36 pytań, które zmieniły wszystko między nami

Seria: #GOYOUNG
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
36 Questions That Changed My Mind About You
Bezimienna

Czy 36 pytań może sprawić, że zakochasz się ze wzajemnością w nieznajomym? Ona to wrażliwa idealistka. On jest bezpośredni i arogancki. Powody, dla których oboje decydują się wziąć udział w eksperymencie zainspirowanym słynnym testem doktora Arona, są tak odmienne, jak ich charaktery. Podczas badania przyjdzie im się zmierzyć z bardzo różnymi pytaniami. Na jaw wyjdą ich bolesne, głęboko...

Czy 36 pytań może sprawić, że zakochasz się ze wzajemnością w nieznajomym?

Ona to wrażliwa idealistka. On jest bezpośredni i arogancki. Powody, dla których oboje decydują się wziąć udział w eksperymencie zainspirowanym słynnym testem doktora Arona, są tak odmienne, jak ich charaktery. Podczas badania przyjdzie im się zmierzyć z bardzo różnymi pytaniami. Na jaw wyjdą ich bolesne, głęboko skrywane tajemnice. Hildy i Paul będą się doprowadzać do śmiechu, łez, irytacji, a nawet białej gorączki! Powalczą ze sobą nie tylko na słowa… Ale czy się w sobie zakochają?`

źródło opisu: https://publicat.pl/wydawnictwo-dolnoslaskie/ofert...(?)

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Angelika książek: 488

Od miłości dzieli nas tylko 36 pytań i odpowiedzi

„36 pytań, które zmieniły wszystko między nami” to książka autorstwa Becky Albertali, która zainspirowana została słynnym eksperymentem doktora Arona z 1997 roku, dotyczącym budowania bliskości i intymności. Polegał on na tym, że dwójka badanych nieznajomych zadawała sobie nawzajem 36 pytań, które powinny ich do siebie zbliżyć i sprawić, że się w sobie zakochają. Psycholog uważał bowiem, że rozwój relacji międzyludzkich opiera się na wzajemnym procesie odsłaniania się przed drugą osobą. Stąd też pytania stopniowo robiły się coraz bardziej intymne i trudne. Jak pokazały wyniki - eksperyment zdecydowanie się udał! Okazało się, że taki sposób zawarcia znajomości może przekształcić się w głębokie uczucie, niejednokrotnie owocując związkiem małżeńskim. To bardzo ciekawy temat do dyskusji i jak widać, również do tworzenia historii.

W tej powieści dwójką nieznajomych poddanych testowi Arona zostają Hildy i Paul. Ona - niezwykle roztrzepana, zakompleksiona i niezdarna, on - na maksa wyluzowany, sarkastyczny i tajemniczy. Na pierwszy rzut oka nie ma szans na zbudowanie między nimi jakiejkolwiek więzi. Każde z nich chce jednak doprowadzić eksperyment do końca - Hildy z powodu zainteresowania psychologią i dla własnej przyjemności i satysfakcji, a Paul dla pieniędzy, bo test jest płatny. Czy w ich przypadku skończy się to prawdziwym zakochaniem, czy test okaże się niewypałem a każde z nich wróci do swojego dawnego życia?

„36 pytań, które zmieniły wszystko między nami” to niezwykle...

„36 pytań, które zmieniły wszystko między nami” to niezwykle urocza książka, która doskonale sprawdziłaby się w wersji filmowej jako komedia romantyczna dla nastolatków. Ma wszystko to, co powinno znaleźć się w takiej lekkiej obyczajówce dla młodzieży - nastoletnich bohaterów z problemami, motywy przyjaźni i miłości, ciekawy wątek przewodni, bardzo prosty i lekki styl pisania, humor, interesującą formę. Przez taką, a nie inną fabułę, w tej powieści znajdziemy głównie dialogi, poprzez które bohaterowie realizują pytania testowe. Czyta się zatem bardzo szybko i przyjemnie, a całość urozmaicają ilustracje, które co jakiś czas pojawiają się przy wypowiedziach Paula.

Bohaterowie są całkiem fajnie wykreowani. Hildy to dziewczyna o dość niskiej samoocenie, niezwykle roztrzepana i chaotyczna, miejscami bardzo irytująca, ale jednocześnie w tym wszystkim urocza i sympatyczna. Paul na pierwszy rzut oka znacząco się od niej różni - kreuje sam siebie na luzaka, który niczym się nie przejmuje, nie okazuje emocji i nie jest łatwo go otworzyć. Z czasem okazuje się, że ta dwójka jest do siebie dużo bardziej podobna, niż z początku mogło się to wydawać. Poznajemy ich w głównej mierze poprzez ich odpowiedzi na pytania z kwestionariusza, które z początku bardzo ostrożne i enigmatyczne, stają się z czasem coraz bardziej szczere i rozbudowane. Relacja pomiędzy tą dwójką jest burzliwa i czytelnik z ciekawością śledzi jej rozwój, zastanawiając się w jakim kierunku ostatecznie podąży.

