Saudyjka za kierownicą. Niezwykła opowieść o sile kobiet

Okładka książki Saudyjka za kierownicą. Niezwykła opowieść o sile kobiet Manal asz-Szarif
Okładka książki Saudyjka za kierownicą. Niezwykła opowieść o sile kobiet
Manal asz-Szarif Wydawnictwo: W.A.B. biografia, autobiografia, pamiętnik
Daring to Drive. A Saudi Woman's Awakening
W.A.B.
2019-01-30
2019-01-30
Dorota Konowrocka-Sawa
kobieta Arabia Saudyjska prawa kobiet rola kobiety w świecie mężczyzn równouprawnienie literatura saudyjska literatura arabska

Prowadzenie pojazdu w sytuacji bycia kobietą

Osobiście prawo jazdy mam od 2006 roku i nie wyobrażam sobie teraz życia bez niego. Dziękuję rodzicom że namówili mnie do zrobienia tego dokumentu.

Dla mnie jest przerażające i nie do pomyślenia jak traktuje się prawa kobiet w takim kraju jak Arabia Saudyjska, gdzie nic kobieta sama nie może załatwić bez obecności swojego ojca lub opiekuna. Nie mieści mi się to w głowie, aby prawo do prowadzenia samochodu kobiety uzyskały dopiero w 2017 roku.

Jestem Europejką i dziękuję za to że żyję w miarę normalnym kraju, gdzie takie praktyki nie są stosowane.

(#planetaksiążek)
To nie jest kraj dla kobiet za kierownicą, chciałoby się powiedzieć (choć człowiek Zachodu dodałby pewnie, że... dla kobiet w ogóle),bo też trudno nam zrozumieć, z jak wieloma przeciwnościami losu mierzyć muszą się Saudyjki, a zakaz prowadzenia przez nie samochodów był tyleż absurdalny, co ostatecznie przeważający szalę niezgody. Twarzą tego sprzeciwu stała się Manal asz-Szarif, której działania na rzecz równouprawnienia kobiet przyniosły światową sławę, co najciekawsze jednak, okazała się również niesamowicie zdolną pisarką – autobiograficzna „Saudyjka...” to bowiem coś więcej niż tylko kronika protestu przeciwko zakazowi prowadzenia przez kobiety samochodów. Taki był początkowy zamysł na książkę, na szczęście dość szybko zmienił się w fenomenalnie opowiedziany obraz współczesnej Arabii Saudyjskiej z perspektywy nowoczesnej kobiety, która z jednej strony ma w sobie mnóstwo szacunku dla narodowych tradycji i naprawdę kocha swój kraj (od razu skojarzyła mi się z Fawzią Koofi z Afganistanu!),z drugiej zaś krytycznie patrzy na niemające uzasadnienia restrykcje i potworne nierówności, których na każdym kroku doświadczają kobiety. Szarif z niesamowitym wyczuciem opowiada o świecie, w którym żyje (i to tak, że zachodni czytelnik, nieznający saudyjskich realiów, jest w nie wprowadzany stopniowo, ale kompleksowo),szczerze dzieląc się również swoimi doświadczeniami – łącznie z szokującym epizodem z okresu nastoletniego, gdy stała się bezkrytycznie ortodoksyjną fundamentalistką, poddaną religijnej indoktrynacji do tego stopnia, że stała się wrogiem własnej rodziny. W swoją biografię zresztą wpisuje losy całego narodu i najnowszą historię kraju, ale bez nachalnego kronikarstwa. Znakomitym chwytem dramaturgicznym jest również rozpoczęcie książki od fabularnego trzęsienia ziemi w pierwszym akcie – oto bowiem poznajemy naszą bohaterkę w chwili aresztowania za prowadzenie samochodu i trafiamy wraz z nią do więzienia, ale zanim spędzimy w nim więcej czasu i będziemy obserwować walkę o wyjście na wolność, dowiemy się, jak do tego doszło i w pełni zrozumiemy kierujące (!) nią motywacje.

(#planetaksiążek)

Te książkę warto przeczytać, po prostu, świetnie opisuje sytuacje kobiet w Arabii Saudyjskiej, oczywiście jest to perspektywa subiektywna, kobiety wykształconej, zarabiającej, samodzielnej, walczącej. Historia wzrusza, ale tez bardzo pokazuje nierówności, totalny patriarchat, niezłomność i siłę.

Dobra książka, jednak trochę jestem zawiedziona bo była to książka bardziej o życiu bohaterki, od najmłodszych jej lat.

Kwestia prawy jazdy(jazdy samochodem) przez saudyjskie kobiety jest raptem na 4 rozdziały z 14 długich rozdziałów.
Wstrząsające jest to, że żyjemy w XXI wieku a czytając książkę myślałam, że przeniosłam się zupełnie do innego wieku, a fabuła to fikcja ale niestety nią nie jest.

