The Hate U Give. Nienawiść, którą dajesz

Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
The Hate U Give
rasizm, uprzedzenia, ameryka
L_Settembrini

Zwycięzca William C. Morris Award · National Book Award Longlist · Printz Honor Book · Coretta Scott King Honor Book · Bestseller New York Timesa! · Najlepszy debiut w kategorii „Autor 2017” na Goodreads, Najlepsza książka w kategorii „Young Adult Fiction 2017” na Goodreads „The Hate U Give Little Infants F... Everybody” Tupac Amaru Shakur Obsypany nagrodami hit ze szczytów światowych list...

„The Hate U Give Little Infants F... Everybody”
Tupac Amaru Shakur

Obsypany nagrodami hit ze szczytów światowych list bestsellerów.

Opowiedziana w rytmie rap głośna historia o życiu czarnoskórych w Ameryce.

W tym świecie nigdy nie jesteś za młody, by mogli cię aresztować albo zabić. Dlatego dzieciakom wpaja się zasady odpowiedniego zachowania przy policji – „Trzymaj ręce tak, żeby były widoczne. Nie wykonuj żadnych gwałtownych ruchów. Odzywaj się tylko wtedy, kiedy cię o coś zapytają”.

Szesnastoletnia Starr Carter porusza się między dwoma światami: biedną dzielnicą, w której mieszka oraz luksusową szkołą prywatną na przedmieściach, do której uczęszcza. Niepewna równowaga między tymi światami zostaje całkowicie zniszczona, gdy jej przyjaciel z dzieciństwa zostaje zastrzelony przez białego policjanta na jej oczach. Wszyscy chcą wiedzieć jedno: co tak naprawdę stało się tamtej nocy? A jedyną osobą, która może odpowiedzieć na to pytanie, jest Starr. Lecz to, co powie dziewczyna – bądź czego nie powie mogłoby przewrócić do góry nogami jej codzienność. Mogłoby też zagrozić jej życiu.

Ta niezwykła powieść zwraca uwagę na poważne problemy, ale kryje w sobie ogrom niespotykanego uroku. Pokochasz ją za ciepło, ważny przekaz, podszyty sarkazmem humor oraz wspaniałych bohaterów. I nigdy jej nie zapomnisz.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Izabela książek: 437

Pomiędzy czernią i bielą

Chociaż wszyscy nazywamy się ludźmi, podziały, które sami tworzymy, sprawiają, że nie każdy człowiek może czuć się równym wobec pozostałych. Który kościół jest prawdziwszy, który język bardziej wartościowy, który kolor skóry ładniejszy? Bardzo to prymitywne, ale niestety wciąż aktualne. Ze świecą trzeba szukać takiej społeczności, w której ludzi nie klasyfikuje się jako gorszych i lepszych.

„The Hate U Give. Nienawiść, którą dajesz” to opowieść o szesnastoletniej Starr, czarnoskórej mieszkance gangsterskiej dzielnicy, która ma pozornie wielkie szczęście. Jej rodzice umieszczają ją w szkole dla białych, w obawie, że jeśli będzie chodzić do szkoły w pobliżu domu, wpadnie w złe towarzystwo i skończy tak jak większość dzieci sąsiadów. A jak one kończą? Narkotyki, dilerka, strzelaniny, napady, przemoc i gangi, a to jeszcze nie wszystko, bo za tym idzie często prostytucja, przedwczesne macierzyństwo, zatargi z policją, a potem długoletni pobyt w więzieniu. Nikt nie chciałby przecież, żeby jego dziecko skończyło w ten sposób, nic więc dziwnego, że Starr chodzi do szkoły oddalonej o 45 minut od domu.

Dziewczyna ma w szkole swoich białych znajomych, pozytywne oceny i perspektywy na dobry życiowy start, ale ma też poczucie, że zdradza swoją dzielnicę, a tym samym swoich pobratymców. Jej dzielnica to getto, a jej czarnoskórzy koledzy nie mają po prostu tyle szczęścia co ona. Ich rodzice są ludźmi, którzy urodzili się w tym getcie i dawno temu pogubili. Dzieci pozostają więc często bez opieki, chodzą głodne, nie mają potrzebnych ubrań i jest im zimno. Nie mają żadnych innych możliwości, jak tylko wstąpić do gangu, bo tam ktoś da im jeść, ktoś kupi markowe ubrania i ktoś stworzy pozór, że przynależą do jednej dużej rodziny, z której niestety wypisać się już nie będzie można. Starr ma więc dwa życia, jedno, w którym jest Starr, jaką się urodziła, i drugie, w którym jest tą Starr tylko dla białych. Żyje w dwóch różnych, wrogo do siebie nastawionych rzeczywistościach – czarnej i białej.

