pojechania czy nie. Uważam że nie tędy droga, bo nie taka jest rola książki. To nie katalog turystyczny. Książka ma przekazać klimat i zaciekawić wspomnieniami autorki. I to się udało.
PS. A mnie zachęciło do pojechania! :D

octo | 2019-06-22