Żydówek nie obsługujemy

Seria: ...archipelagi...
Wydawnictwo: W.A.B.
opowiadania

Wspólnym bohaterem zbioru jest Inny — mocno zakorzeniony w ludzkiej podświadomości, choć rzadko dochodzący do głosu. Codzienność dobrze rozpoznana, raptem, w gwałtownej iluminacji zrywa niewinną maskę i ujawnia absurdalną grozę, a człowiek zmuszony jest uczestniczyć w czymś, co go przerasta i musi poddać w wątpliwość to, czym był dotychczas. Nie może być pewien ani swej tożsamości, ani poglądów, uczuć, nawet płeć jest wielce wątpliwa.
Hmm… jestem Żydówką, żyje we mnie niebezpieczny odmieniec, upodlony Inny, który stawia życie w stan oskarżenia. Im bardziej jestem pewien swego niewzruszonego świata, tym bliżej zakrada się anty-świat. Z ich zderzenia rodzi się czyściec, przed którym nie ma ucieczki, przez który trzeba przejść, by doświadczyć siebie — z głębi ducha irracjonalnego człowieka, który istniejąc, jednocześnie zaprzecza istnieniu. Bo kto jest prawdziwszym wariantem mojego ja: Polak-mężczyzna, czy Żydówka-kobieta? Menel i śmieć, czy mesjasz-zbawca prowadzący swoje bóstwo-babkę do nieba? Zwyczajny pasażer miejskiego autobusu, czy morderca z nożem, zjeżdżający po tęczy sankami? Cierpiący na ból brzucha pacjent, czy może cudzoziemiec-dworzanin w szpitalnym królestwie Heroda? A takie postacie zaludniają wewnętrzny świat bohaterów zbioru i domagają się odpowiedzi.

Wojciech Gołębiewski | 2015-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2015

W "Niesamowitej Słowiańszczyznie" prof. M. Janion zauważała Sieniewicza (ur.1972) "Czwarte niebo" (2003), obok "Wojny...." Masłowskiej i "Gnoju" Kuczoka. Pani Profesor ma "nosa", bo dwa lata póżniej, omawiany zbiór opowiadań został nominowany do Paszportu Polityki i uhonorowany tytułem "Książki Wiosny 2005" Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych.

Sieniewicz porusza drażliwy temat odmienności, inności i wykluczenia. Czyta się wspaniale, a wg moich notatek:
- świetna „Panna młoda”; odbieram ją jako pastisz Gombrowicza; b. dobre „O, kurna! W głowie wujnia”: miastem rządzą Wuje, dalej są ich następcy - Gorliwi, a reszta – Debile. Wszystkich, rozebranych do naga umieszcza w kufrze Smutny Pan.
„Wrzuceni do kufra obijamy się między nieistnieniem a widzialnością, która jest jak chorobliwy sen... ..nikt nie zawoła, że król jest nagi, bo świat skończyłby się w jednej chwili... ../Smutny Pan/...wciąż ...

| 2014-09-29

Książka trudna w odbiorze, raczej nie dla każdego.
Autor jest wnikliwym obserwatorem, koncentruje się na roli i funkcjonowaniu jednostki we współczesnym społeczeństwie miejskim. Pisze o samotności, ludzkich słabościach, o codziennym zmaganiu się z drobnymi przeszkodami i paradoksami, które urastają często do demonicznych rozmiarów. Fabuła jest nierealna, zdarzenia faktyczne mieszają się z wizjami, które dzieją się albo w głowie narratora albo w jakimś równoległym, fantastycznym świecie. Trochę jak "Mistrz i Małgorzata" - niestety w gorszym wydaniu. Nie ma klasycznej akcji; akcją może być zarówno przejazd autobusem jak i wizyta w szpitalu.
Forma bardzo oryginalna - można akceptować lub nie, rzecz gustu. Niektóre sceny są jednak zdecydowanie przydługie i mam wrażenie, że nie wnoszą one żadnej nowej treści. Chwilami forma przytłacza za bardzo, istnieje jakby sama dla siebie i wdziera się chaos, a wtedy czyta się ciężko i bez przekonania. Co ciekawe, w każdym z opowiadań, lepszy jest...

Mario | 2012-05-06

Serek homogenizowany w pełni dietetyczny, pozbawiony bowiem protein, węglowodanów i tłuszczu. Sam balast.
Jeśli ktoś chce poćwiczyć czytanie trudnej literatury, to czemu nie, niech ćwiczy. Polecałbym jednak np. wydawnictwo Czarne (Vennemann, Kiš, Vorpsi, Zsuzsa Bánk, Bodor, Erpenbeck itd.) - równie trudne, a jakie przy tym cudownie soczyste, jakie mądre, jakie znaczące, czyli z białkiem, tłuszczem i cukrem. I nie tuczy!

Justyna | 2012-06-06
Przeczytana: 05 czerwca 2012

O Sieniewiczu i jego książkach usłyszałam kilka temu przy okazji jego nominacji do Paszportu "Polityki". Gdzieś w pamięci zapadł mi tytuł "Żydówek nie obsługujemy", bo interesuje się tematyką prześladowań Żydów, holocaustu. Kiedy zaczęłam czytać książkę, mocno się zdziwiłam. "Żydówek nie obsługujemy" to zbiór opowiadań-przypowieści, które są intrygujące, ironiczne i pogmatwane. Sieniewicz przedstawia w nich alegorycznie codzienne życie w "nowej" Polsce. Zaskakuje czytelnika aluzjami, metaforami i symbolami, przez które ukazuje absurdy polityki, służby zdrowia czy tolerancji. Choć w pierwszej chwili opowieści skłaniają nas do śmiechu to po głębszej refleksji dochodzimy do wniosku, iż Mariusz Sieniewicz ma dużo racji.

Fox Mulder | 2012-09-01
Przeczytana: 27 sierpnia 2012

Rozumiem, że książka może drażnić, przez co nie podobać się. Myślę że głównym problemem Sieniewicza jest język i forma, jakich powziął się opisując ważkie społecznie tematy. Gdyby nie był skrzyżowaniem Schulza, Gombrowicza i Witkacego, to byłby kolejnym Kuczokiem albo Tokarczuk, a nie oryginalnym, drażniącym i jątrzącym rany Sieniewiczem. Są świetne i marne momenty w tej książce, a forma opowiadań szybko się nudzi. Mimo to nie żałuję czasu spędzonego nad "Żydówek nie obsługujemy". Powiedział o czymś delikatnym w perwersyjny sposób.

Anita_Anitamta | 2015-12-26

Hmm..przeczytana. Myślę, że wrócę do niej. Chyba nie wszystko do mnie trafiło. Ciekawa, bo polska proza. Na pewno nie jest książką ani do czytania w pociągu ani do poduszki ;)
Tak, przeczytam ponownie. Może jako dojrzalszy już odbiorca, po kilku latach znajdę punkt zaczepienia.

Liliana | 2012-01-23

Ktoś powiedział mi, że dzisiaj publiczność chce "krwi i chujów". No i proszę, zbiór opowiadań Mariusza Sieniewicza idealnie odpowiada na potrzeby. Jeśli ktoś chce przeczytać tę książkę, musi być osobą, której zupełnie nie razi język mojej opinii, bo od zmiażdżonych mięśni, "fiutów" na dachu i zmarzniętej spermy to się w niej roi. Powodzenia!

kasia | 2013-02-23
Przeczytana: 06 kwietnia 2013

Akurat totalnie nie w moim stylu

małypancernik | 2014-01-05
Przeczytana: 27 grudnia 2013