Buntowniczki. Niezwykłe Polki, które robiły, co chciały

Okładka książki Buntowniczki. Niezwykłe Polki, które robiły, co chciały Andrzej Fedorowicz
Okładka książki Buntowniczki. Niezwykłe Polki, które robiły, co chciały
Andrzej Fedorowicz Wydawnictwo: Prószyński i S-ka reportaż
reportaż
Prószyński i S-ka
2019-06-13
2019-06-13
literatura polska historia biografia Polki buntowniczki

Trafiłam na nią przypadkiem, ale okazała się dla mnie bardzo interesująca, Niejednokrotnie powtarzałam, że lubię czytać książki z silną postacią kobiecą, a w tej książce mam ich co niemiara! Nie miałam pojęcia, ile fantastycznych kobiet mieliśmy i mamy w Polsce. Niektóre z nich z chęcią chciałabym poznać bliżej. Ze szczególnym zainteresowaniem poznałam biografię Marii Konopnickiej, Jadwigi Mrozowskiej-Toeplitz, Janiny Lewandowskiej (i jej ojca przy okazji),Reginy Salomei Pilsztyn oraz Róży Luksemburg. Trudno mi powiedzieć na ile te historie są zgodne z faktem (z innych opinii wynika, że są nieścisłości),ale nawet jeśli część historii jest fabularyzowana, i tak warto przeczytać.
Bardzo polecam!

Da się przeczytać, to już coś.Ciekawa i momentami zaskakująca, pod koniec nieco nużąca.

Nie akceptowały świata, który je otaczał, i były gotowe pójść na wojnę nawet z największymi - męskimi - autorytetami epoki. Nie znaczy to, że były wrogami mężczyzn, gdyż to właśnie mężczyźni stawali się ich największymi zwolennikami, otaczając buntowniczki aurą niewyobrażalnego wręcz uwielbienia. Wiele z naszych buntowniczek pozostawiło po sobie barwne - i zdumiewająco szczere - wspomnienia. Po wielu dekadach, a nawet wiekach od ich powstania to wciąż niezwykle inspirująca lektura. Zasiane przez nie ziarno buntu kiełkuje wciąż w nowych pokoleniach Polek.
Serdecznie polecam zapoznanie się z tą pozycją! Ich historie często zapomniane, zdecydowanie są warte poznania!

Zbiór opowiadań o polskich kobietach – buntowniczkach. O Marii Konopnickiej, jej rodzinie, wyborach, miłości. O Pani Kozłowskiej, która jako pierwsza kobieta otrzymała imienną ekskomunikę z kościoła. O pierwszej kobiecie terrorystce i znanej Pani doktor, która leczyła tureckie księżniczki. Bardzo inspirująca książka opowiadająca historię kobiet, które nie bały się podążać swoją własną drogą. Czasami warto olać konwenanse i słuchać czyjegoś zdania. Nie wiedziałam też, nic o naszych silnych i inspirujących, polskich kobietach. Warto się dokształcić. Dodać sobie przy okazji siły i motywacji. Polecam

Wybitna książka - napisana w niesamowicie wciągający sposób, opowiadająca o życiach inspirujących Polek.

Niezwykłe kobiety i ich niezwykłe życie. Mnie jednak nie wszystkie historie zainteresowały w równym stopniu. Poleciłabym zdecydowanie opowieść o Helenie Rubinstein, Reginie Salomei Pilsztyn i Marii Konopnickiej.

Ciekawy zbiór postaci, w jasny i klarowny sposób opisane przygody. Kluczem do refleksji jest tytułowa buntowniczość głównych bohaterek. Oczywiście takie podejście ma też swoje wady - mocno pomija kontekst, przeskakujemy swobodnie między epokami bez wyraźnej refleksji (więc czytelnik sam musi sobie dopowiedzieć, co to za czasy dla kobiet). Wiadomo także, że nie są to pełne biografie, więc nad pewnymi rzeczami autor przeskakuje - jak np. refleksja na temat współpracy z rządem PRL-u i bycie ambasadorką Ireny Krzywickiej. traktowałabym jako inspirację do dalszej, samodzielnej eksploracji.

Wspominałam przy innych tego typu książkach, iż są one niezwykle potrzebne. Uważam, że warto poznawać historie kobiet, które mogą stanowić dla współczesnych kobiet inspirację. Książki, które przybliżają nam bohaterki sprzed lat chyba nigdy mnie nie znudzą.
Niektóre z opisywanych tutaj bohaterek miałam przyjemność już poznać, o innych czytałam pierwszy raz. Wszystkie spotkania były bardzo przyjemne. Faworytkami, o których przeczytam coś więcej są: Janina Lewandowska, Irena Krzywicka oraz Joanna Żubr czy Helena Rubinstein.
Warto poznawać ich historie.

Fascynujące życiorysy, ciekawie opisane historie znanych i mniej znanych Polek. Myślę, że zaciekawią zarówno osoby zorientowane feministycznie jak i bardziej konserwatywne:) Są szczegóły historyczne, wartki styl, ciekawe źródła i cytaty - czytałam i słuchałam audiobooka z dużą przyjemnością!

Reportaż Andrzeja Fedorowicza "Buntowniczki" miał być fascynującą opowieścią o sile kobiet dążących do niezależności i wolności. Miał pokazać, że kobiety od wieków walczyły o siebie i swoje miejsce w rzeczywistości, że nie bały się otwarcie iść po swoje i stawiać siebie na pierwszym miejscu. I w założeniu faktycznie ten cel książki został osiągnięty, gdyż autor wybrał kobiety waleczne, o mocnych charakterach i często nieugiętej postawie. Wśród bohaterek jego reportażu znalazła się Maria Konopnicka, Jadwiga Mrozowska-Toeplitz, Helena Rubinstein, czy Maria Franciszka Kozłowska i co do tych wyborów zastrzeżeń nie mam, ale przyznam, że zębami zazgrzytałam kiedy wśród buntowniczek o wolność doszłam do Róży Luksemburg, co do której wiele można powiedzieć, z wyjątkiem chyba tego, że akurat polskość grała w jej duszy. Wybór jednak dość mocno kontrowersyjny i pozostający w sprzeczności z prawdą historyczną.
Pozostałe biografie przedstawiane zostały bardziej lub mniej rzetelnie, gdyż pojawiają się błędy, które trudno powiedzieć czy wynikają z niewiedzy, czy ze słabego researchu (jak np. w zakresie Nagrody Nobla dla Marii Curie-Skłodowskiej).
Przeczytać zatem przeczytałam, ale szału nie ma i w pewnym momencie byłam tą książką znudzona i odrobinę zawiedziona, gdyż spodziewałam się opowieści o kobietach, których biografie wciągną mnie bez reszty, a ciągnęły się jak flaki z olejem. Szkoda.

Dodaj cytat z książki Buntowniczki. Niezwykłe Polki, które robiły, co chciały