Historia zawarta w „36 pytań, które zmieniły wszystko między nami” jest fajną, aczkolwiek bardzo cukierkową historią dla młodzieży. Nie brak w niej schematów i przewidywalności, ale mimo wszystko jest tak urocza i sympatyczna, że czyta się ją naprawdę przyjemnie. Bardzo spodobał mi się pomysł na trzon tej historii, czyli wykorzystanie eksperymentu Arona. Dodatkowo autorka interesująco obudowała go pobocznymi wątkami związanymi z młodzieńczą miłością, przyjaźnią i problemami rodzinnymi, z którymi młode osoby borykają się na co dzień. O takich rzeczach warto mówić, szczególnie w trakcie dorastania. Książka jest zatem świetną propozycją dla nastolatków, którzy mogą dobrze utożsamić się z bohaterami i odnaleźć w nich cząstkę siebie.

Angelika Paterak

Emilka | 2018-05-29

Książka "36 pytań które zmieniły wszytko między nami" to kolejna pozycja z serii Uwaga Młodość (teraz: Go Young), która mnie zaskoczyła. Każda z powieści ma w sobie "to coś" 😉
Chociaż te książki opowiadają historię miłosnych zauroczeń zawsze w tle poruszane są także trudniejsze tematy.

Książka oparta jest na pewnym eksperymencie przeprowadzonym przez doktora Arona. Jego celem jest sprawdzenie czy dwie osoby mogą stworzyć bliższe relacje (zakochać się 😍) po zadaniu sobie nawzajem jedynie 36 pytań 😱 Brzmi ciekawie?
Mnie osobiście BARDZO spodobał się ten pomysł.

Główni bohaterowie - Hildy i Paul- poznają się więc TYLKO dzięki tym pytaniom. Oboje bowiem postanawiają wziąć udział w eksperymencie (niestety z dwóch różnych powodów).

Książkę czytało mi się niezwykle szybko, a to za sprawą tego, że przez znaczną część powieści występują same dialogi 🗨
Jednak ma to także swoje minusy. Lubię poznawać uczucia bohaterów, a tego trochę mi tu zabrakło. Hildy i Paul odpowiadali jedynie na...

ogarbejbe | 2018-08-11
Przeczytana: 08 sierpnia 2018

Pomysł niezły, gorzej z wykonaniem. Książka w większości składa się z rozmów np. SMS. Ciężko się to czyta, ale może jestem już za stara na młodzieżówkę. Autorka dobrze wybrała tematykę, sam eksepryment ciekawy. Na plus fajne rysunki.

Lenka | 2018-08-13
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 12 sierpnia 2018

On potrzebuje pieniędzy. Ona chce pomóc przy psychologicznym badaniu. Trafiają do doktoranta z wydziału psychologii, który urządza eksperyment. Dwie obce osoby w podobnym wieku i o tej samej orientacji, 36 pytań, odrobina humoru i 272 strony. Dokładnie tyle potrzeba, aby stworzyć udany, młodzieżowy romans. Nic nie przeszkadza w śledzeniu, z uśmiechem na ustach, rozwoju relacji pomiędzy Hildy a Paulem. Jednak to nie wątek miłosny ujął mnie najbardziej. Zdecydowanie najciekawsze są relacje pomiędzy Hildy i jej rodziną.

Ciąg dalszy: morderczynimarzen.blogspot.com/2018/08/36-pytan-ktore-zmieniy-wszystko-miedzy.html

FlorRebelde | 2018-05-27
Na półkach: Ocena - 7, Przeczytane

36 pytań to książka specyficzna. Inspiracją do jej powstania stał się słynny 36pytaniowy test Aarona. Polega on na tym, że dwie osoby, płci przeciwnej, odpowiadają na pytania, które z każdą rundką stają się coraz bardziej intymne. Ma on celu "sztuczne wywołanie uczucia". Do takiego testu zgłaszają się bohaterzy tej książki, czyli urocza i roztrzepana Hildy oraz Paul.
Przebrnęłam przez tą książkę niezwykle szybko. Myślę, że było to spowodowane jednym z niewielu mankamentów tej pozycji; mianowicie część dialogów była jakby żywcem wyjęta z Messangera. Momentami zero interpunkcji, wielkich liter, nic (to było specjalnie. Jednak kiedy w narracji pojawiały się literówki, błagałam o pomstę do nieba). Nawet gdy bohaterzy znajdowali się w jednym pomieszczeniu forma to była utrzymywana. Nie przeszkadzało mi to bardzo, jeśli chodzi i o czytanie i zrozumienie, jednak uważam, że jeszcze za wcześnie na tak radykalne unowocześnienia w literaturze.
Co jeszcze na minus, to fabuła dosyć...

Ada_h12 | 2018-08-13
Przeczytana: 11 sierpnia 2018

Bohaterzy trochę nieporadni,mało fabuły, styl pisania nie przemawiający do mnie. Nie wciągnęła mnie. Przeczytana w jeden dzień żeby mieć ją ,, z głowy" i zacząć coś porządnego.

angela7540 | 2018-08-13
Jillian | 2018-08-13