27 śmierci Toby’ego Obeda

Seria: Seria Reporterska
Wydawnictwo: Dowody na Istnienie
literatura faktu
KenGoKang

To też jest Kanada: siedem zapałek w słoiku, sny o czubkach drzew, powiewające na wietrze czerwone suknie, dzieci odbierane rodzicom o świcie. I ludzie, którzy nie mówią, że są absolwentami szkół z internatem. Mówią: jesteśmy ocaleńcami. Przetrwaliśmy. – Zniszczono cały nasz naród. Nigdyśmy się nie podnieśli. W Europie ekscytujecie się modą na Kanadę, bo patrzycie na nią przez kolorowe...

– Zniszczono cały nasz naród. Nigdyśmy się nie podnieśli. W Europie ekscytujecie się modą na Kanadę, bo patrzycie na nią przez kolorowe skarpetki naszego nowoczesnego premiera. Ale prawda mniej się nadaje do lajkowania – powiedział autorce jeden z bohaterów tej książki.

Joanna Gierak-Onoszko spędziła w Kanadzie dwa lata, sprawdzając, co ukryto pod tamtejszą kulturową mozaiką. W swoim reportażu autorka kreśli obraz Kanady, który burzy nasze wyobrażenia o tym kraju.

Dlaczego Kanada ściąga dziś z pomników i banknotów swoich dawnych bohaterów? Jak to możliwe, że odbierano tam dzieci rodzicom? Czyja ręka temu błogosławiła?

"27 śmierci Toby’ego Obeda" to reporterska opowieść o winie i pojednaniu, zbrodni bez kary i ludziach, którzy wymykają się przeznaczeniu.

źródło opisu: https://www.facebook.com/DowodyNaIstnienie/

źródło okładki: https://www.facebook.com/DowodyNaIstnienie/

ewangelina | 2019-09-12

wstrząsająca do bólu, do samych kości.

GrzesiekLepianka | 2019-09-11

Książka, która otwiera oczy. Dosłownie. Czytasz i nie wierzysz, bo nie znasz takiej Kanady. Bo nie znasz prawdziwej Kanady. Bo Kanada to nie tylko liberalny Justin Trudeau, śpiewający Celine Dion i Justin Bieber oraz kraina miodem i mlekiem płynąca. Mało kto wie, że Kanada ma na swoim koncie olbrzymie grzechy wobec rdzennej ludności, którą my uogólniająco i krzywdząco nazywamy Indianami lub Eskimosami (największa ich część to Metysi i Inuici). Mało kto wie, że państwowe władze wespół z Kościołem przez wiele lat gnębiły i poddawały wykorzystywaniu - fizycznemu, seksualnemu, kulturowemu, emocjonalnemu, duchowemu, psychologicznemu - tysiące osób i że tych, którzy to przetrwali nazywa się w Kanadzie „ocaleńcami”, bo przeżyli swoiste ludobójstwo. Mało kto także wie, że temat nadużyć wobec rdzennej ludności jest w Kanadzie medialnym numerem jeden i od wielu lat ustawia debatę publiczną i polityczną, i że Trudeau publicznie płacząc, przepraszał za wyrządzone krzywdy, a papież Franciszek -...

toptangram | 2019-09-08

Joanna Gierak-Onoszko 27 śmierci Toby'ego Obeda, reportaż o Kanadzie jakiej nie znamy. Nie znajdziemy w nim opowieści o pięknie przyrody, zakochaniu w hokeju czy słodkim symbolu-syropie klonowym. To opowieść o kraju wielokulturowym, w którym w XX wieku latami dochodziło do przemocy psychicznej i fizycznej na tysiącach dzieci odbieranych rdzennym mieszkańcom kraju i umieszczanych w szkołach z internatem, prowadzonych głównie przez Kościół.

Niewiarygodne jest to, że państwo, opinia publiczna i wszelkiego rodzaju instytucje przez lata nie zajęły się tym tematem, nie starały się zareagować, pomóc, chronić swoich małoletnich obywateli. A ci chcieli wracać do swoich domów, chociaż często ich ucieczki kończyły się śmiercią lub pojmaniem. Kończąc edukację, opuszczali szkoły z traumą, która utrzymywała się latami, popadali w nałóg, stawali się często niewydolni społecznie. Ci, którym udało się uporać ze swoim późniejszym życiem za wszelką cenę pragnęli nagłośnić swoje historie,...