Powieść porusza problem podejścia policji do czarnoskórej młodzieży. Czarnoskórzy są z założenia podejrzani, policjanci w każdym ich spojrzeniu, w każdym niepozornym ruchu czy geście doszukują się podstaw do użycia broni i nie mają skrupułów celować tak, by zabić. Co więcej, rzadko ponoszą konsekwencje. Starr jest świadkiem takiej śmierci kolegi, toteż autorka czyni ją przedstawicielką buntu całej czarnoskórej społeczności przeciwko niesprawiedliwości i wciąż obecnemu w USA rasizmowi. Starr zabiera głos w obronie swojego kolegi, a tym samym w obronie całej swojej dzielnicy, mimo że oznacza to konfrontację dwóch jej światów. Biali znajomi ze szkoły będą musieli dostrzec w niej to, czego nigdy nie chciała im pokazać, a czarni zmuszeni będą przyznać, że wcale się ich nie wyrzekła. Ileż odwagi trzeba w sobie mieć, żeby zdobyć się na mówienie wtedy, gdy to, co ma się do powiedzenia, jest dla innych niewygodne?

„The Hate U Give. Nienawiść, którą dajesz” jest książką o bardzo trudnych sprawach, ale napisaną z myślą o nastolatkach. Mnóstwo tu muzycznych nawiązań, emocji charakterystycznych dla pierwszych miłości, rozczarowań przyjaciółmi i problemów z rodzicami, którzy niczego przecież nie rozumieją. Te poważne sprawy spadają na Starr, ale nie czynią ją wcale dorosłą, ona próbuje się z nimi zmagać tak, jak próbowałaby to robić nastolatka. Czasem płacze, czasem krzyczy, przeklina i jest w tym bardzo szczera. Mimo że już dawno nie jestem nastolatką, przemówiło to do mnie, wzruszyło i uruchomiło pewne wspomnienia, których już nie pamiętałam. To było dla mnie wspaniałe przeżycie. Tyle głębi odkryłam w prostocie.

Izabela Straszewska

mclena | 2018-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2018

"Sometimes you can do everything right and things will still go wrong. The key is to never stop doing right."

"The Hate U Give" jest chyba najbardziej nagradzaną powieścią 2017 roku, ze szczególnym naciskien na kategorię "Debiut roku". Wiele pochlebnych opinii, więc jakże nie przeczytać?

"Once you've seen how broken someone is it's like seeing them naked - you can't look at them the same anymore."

Książka jest bardzo kontrowersyjna, gdyż porusza kwestie rasizmu, tego jak biali ludzie wciąż nie potrafią pozwolić czarnym zaaklimatyzować się w ich świecie - ale czy to faktycznie jest ich świat, a nie Nasz (wszystkich)? Czy napewno w tej książce własnie o to chodzi?
Autorka daje dużo do myślenia i porusza naprawdę istotne kwestie. Zainspirowana tragiczną śmiercią nastolatka Emmetta Till (polecam się zapoznać) stworzyła historię Starr, która wg mnie nie do końca jest taka genialna, jak to opisują inni czytelnicy. Od początku miałam problem ze stylem - typowo "czarny" slang,...

Niesamowita, genialna, mocna, historia z konkretnym i jasnym przesłaniem, uwielbiam ją!♥️ Polecam ją każdemu, myślę że byłaby świetną lekturą szkolną a przynajmniej tematem do niejednej debaty dla młodzieży. Problem rasizmu i wiążącymi się z tym pobocznymi wątkami jest tematem niestety wciąż w naszych czasach bardzo aktualnym. Szczerze mówiąc to straszne, że wraz ze wszelkim rozwojem w świecie wciąż jest tyle złego...a może nawet więcej niż kiedykolwiek 🤔😣. Czytając tę historię niewatpliwie rzuca się w oczy obraz brutalnego i chwilami bezwzględnego amerykańskiego świata, który od zawsze walczy o swoje prawa, dobrobyt i życie. Ale myślę, że wiele rzeczy nie miałoby miejsca gdyby nie niektóre prawa jakie sami sobie nadali jak choćby prawo do posiadania broni.
To temat rzeka, a ja chciałam Wam przede wszystkim polecić tę książkę, bo naprawdę wymiata!😍. Starr to szesnastoletnia afroamerykanka, która mogłaby swoją siłą zgasić niejednego dorosłego. Pewnego dnia staje się świadkiem...

