Paris London Dachau

Wydawnictwo: Lampa i Iskra Boża

Porzucenie jak obóz koncentracyjny. Kim jestem? Uczyłam się siebie na tobie. Ubierałam się dla ciebie, gasiłam papierosy na obcasach, podskakiwałam jak postać z sitcomu albo milczałam jak długo się dało. Esencja vis vitalis, przeskakująca monotonię, szukająca niebieskich kamyków w szparach chodnikowych. Nie tyle taka jak ty, ale taka, abyś przy mnie czuł sie sobą. Czyli muza.

Herbi | 2014-03-17
Przeczytana: 17 marca 2014

Daję tej książce 6 gwiazdek, więc oceniam ją jako dobrą. Językowo ma zadatki na rzecz wybitną, ale jak dla mnie jest trochę zbyt nahalnie intertekstualna i pod tym względem mocno przekombinowana.

Wiem, że ludzie żyją cytatami z seriali, piosenek, wierszy, powieści i wszystkich tekstów PAPKAltury - gazet, reklam, ulotek i całej masy efemerycznego śmiecia, ale jednak nieustanne przebijanie się przez różnego typu odniesienia jest troszkę męczace, bo nie należę do ludzi, którzy odczuwają wielką satysfakcję z właściwego przyporządkowywania znanych i mniej znanych cytatów, choć idzie mi to całkiem sprawnie.

W książkę jako ilustracje wplecione są kolaże i sam sposób pisania tej powieści kolaż przypomina. Polepiona jest z różnych, często nieprzystawalnych elementów, ale jest polepiona z pomysłem, wyczuciem i bardzo umiejętnie.

Na pewno świetnie pokazuje desperację osoby porzuconej, jej nieprzystawalność do wszystkiego, co ją otacza, dziwactwa, wariactwa, fanaberie i fiksacje. Może w...

Dominik T | 2013-02-06
Przeczytana: 2004 rok

Wyrafinowana, ale zarazem egzaltowana książka. Z rwaną, subiektywną narracją pełną rozedrganych emocji. Bardzo kobieca w wymowie, ale zarazem czasem aż nazbyt płaczliwa. Oryginalna i aspirująca do literatury ambitnej, ale zarazem wykładająca się na dłużyznach.
Dla wielbicieli gatunku.

willscarlet | 2012-02-11
Przeczytana: 09 lutego 2012

Erudycja, owszem. Kilka świetnych cytatów, zdań, połączeń. Nawet więcej niż kilka. Ale zdołałam czytać tylko w 20 minutowych rzutach w tramwajach.
Poza tym żadne cierpienie po facecie nie jest warte tylu łez.

elentari | 2016-05-03

Drotkiewicz pisze Masłowską, dlatego lektura tu też przypomina jazdę kolejką w wesołym miasteczku. Tylko zamiast ironicznej narracji o Polsce transformacji to rasowy melodramat, pełen bólu, ale i przestylizowany, często na granicy egzaltacji i kiczu.

lady_of_theflowers | 2012-01-29
Przeczytana: marzec 2012