Blackout. Gdy zgasną światła

Okładka książki Blackout. Gdy zgasną światła Dhonielle Clayton, Tiffany D. Jackson, Nic Stone, Angie Thomas, Ashley Woodfolk, Nicola Yoon
Okładka książki Blackout. Gdy zgasną światła
Dhonielle ClaytonTiffany D. Jackson Wydawnictwo: BeYa Cykl: Blackout (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Blackout (tom 1)
Blackout
BeYa
2022-06-01
2022-06-01
Marcin Machnik
Opowiadania

Okładka książki Whiteout. Gdy śnieg zasypie miasto Dhonielle Clayton, Tiffany D. Jackson, Nic Stone, Angie Thomas, Ashley Woodfolk, Nicola Yoon
Whiteout. Gdy ... Dhonielle Clayton, ...
Okładka książki Meet Cute Jennifer L. Armentrout, Sona Charaipotra, Katie Cotugno, Jocelyn Davies, Nina LaCour, Emery Lord, Katharine McGee, Kass Morgan, Julie Murphy, Meredith Russo, Sara Shepard, Nicola Yoon
Meet Cute Jennifer L. Armentr...

“Blackout. Gdy zgasną światła“ zdecydowanie zaliczy się do tej kategorii 🥴 Od dawna wisiała na liście książek do przeczytania i w końcu nadszedł jej czas, tylko że okazała się zupełnie inna niż się spodziewałam.

Jest to zbiór sześciu opowiadań, które mają miejsce podczas zaniku prądu w gorący wieczór w Nowym Jorku. Wszyscy bohaterowie zmierzają na jedną imprezę i są ze sobą powiązani. Towarzyszymy im w drodze przez pogrążone w ciemnościach miasto.

Niestety, żadna z tych historii mnie nie porwała. Nie znalazłam w żadnej z nich niczego z czym mogłabym się utożsamiać. A przez to, że opowiadań jest aż sześć, a książka liczy tylko 240 stron wszystko wydaje się bardzo pospieszone i potraktowane po macoszemu. Jednak, mimo małej ilości tekstu bohaterowie odkrywają o sobie nowe fakty, co dla mnie wydaje się nierealne, aby aż tyle zmienić w swoim życiu jednego wieczora 😅

Nie rozumiem również po co zastosowano tyle dziwnych zabiegów “unowocześniania” i “cool” słownictwa w tej książce 🙈 Nie zliczę ile razy usłyszałam słowo “joł”, które okrutnie mnie irytowało, bo było używane dosłownie jako przecinek. Równie denerwująca była poprawność polityczna, która aż kuła w oczy swoją nienaturalnością. Nikt normalnie nie formułuje takich dziwnych zdań, nawet w postępowym Nowym Jorku 😂

Była to po prostu okej powieść. Nic nowego, ani odkrywczego, nic wciągającego, ot taka książka dla zabicia czasu, gdy nie macie nic innego pod ręką. Niestety, nie polecam 😕

Widząc książkę która została napisana aż przez sześć wspaniałych autorek nie można przejść obojętnie. Choć przód jest w ciemnych barwach, tak środek jest pełen kolorów. To nie jest jedna ciągła historia, ale sześć różnych historii w których każda z par odkrywa znaczenie miłość w różnych osobach. Kżda z nich przeżyła różne rzeczy z tą osobą, ale gdy Manhattan zostaje spowity przez ciemność wszystko staje się inne. Można ponownie się zakochać w tej osobie i przebaczyć popełnione błędy. Książka ta powstała również po to aby pokazać, że kobiety z inną karnacją również mają prawo do opowiedzenia niesamowitej historii miłosnej.

Opinia może zawierać niewielki spojler

Pierwsze na co zwróciłam uwagę, to wspaniała jakość wykonania okładki. Szata graficzna zachwyciła mnie równie mocno na zewnątrz jak i w środku, no i to cudowne wrażenie satyny pod palcami, prawdziwa uczta dla zmysłów. Strony są żółte, a druk czytelny, więc czytanie jest bardzo przyjemne.