Michał Maliszewski | 2019-09-03
Przeczytana: 31 sierpnia 2019

Ciężko przeczytać tę książkę na jeden raz. Ogrom cierpienia dzieci, kobiet rdzennych mieszkańców Kanady jest porażający. Kościół razem z ówczesnymi władzami zesłali tym ludziom piekło, trwające pokolenia. Te same mechanizmy, tyle że tu w niespotykanej skali. Wzruszająca, poruszająca. I absolutny mus.

Zasada | 2019-09-02
Przeczytana: sierpień 2019

<backlog z innego forum>
Co system sprzęgający państwo, kościoły i prywatną inicjatywę jest w stanie zrobić z dziećmi najsłabszych, tj.zmarginalizowanych rdzennych mieszkańców. Co dzieje się z ich dziećmi i wnukami. Jak przemoc rozlewa się przez pokolenia. Jak kraj może sobie radzić/ nie radzić z własnym dziedzictwem na różnych płaszczyznach. Gdzie są granice brania odpowiedzialności za przeszłość. Tyle temat.

Forma imo doskonała. Bardzo oszczędna. Jak w posłowiu można przeczytać: pozbawiona większości przymiotników. Jedna z najlepszych i najbardziej poruszających książek, które trafiły mi w ręce w ostatnim czasie.

PaulinaMaria | 2019-09-02
Na półkach: Przeczytane, Reportaże
Przeczytana: 01 września 2019

Bardzo ważna książka, choć bardzo trudna. Nie tylko o historii szkół dla rdzennej ludności północnoamerykanskiej, ale i o tym, co z wychowanka i tych szkół dzieje się dzisiaj i jka radzi sobie ze swoją przeszłością współczesna Kanada. Każdy powinien przeczytać, a szczególnie ci, którzy nie widzą niczego złego w instytucji kościoła katolickiego.

MissyK | 2019-08-24
Przeczytana: 02 sierpnia 2019

Reportaż o szkołach z internatem dla rdzennej ludności w Kanadzie. Odsłania te wstydliwe strony kraju, który jest powszechnie uważany za tolerancyjny i otwarty. Nie można się oderwać, ale boli.

mikawaltari | 2019-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2019

"Jak wejść wspólnie na drogę pojednania, skoro nie ma ani mapy, ani nawet punktu zbiórki?"
W powszechniej opinii Kanada jest krajem idealnym, w którym wielu z nas chciałoby żyć. Potwierdzają to zresztą różne rankingi. Przystojny i sympatyczny premier, gościnni ludzie (szczególnie w porównaniu do USA Trumpa), kraj który nigdy tak naprawdę nie doświadczył wojny. Brzmi tak dobrze, że aż niewiarygodnie.
Autorka pokazuje inną stronę Kanady, bardzo bolesną i niezwykle aktualną. To często przerażający opis praktyk, które państwo wspólnie między innymi z instytucjami kościelnymi realizowało przez lata i których celem była "europeizacja" dzieci Pierwszych Narodów" - bo jeśli ktoś traci korzenie to traci też tożsamość.
Kanada dopiero wchodzi na drogę pojednania i na pewno będzie to proces długi i często bolesny. Warto przeczytać tę książkę, bo informacje na temat tego procesu rzadko przebijają się do naszych mediów. A powinniśmy mieć świadomość, że nawet najlepszy na świecie kraj też ma...

krynston | 2019-08-17
Przeczytana: 31 sierpnia 2019

...
WSTRZĄSAJĄCA
...

Midori | 2019-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2019

Dawno nie czytałam książki tak powoli. Wstrząsające relacje, makabryczne opisy i świadomość, że to nie fikcja, sprawiały, że musiałam ją odkładać. By odetchnąć, złapać powietrza i pokręcić głową z niedowierzaniem. Kawał dobrej roboty reporterskiej.