Kasia | 2018-10-26
Przeczytana: 22 czerwca 2018

Osoby czarnoskóre nigdy nie miały łatwo, a odkąd białoskórzy zaczęli traktować ich jak swoją własność, było jeszcze gorzej. W XXI wieku staramy się o zrównanie wszystkich ras, aby biali nie czuli się panami świata, bo przecież wszyscy mamy równe prawo, by żyć, czyż nie? Starr wie, że to nie jest takie proste. Uczęszcza do szkoły, w której większość stanowią osoby białoskóre, więc wie, że potrafią być oni naprawdę okropni. Pewnego wieczoru, gdy wraca ze swoim kolegą Khailem do domu po imprezie, zatrzymuje ich radiowóz. Starr wie, że zawsze trzeba robić to, co każe policjant, dlatego mu się podporządkowuje. Khail również wykonuje polecenia, jednak kiedy decyduje się zapytać Starr, czy wszystko w porządku, policjant zaczyna do niego strzelać. Któż się przejmie śmiercią czarnoskórego nastolatka? Wiele osób. Dziewczyna próbuje zrozumieć postępowanie policjanta i chce znaleźć sposób na to, aby takie incydenty nie miały więcej miejsca. Ale co może zrobić szesnastolatka, która nawet nie do...

Ewa G | 2018-11-07
Przeczytana: 06 listopada 2018

"Nienawiść okazana dzieciom, niszczy wszystkim życie"
Jeśli ktoś chciałby wrzucić THUG do działu młodzieżówki niezwykle spłaszczy ważny temat podjęty przez autorkę. Myślę, że książkę powinni przeczytać dorośli a w szczególności rodzice! Tematy podjęte przez autorkę są wielopoziomowe, delikatne, poruszające ważne kwestie.
Bo: "to co społeczeństwo daje nam w dzieciństwie, później boleśnie odczuwa na własnej skórze. (...) nie chodzi tylko o młodych ludzi, ole o czarnoskórych, mniejszości narodowe, biednych. Wszystkich którzy znaleźli się na marginesie społeczeństwa. "
Czasem trzeba się też zastanowić co jest ważne w życiu i czy warto o to walczyć.
Główna bohaterka Starr żyje w dwóch światach. Jednym z nich jest getto murzyńskie gdzie mieszka ze swoją rodziną. Jej ojciec Big Mav jest byłym gangsterem, a jej brat ma matkę która jest kobietą największego gangstera w dzielnicy - Kinga. Dziewczyna jest znana w dzielnicy jako córka Mav'a. Tu czuje się sobą, wie jak ma się zachowywać w...

Book_Mystery | 2018-11-05
Na półkach: Młodzieżowe, Przeczytane
Przeczytana: 05 listopada 2018

Starr ma do czynienia z dwoma światami. Jeden z nich to prywatna szkoła i to wszystko, co wiążę się z nastolatkami – miłość, problemy uczuciowe. Drugi to jej dzielnica, odizolowane, pełne przestępczości miejsce. Tutaj może dojść do wszystkiego. Dzieciaki od małego wiedzą jak zachować się w przypadku zatrzymania przez policję. Nie zawsze to jednak pomaga, o czym dotkliwie przekonuje się Starr i jej przyjaciel pewnego wieczoru. Zostają zatrzymani przez funkcjonariusza. Dokumenty. Wysiąść z samochodu. Nie ruszać się. Strzał. Kałuża krwi. Chłopak nie żyje. I tak zaczyna się ta opowieść o rasizmie, tolerancji, a raczej jej braku. Co stało się podczas zatrzymania? Jak doszło do śmierci młodego chłopca? Czy to przez to, że był czarnoskóry?
Zwykle wyobrażamy sobie USA jako krainę marzeń, american dream jest wciąż obecny w naszej świadomości. Jednak tak jak i wszędzie jest to kraj pełen hipokrytów, zbrodni i przestępstw. Tym zjawiskom nie oprze się żadne miejsce na Ziemi, no, może jakaś...

pr0tessa | 2018-06-12
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 12 czerwca 2018

Zaczyna sie troche topornie, bardzo w klimacie Young Adult (och te wymiany SMSow bez konca miedzy zakochanymi nastolatkami!), ale potem akcja pieknie sie rozwija i trzyma w napieciu i pewnym takim wzruszeniu do samego konca. Mysle ze malo jest takich ksiazek na rynku - szczerych i wychodzacych daleko poza stereotypy o Afroamerykanach, bardzo aktualnych.