Książka to szalenie ciekawy zbiór opowiadań o tym jak na całym Manhattanie następuje ogromna awaria prądu w związku z nadmiernym korzystaniem z klimatyzatorów i chłodziarek podczas fali upałów. Poznajemy kolejno sześć przeplatających się zupełnie od siebie odmiennych historii, sześciu pozornie niepowiązanych par. Na pierwszy rzut oka Wszystkich ich łączą tylko dwie rzeczy- próba przetrwania podczas awarii oraz to, że wszyscy bohaterzy są czarnoskórzy. W miarę poznawania kolejnych historii dowiadujemy się jednak, że pary są ze sobą w jakiś sposób powiązane np. są spokrewnieni, bądź są znajomymi ze szkół. Okazuje się, że choć każdy wyrusza z innego miejsca miasta oraz inna trasę obiera, to kierują się wszyscy na te sama imprezę uliczna. Każda z par usiłuje poradzić sobie na własną rękę w trudnej sytuacji jaką jest awaria prądu ale również z obecną sytuacją w jakiej się znaleźli u jednych będzie to wyjaśnienie sobie rozterek związanych z rozstaniem, u innych stres w związku z poznaniem właśnie prawdopodobnie przyszłej miłości, a jeszcze u innych będzie to poszukiwanie zrozumienia swojej seksualności. Rozdziały są krótkie, a historie płynie się przeplatają co umila czytanie. Historie są odmienne i poruszają różne problemy i dylematy, więc książka się nie nudzi, nie jest też zbyt gruba, mnie udało się przeczytać całą za jednym razem. Nie każda historia podobała mi się równie mocno ale ogólnie po skończonej lekturze mam pozytywne odczucia do książki.

Opinia może zawierać niewielki spojler

Książka to szalenie ciekawy zbiór opowiadań o...

Nudne długa książka dla wyegzaltowanych nastolatek, na siłę wciśnięte reprezentacje kultury „alfabetu”, które sprawdza się jedynie w jednym opowiadaniu. Szczerze odradzam. Podobało mi się tylko jedno opowiadanie, a jedno było w miarę w porządku a jedno było Ok ale bez fajerwerków. Tytułowy blackout to krótki brak prądu, który ma delikatny wpływ na niektóre osoby ale moim zdaniem słabo wykorzystany. Mocny zawód bo jest to nowa książka a jakbym czytał jakieś czytadło napisane 20 lat temu.

"Gdzie szukać światła, kiedy miasto spowijają ciemności?"

To był wyjątkowo gorący, duszny i parny dzień. Potrzebne były ogromne ilości prądu, bo bez klimatyzacji ciężko było wytrzymać. Wydawać by się mogło, że tak ogromne miasto jak Nowy Jork jest sobie w stanie z tym poradzić. Tego dnia coś jednak było nie tak. Nastała ciemność. Ludzie musieli zostać ewakuowani z budynków, metro stanęło, samochody poruszały się z prędkością żółwia, więc zrobiły się ogromne korki. Wszystko, co potrzebowało prądu, przestało działać. Nowy Jork pogrążył się w chaosie.

Ta książka to sześć opowieści o sześciu różnych parach napisana przez sześć różnych autorek. Bohaterowie są inni od siebie, jednak łączą ich dwie rzeczy. Jedna z nich to zmierzanie na uliczną imprezę. Druga to miłość.

To była intrygująca historia. Nie spotkałam się jeszcze z taką fabułą. Ciekawym doświadczeniem było oglądanie, jak różnie ludzie reagują na nagłą ciemność. Przyzwyczajeni do prądu, nie wiedzieli jak sobie poradzić z nową, niespotykaną sytuacją.

Sympatyczna - to słowo idealnie opisuję tę książkę. Pomimo niesympatycznej sytuacji. Z zaciekawieniem śledziłam miłosne rozterki bohaterów. To tacy ludzie, którzy wzbudzają w nas sympatię. Z którymi wiele osób może się utożsamić. Jedynym mankamentem, jaki mogę wskazać, jest krótkość. Książka ma zaledwie 240 stron i brakuje mi rozwinięcia każdej z historii. Co stało się, kiedy prąd wrócił?

Lektura w swojej niewielkiej wielkości porusza wiele ważnych tematów - nietolerancja, osoby LGBTQ+, poszukiwanie siebie i własnej drogi, mierzenie się z osobistymi lękami i przytłaczającymi problemami, stereotypy, rasizm. Książkę czyta się bardzo szybko i gdyby ktoś mi nie powiedział, że została napisana przez sześć różnych autorek, nie domyśliłabym się tego. Historia jest bardzo płynna, a na końcu łączy się w jedną całość. Miło spędziłam z nią czas, to jedna z tych fajniejszych i ciekawszych młodzieżówek.

