Książka Roku 2018

Tłumaczenie: Anna Hopen
Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece
Frostens rike. Kryosfæren og livet
aleqsia

Czy rzeczywiście powinniśmy bać się topniejących lodowców? Czy Wenecji grozi zatonięcie? Czy to możliwe, że klimat, jaki panuje na obu biegunach, ma wpływ na nasze życie? Katastrofa klimatyczna to termin odmieniany przez wszystkie przypadki przez naukowców. Lubimy jednak myśleć, że to zwykłe naukowe gadanie, które nie ma zbyt dużego wpływu na nasze codzienne życie. Nikt z nas nie spodziewa...

Czy rzeczywiście powinniśmy bać się topniejących lodowców?

Czy Wenecji grozi zatonięcie?

Katastrofa klimatyczna to termin odmieniany przez wszystkie przypadki przez naukowców. Lubimy jednak myśleć, że to zwykłe naukowe gadanie, które nie ma zbyt dużego wpływu na nasze codzienne życie. Nikt z nas nie spodziewa się przecież, że od lodowców zależy to, co dzisiaj zje na obiad.

Bjørn Vassnes zabiera czytelnika w ekscytującą i intrygującą podróż przez historię lodu, z którego pochodzi wszelkie życie na Ziemi. Podczas tej wyprawy dowiesz się, jak lód z kół podbiegunowych jest powiązany z życiem wszystkich mieszkańców planety – od słonecznej Kalifornii przez gorącą Afrykę, aż do Europy, która nawet nie wie, że korzysta na co dzień z lodów Arktyki.

Autor w fascynujący sposób pokazuje kluczową dla istnienia planety zależność wszelkich form życia od lodowców, a także wyjaśnia, jakie realne i dotyczące każdego człowieka zagrożenia niosą ze sobą zmiany klimatyczne dotykające kół podbiegunowych.

Odkryj sekrety najmroźniejszych zakamarków planety!

źródło opisu: Kobiece

źródło okładki: materiały wydawnictwa

MałgorzataS | 2019-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2019

Idealna książka dla fanów "Sekretnego życia drzew" i innych tego typu książek. Ale też świetna do czytania dla starszych dzieci zimą- autor w piękny sposób pokazuje jak nasze ludzkie życie jest nierozerwalnie połączone z lodem, a nawet pokusił się o stwierdzenie, ze to właśnie z lodu pochodzimy.
Ostatnie rozdziały są bardzo pobudzające do refleksji nad stanem planety. Żaden artykuł, poradnik czy wykład o zero waste nie skłonił mnie do zastanowienia się nad tym tematem tak jak ta pozycja. Czasami od drobnostek zależy to, czy przetrwa cała ludzkość.
Polecam- to genialnie napisana biografia nieznanego nam świata lodowców.

psychozuo | 2019-02-11
Na półkach: Przeczytane, Przyrodnicze
Przeczytana: 10 lutego 2019

Nie sądziłam, że można w tak przystępny sposób przedstawić wiedzę naukową.

Autor stara się dość prostym językiem wyjaśnić wiele pojęć takich jak np. ocieplenie klimatu czy też czym są sztuczne lodowce. Kilka lat temu byłam w Norwegii na wakacje. Dzięki tej książce mogłam sobie przypomnieć przepiękny lodowiec Briksdalsbreen oraz wiele innych urokliwych miejsc.

Prócz sekretów lodowców możecie poznać zwyczaje (konkretnie ciekawe nazewnictwo) Saamów czyli Lapończyków, życie reniferów czy też historię przemian jakie następowały na Ziemi.

Polecam serdecznie wszystkim, którzy chcą posiąść nową wiedzę w bardzo przyjemny sposób!

Salma | 2019-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2019

Myślałam, przed lekturą tej książki, że dość dużo wiem na temat lodowców. Myliłam się. Myślałam bowiem, że lodowiec to po prostu taka wielka góra, w większości zatopiona w lodowatej wodzie, gdzieś tam na końcu świata. Autor książki uświadomił mnie jednak, że jest inaczej, że lodowce wcale nie są od nas tak oddalone i że nie jest też tak, że nie mają żadnego wpływu na nasze życie. Mają. Co prawda, spodziewałam się zupełnie innej opowieści, bardziej naukowej. Tekst Vassnesa jest jednak nieco bardziej narracyjny, czytelnik ma wrażenie, że czyta o lodowcach i ich historii, jak o pewnym rozdziale historii dziejów Ziemi i ludzkości, gdzie lodowce spełniaj rolę decydujących o losach tych wcześniejszych. Choć napisana dość prostym i przystępnym językiem (i chwała autorowi za to) książka przybliża amatorom-pasjonatom całkowitą historię powstawania i istnienia lodowców na ziemskim globie, ich roli w funkcjonowaniu ziemskiej planety i organizmów, przede wszystkim ludzkości. Odpowiada na...

Boookreads | 2019-02-02

Czy rzeczywiście powinniśmy bać się topniejących lodowców?

Czy Wenecji grozi zatonięcie?

Autor pokazuje nam istotną rolę lodowców w życiu planety.
Cała książka jest napisana prostym i lekkim style, a jej odbiór nie sprawia problemów.
Wszystko jest jasno opisane.
Narracja tej powieści jest stworzona perfekcyjnie, dając czytelnikowi niesamowity wgląd w życie lodowców.

„Nieznane życie lodowców” przedstawia nam funkcjonowanie ludzkiego życia, które jest pod ogromnym wpływem lodowców.

Ta lektura jest obowiązkowa dla osób fascynujących się przyrodą, ale każdy powinien przyjrzeć się jej bliżej. Niektóre momenty...

extramagic | 2019-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2019