Yael | 2018-11-16
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 12 października 2018

Recenzja pochodzi z bloga: https://szept-stron.blogspot.com

The Hate U Give jest to powieść, na którą czekałam od bardzo dawna, właściwie od momentu, w którym ukazała się w Stanach Zjednoczonych. Zebrała niemal same pozytywne recenzje, a do tego porusza bardzo współczesną tematykę, która nie pojawia się zbyt często w powieściach skierowanych do młodzieży, stąd wiedziałam, że nie spocznę, dopóki The Hate U Give nie wpadnie w moje ręce.

Moje początki z tą książką nie były łatwe. Irytował mnie nadmiernie młodzieżowy styl, który wydawał mi się być wymuszony, przez co ciężko było mi czytać kolejne strony, w dodatku nie polubiłam się z główną bohaterką, która według mnie starała się usprawiedliwiać pięknymi słówkami swoją dwulicowość. Przełom nastąpił dopiero koło siedemdziesiątej strony, gdy już przyzwyczaiłam się do języka, jakim jest napisana The Hate U Give i przestał mi on przeszkadzać i gdy historia nabrała wreszcie tempa. Zostałam absolutnie wciągnięta w fabułę, po prostu nie...

Girl-from-Stars | 2018-10-22
Przeczytana: 22 października 2018

Wyobraź sobie, że właśnie wracasz wraz z kumplem z imprezy. Samochód powoli sunie po drodze, w tle słychać hiphopowy kawałek o wolności. Nagle zatrzymujecie Was wycie syren. Pierwsza myśl: klasyczna kontrola: dokumenty, prawo jazdy.
Z pewnością, nawet przez myśl nie przyjdzie ci, że za kilka minut, Twój najlepszy przyjaciel zostanie brutalnie postrzelony. Bez żadnego powodu. Bez żadnych skrupułów.
Ale w końcu jest CZARNY i stanowi zagrożenie…
Powyższe wydarzenie miało miejsce w życiu Starr – głównej bohaterki debiutanckiej powieści Angie Thomas pt. „Nienawiść, którą dajesz”.

Opowiedziana w rytmie rap głośna historia o życiu czarnoskórych w Ameryce.

Meggi | 2018-10-31

Cała recenzja: https://bo-w-nich-jest-caly-swiat.blogspot.com/2018/10/the-hate-u-give-nienawisc-ktora-dajesz.html

Wszystko się zmienia, kiedy Starr oraz jej przyjaciel Khalil wracają z imprezy, na której nagle zaczęły padać strzały. Zatrzymał ich radiowóz, powodem była bodajże rozbita lampa. Dla głównej bohaterki w tamtą noc świat się zatrzymał: huk wystrzału i odgłos ciała uderzającego o asfalt; wycelowana w nią lufa pistoletu. Śmierć Czarnego dzieciaka z rąk Białego policjanta burzy i tak już kruchą równowagę pomiędzy obiema rasami. Tylko Starr i funkcjonariusz wiedzą, co tak naprawdę wydarzyło się tamtej nocy. Czy dziewczyna wykorzysta swój głos, aby zawalczyć o sprawiedliwość dla swojego przyjaciela?

The Hate U Give czyta się jednym tchem, a jednocześnie od początku do końca opowieść Starr zmusza nas do refleksji. Jeśli spojrzeć na niechlubne karty historii, jak na przykład niewolnictwo w Ameryce, to trudno się dziwić, że sytuacja wygląda tak, jak wygląda i to jest bardzo...

Inga | 2018-11-02

''The Hate U Give'' Angie Thomas to powieść młodzieżowa. Jednak nie jest to książka, którą po przeczytaniu odłożymy na półkę i nie poświęcimy jej zbyt wiele czasu. Historia Starr, jej rodziny i przyjaciół to historia, która będzie zaprzątała nam myśli i zmusi nas do refleksji nad problemem rasizmu, nad którym być może często nie myślimy. Jednak on nadal istnieje i na całym świecie mają miejsca incydenty, które są niewyobrażalne. Cieszę się, że miałam okazję sięgnąć po tę książkę i poznać losy bohaterów w niej przedstawionych. Jeśli jeszcze jej nie czytaliście, nadrabiajcie, bo naprawdę warto!