"Gdzie szukać światła, kiedy miasto spowijają ciemności?"

Ludzie różnie reagują na przerwy w dostawie prądu, jeśli nie trwają one zbyt długo i nie zaburzają zbytnio ich codziennego funkcjonowania. Dla kogoś może to być okazja do spędzenia czasu z rodziną, oderwania się na trochę od wszechobecnej elektroniki, przemyślenia swojego życia. Są też osoby, które od razu wpadają w panikę, towarzyszy im lęk i strach o to, co dalej. Kiedy brak prądu i w konsekwencji ciemność się przedłuża, zaczyna się chaos. Dokładnie taka sytuacja ma miejsce w powieści, w której sześć autorek przedstawiło czytelnikom sześć różnych historii młodych ludzi. Bohaterowie tych opowieści są bardzo różni, każdy ma za sobą inną przeszłość i z inną nadzieją patrzy na życie. W innym momencie ich życia zastaje ich też blackout. Tammi i Kareem muszą opuścić budynek Apollo Theater, gdzie oboje zjawili się na rozmowę kwalifikacyjną. Kiedyś byli parą, teraz wolą się unikać. Innych bohaterów – Tremaine’a i JJ’a blackout zastaje w metrze. Z kolei Nellę i Jocelyn awaria prądu dopada w ośrodku dla seniorów, gdzie obie przebywają z wizytą. Jedna jest wnuczką jednego z seniorów, druga odwiedza ich ze swoim psem, który oddziałuje na nich lepiej niż jakakolwiek terapia. Lana i Tristan przyjaźnią się od dziecka, jednak ze strony Lany uczucia względem Tristana nie są platoniczne, z czym nie chce się zdradzić, tym bardziej, że niebawem ich drogi mają się rozejść. Blackout zastaje młodych w bibliotece. Kayla jest akurat na szkolnej wycieczce, kiedy wydarza się awaria, a Grace i Seymour akurat jadą taksówką na imprezę.

To z pozoru odmienne historie, jednak czasem się przecinają, w rezultacie splatając się w finale w jedną spójną opowieść. Z jednej strony ta książka to antologia, z drugiej można odnieść wrażenie, że czytamy pełną powieść o młodych ludziach, którzy nagle znaleźli się w trudnej dla siebie sytuacji i których połączył nie tylko kryzys związany z brakiem prądu, ale też poszukiwanie miłości. Każdy z bohaterów ma na ten dzień jeden cel, spędzić czas na ulicznej imprezie organizowanej na Brooklynie, która dzięki generatorowi nadal ma się odbyć. Zanim jednak ich pragnienia się spełnią, każdy z nich tworzy własną historię. Każdą związaną z uczuciami i związkami, ale każdą inną i bardzo osobistą.

Bardzo ciekawą ma konstrukcję ta powieść. Spotkałam się z opowiadaniami, ale z czymś takim jeszcze nie. Niby to samo wydarzenie, ten sam czas, a perspektywa za każdym razem inna i inne doświadczenia w związku z tym. Książkę dobrze się czyta i szybko, bo nie jest długa. Moim zdaniem jest nawet odrobinę za krótka. Wolałabym, aby poszczególne historie były trochę bardziej rozwinięte. Potencjał był na dobre rozwinięcie każdej opowieści, a pozostał niedosyt. Tym bardziej, że z bohaterami bardzo łatwo jest się zżyć i ciężko jest się z nimi rozstać. Poza tym zabrakło mi odpowiedzi na kluczowe pytanie, co dalej? Co się stało, kiedy prąd zaczął działać? W powieści nie brakuje poważniejszych tematów, takich jak nietolerancja, uprzedzenia, wątek LGBTQ+, poszukiwanie własnej tożsamości, poszukiwanie własnej życiowej drogi, dlatego książka nie jest tak banalna, jak początkowo może się wydawać. Jest mądra, wartościowa i pięknie napisana.

„Blackout. Gdy zgasną światła” być może nie zostanie ze mną na długo, jednak bardzo miło spędziłam z tą książką czas. To przyjemna, ciepła i bardzo ciekawa opowieść, zarówno pod względem fabularnym, jak i konstrukcyjnym. Jeśli lubicie młodzieżówki z przekazem, przy których można dobrze odpocząć, polecam tę. Sprawdzi się idealnie.