Cytat, który wywarł na mnie ogromne wrażenie brzmi "Zrozumiałam, co
naprawdę znaczy być Saudyjką: zderzać się z przeszkodami
i dyskryminacją, dowiadywać, że do wyścigu z mężczyznami
staję z amputowanymi kończynami."
Nie chcę urazić żadnej z Kobiet, mam do Was ogromny szacunek, ale muszę napisać jedno zdanie. Mnie po lekturze tej książki wydaje się, że kobieta w Arabii Saudyjskiej ma mniej praw niż bydło idące na rzeź.

Cytat, który wywarł na mnie ogromne wrażenie brzmi "Zrozumiałam, co
naprawdę znaczy być Saudyjką: zderzać się z przeszkodami
i dyskryminacją, dowiadywać, że do wyścigu z mężczyznami
staję z amputowanymi kończynami."

#literackamapaświata #ArabiaSaudyjska
Tym razem w ramach literackich podróży po świecie odwiedziłam Arabię Saudyjską. I nie była to podróż łatwa (choć książka jest bardzo dobra),bo trudno czytać o tym, jak ciężko być kobietą w tym kraju.
Autorką książki jest Manat al-Szarif, kobieta która pewnego dnia siadła za kierownicą samochodu, aby przeciwstawić się tradycyjnemu prawu, które zakazuje kobietom w Arabii Saudyjskiej kierowania samochodem. Jej wspomnienia zaczynaja się od momentu, gdy została aresztowana przez tajną policję.
Książka ta miała być początkowo opisaniem działaności ruchu Women2Drive. Jednak wydawcy doradzili Manal, aby nie poprzestała tylko na tym, ale aby opisała swoje wspomnienia. I to był bardzo dobry krok. Osobista historia i perspektywa sprawiła, że od lektury trudno się oderwać.
Manal poprzez swoje losy opisuje losy wszystkich saudyjskich kobiet, które praktycznie nie mają praw, a ich każdy krok zależy od męskich opiekunów i religijnych dekretów.
Historia tej konkretnej kobiety jest - mimo wszystko - optymistyczna, bo dzięki swojemu uporowi (ale też ogromnej inteligencji) skończyła bardzo dobre studia, dostała pracę w zdominowanym przez mężczyzn dziale IT firm Aramco. Jednak nawet mimo tego uprzywilejowania cierpiała z powodu wielu ograniczeń. I o nich możemy przeczytać. Możemy także zrozumieć, jak wiele szczęścia mamy my, kobiety z zachodniego świata. Od Manal możemy się też bardzo wiele nauczyć, przede wszystkim odwagi i siły.
Bardzo dobra, wartościowa książka. Polecam.

#literackamapaświata #ArabiaSaudyjska

To jest naprawdę dobrze napisana książka. Prawdziwa, szokująca i dająca nadzieję, że losy kobiet w krajach takich jak Arabia Saudyjska odmienią się na lepsze. Manal, to że jesteś bohaterką nie pozostawia żadnych wątpliwości, należy jednak dodać, że potrafisz też pisać! Podobało mi się to w jaki sposób rozmieszczona została historia. Już od pierwszych stron poczułam, że lubię tę autorkę. Zdecydowanie polecam, WARTO przeczytać!

Zakupilem ksiazke za 14 zlotych podczas ostatniego pobytu w Polsce. W zwiazku z niska cena nie spodziewalem sie niczego specjalnego, tymczasem ksiazka, pisana swietnym, przystepnym jezykiem, juz po kilkunastu stronach szokuje do tego stopnia ze po prostu "szczeka opada". I jest tak dalej przez nastepne 400 stron. W naszej kulturze kwestie mesko-damskie w islamie rozumianie sa glownie przez sposob ubierania sie kobiet, ubieranie sie jednak to kropla w morzu niekonczacych sie praw i obyczajow. Uwazalem sie za czlowieka ktory cos nie cos wie o swiecie, a tu prosze, niespodzianka. Autorka zapoznaje nas z zyciem codziennym w Arabii Saudyjskiej na przelomie stuleci, pamietajmy ze pewne rzeczy ulegly od tego czasu lekkiej poprawie, a obecny wladca jest stosunkowo dosc postepowy. Ksiazka z pewnoscia moze stac sie Opus Magnum w rekach przeciwnikow jakiejkolwiek religii a islamu w szczegolnosci, ale to nie bylo wcale celem autorki. I to jest wlasnie najciekawsze.

Główny wątek Saudyjki, która walczy o możliwość jazdy samochodem to tylko element uniwersalnej historii o krzywdzącym i szaleńczym przywiązaniu do tradycji i obyczajowości. W Arabii Saudyjskiej przybrało to przerażająco wielką formę. Ale tak naprawdę, nawet my Europejczycy mierzymy się często z absurdalnymi i ograniczającymi nas zwyczajami. Przemiana głównej bohaterki, jaką czytelnik obserwuje na łamach tej książki, może być ciekawą lekcją nie tylko dla mieszkańców tzw. zacofanych krajów arabskich.

Opowieść o życiu kobiet w Arabii Saudyjskiej, opowieść o sile i determinacji. Poruszająca, bardzo ciekawa i bardzo dobrze napisana.

• Arabia Saudyjska
  • Przeczytane w 2019

Manal asz-Szarif Saudyjka za kierownicą. Niezwykła opowieść o sile kobiet Zobacz więcej