Pierwsza myśl, która przychodzi mi do głowy po przeczytaniu tej książki jest taka, że słowo, które ją określa to miła. Nie spodziewałam się żadnych fajerwerków ale chyba co jakiś czas właśnie po takie książki najbardziej mam ochotę sięgnąć. Szczerze, to chyba nie potrafiłabym wskazać opowieści, która moim zdaniem była najlepsza, bo wszystkim udało się mnie urzec. Autorkom udało się spleść ze sobą parę historii, które z pozoru nie mają ze sobą nic wspólnego. Szybko i łatwo czyta się tą książkę, mimo że nie brakuje w niej poważniejszych tematów.

Blackout. Gdy zgasną światła. - Dhonielle Clayton, Tiffany D. Jackson, Nic Stone, Angie Thomas, Ashley Woodfolk, Nicola Yoon.
Sześć autorek.
Sześć par.
Sześć perspektyw.
Był to bardzo gorący dzień. Było duszno i jak zwykle cały Manhattan potrzebował do życia ogromnych ilości prądu. W jakimkolwiek miejscu bez klimatyzacji trudno było wytrzymać dłużej niż pięć minut. Zazwyczaj miejska sieć energetyczna radziła sobie z takim obciążeniem, ale tego dnia coś się wydarzyło.
Wielka awaria pozbawiła zasilania Nowy Jork i nic nie wskazywało na to, że zostanie błyskawicznie usunięta. Budynki trzeba było ewakuować. Metro nie kursowało. Nie działało nic, co wymagało prądu. Miasto pogrążało się w chaosie.
Pogrążone w ciemności New York City jest dziwne i niespotykane.
Moim zdaniem autorki sobie świetnie razem poradziły! Historia jest spójna, jasna i wszystko składa się w niemal idealną całość <3
Mnie zachwyciła najbadziej perspektywa Kareema i Tammi, która została napisana przez Dhonielle. Musieli oni opuścić budynek najsłynniejszego czarnego teatru w Nowym Jorku, gdzie oboje zjawili się na rozmowę kwalifikacyjną. Niestety, teatr dysponował tylko jednym miejscem. To zresztą nie był ich jedyny problem.
⭐️⭐️⭐️/⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
Nie zrobiła na mnie za dużego wrażenia ale bardzo szybko i miło się ją czytało <3

Sześć autorek.
Sześć par.
Sześć perspektyw.

📖🐲
Nie porwała mnie. W większości jest to sympatyczna choć nudna opowieść, no bo cóż takiego może się zdarzyć na przestrzeni kilku godzin? Ale są też fragmenty irytujące, gdzie bohaterki muszą zostać uratowane przez silnego i opiekuńczego chłopaka. Normalnie dama w opałach. Nie przepadam za takim motywem. Najciekawsza w sumie była historia Termine'a i JJ'a, bo tam było najwięcej opowieści o wcześniejszych zdarzeniach i stosunkowo mało samego siedzenia w ciemnościach i snucia ciągle tych samych przemyśleń lub rozmowy o niczym. Perspektywa afroamerykańska jest ciekawa, ale niestety to trochę za mało. Na plus, że pomimo wolnego tempa nie porzuciłam tej lektury, ale na pewno czytałam bardziej zajmujące młodzieżówki z motywem rasowym i queerowym.

📖🐲

Gdzie szukać światła kiedy miasto spowijają ciemności? "Blackout" to książka zawierająca 6 opowiadań w jakiś sposób połączonych ze sobą, napisanych przez 6 różnych autorek. Akcja dzieje się w Nowym Jorku pogrążonym w mroku z powodu awarii prądu. Historie były różne, lecz wszystkie opowiadały o relacjach między ludźmi, oraz miłości. Książka porusza bardzo ważne tematy, takie jak nietolerancja, rasizm. Jest też tu ukazany wątek LGBTQ+.

Im dłużej czytałam tym bardziej się wciągałam. "Blackout" wywarło na mnie mnóstwo emocji, super napisani bohaterowie i ogólnie ciekawa fabuła. Spora czcionka, dzięki której szybko i wygodnie się czyta. Opowiadania są ciepłe i z każdego można wynieść jakąś mądrość. Podsumowując, to naprawdę fajna młodzieżówka I świetnie się bawiłam podczas czytania jej.

• Literatura młodzieżowa
  • Tbr