Wyzwanie czytelnicze LC

Seria: #GOYOUNG
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
36 Questions That Changed My Mind About You
Bezimienna

Czy 36 pytań może sprawić, że zakochasz się ze wzajemnością w nieznajomym? Ona to wrażliwa idealistka. On jest bezpośredni i arogancki. Powody, dla których oboje decydują się wziąć udział w eksperymencie zainspirowanym słynnym testem doktora Arona, są tak odmienne, jak ich charaktery. Podczas badania przyjdzie im się zmierzyć z bardzo różnymi pytaniami. Na jaw wyjdą ich bolesne, głęboko...

Czy 36 pytań może sprawić, że zakochasz się ze wzajemnością w nieznajomym?

Ona to wrażliwa idealistka. On jest bezpośredni i arogancki. Powody, dla których oboje decydują się wziąć udział w eksperymencie zainspirowanym słynnym testem doktora Arona, są tak odmienne, jak ich charaktery. Podczas badania przyjdzie im się zmierzyć z bardzo różnymi pytaniami. Na jaw wyjdą ich bolesne, głęboko skrywane tajemnice. Hildy i Paul będą się doprowadzać do śmiechu, łez, irytacji, a nawet białej gorączki! Powalczą ze sobą nie tylko na słowa… Ale czy się w sobie zakochają?`

źródło opisu: https://publicat.pl/wydawnictwo-dolnoslaskie/ofert...(?)

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Angelika książek: 494

Od miłości dzieli nas tylko 36 pytań i odpowiedzi

„36 pytań, które zmieniły wszystko między nami” to książka autorstwa Becky Albertali, która zainspirowana została słynnym eksperymentem doktora Arona z 1997 roku, dotyczącym budowania bliskości i intymności. Polegał on na tym, że dwójka badanych nieznajomych zadawała sobie nawzajem 36 pytań, które powinny ich do siebie zbliżyć i sprawić, że się w sobie zakochają. Psycholog uważał bowiem, że rozwój relacji międzyludzkich opiera się na wzajemnym procesie odsłaniania się przed drugą osobą. Stąd też pytania stopniowo robiły się coraz bardziej intymne i trudne. Jak pokazały wyniki, eksperyment zdecydowanie się udał! Okazało się, że taki sposób zawarcia znajomości może przekształcić się w głębokie uczucie, niejednokrotnie owocując związkiem małżeńskim. To bardzo ciekawy temat do dyskusji i jak widać, również do tworzenia historii.

W tej powieści dwójką nieznajomych poddanych testowi Arona zostają Hildy i Paul. Ona – niezwykle roztrzepana, zakompleksiona i niezdarna, on – na maksa wyluzowany, sarkastyczny i tajemniczy. Na pierwszy rzut oka nie ma szans na zbudowanie między nimi jakiejkolwiek więzi. Każde z nich chce jednak doprowadzić eksperyment do końca: Hildy z powodu zainteresowania psychologią i dla własnej przyjemności i satysfakcji, a Paul dla pieniędzy, bo test jest płatny. Czy w ich przypadku skończy się to zakochaniem, czy test okaże się niewypałem, a każde z nich wróci do swojego dawnego życia?

„36 pytań, które zmieniły wszystko między nami” to urocza książka, która...

„36 pytań, które zmieniły wszystko między nami” to urocza książka, która doskonale sprawdziłaby się w wersji filmowej jako komedia romantyczna dla nastolatków. Ma wszystko to, co powinno znaleźć się w takiej lekkiej obyczajówce dla młodzieży: nastoletnich bohaterów z problemami, motywy przyjaźni i miłości, ciekawy wątek przewodni, bardzo prosty i lekki styl pisania, humor, interesującą formę. Przez taką, a nie inną fabułę w tej powieści znajdziemy głównie dialogi, poprzez które bohaterowie realizują pytania testowe. Czyta się zatem bardzo szybko i przyjemnie, a całość urozmaicają ilustracje, które co jakiś czas pojawiają się przy wypowiedziach Paula.

Bohaterowie są całkiem fajnie wykreowani. Hildy to dziewczyna o dość niskiej samoocenie, niezwykle roztrzepana i chaotyczna, niekiedy dość irytująca, a jednocześnie urocza i sympatyczna. Paul na pierwszy rzut oka znacząco się od niej różni – kreuje siebie na luzaka, który niczym się nie przejmuje, nie okazuje emocji i niełatwo jest go otworzyć. Z czasem okazuje się, że ta dwójka jest do siebie dużo bardziej podobna, niż się z początku mogło to wydawać. Poznajemy ich w głównej mierze poprzez ich odpowiedzi na pytania z kwestionariusza, które z początku bardzo ostrożne i enigmatyczne, stają się z czasem coraz bardziej szczere i rozbudowane. Relacja pomiędzy tą dwójką jest burzliwa i czytelnik będzie śledził jej rozwój, zastanawiając się, w jakim kierunku ostatecznie podąży.

Historia zawarta w „36 pytań, które zmieniły wszystko między nami” jest interesującą, aczkolwiek cukierkową historią dla młodzieży. Nie brak w niej schematów i przewidywalności, mimo to jest tak sympatyczna, że czyta się ją naprawdę przyjemnie. Bardzo spodobał mi się pomysł na trzon tej historii, czyli wykorzystanie eksperymentu Arona. Dodatkowo autorka interesująco obudowała go pobocznymi wątkami związanymi z młodzieńczą miłością, przyjaźnią i problemami rodzinnymi, z którymi młode osoby borykają się na co dzień. O takich rzeczach warto mówić, szczególnie w trakcie dorastania. Książka jest zatem świetną propozycją dla nastolatków, którzy mogą dobrze utożsamić się z bohaterami i odnaleźć w nich cząstkę siebie.

Angelika Paterak

Anna | 2018-09-27
Przeczytana: 27 września 2018

Książka autorstwa Pani Vicki Grant pt.'' 36 pytań, które zmieniły wszystko między nami'' opowiada o losach bohaterów, którzy są uczestnikami testu doktora Arona, którego to celem jest zbadanie gorących uczuć pomiędzy dwiema osobami, charakterów, jak również ludzkich zachowań.

Jeff przeprowadza wywiady z przyszłymi uczestnikami testu oraz dokonuje, ich analiz przyporządkowując te osoby do różnych grup typów osobowości.

Pierwszą osobą, z którą rozmawia, jest Hildy, która do końca nie jest przekonana o udziale w teście doktora Arona. Z pomocą do podjęcia właściwej decyzji przekonują ją pytania, które zadaje Jeffowi, a jego wyjaśniające odpowiedzi, na czym polegał, będzie test, powodują to, że wyraża zgodę w celu edukacyjnym.

Sam Jeff jest ciekaw, co wyjdzie z połączenia dwóch różnych ludzkich charakterów nawzajem dla siebie obcych.

Pytania testowe do łatwych nie należą, ale dotyczą one gałęzi z życia codziennego oraz udzielania przykładów podczas udzielania odpowiedzi na...

miś | 2018-08-18

Czy książki dla młodzieży naprawdę NAPRAWDĘ muszą być takie płaskie (zaznaczę, że chodzi mi o te współczesne)?! Zdecydowanie nie jest to dobra lektura i raczej nic pozytywnego nie wnosi. Czytelnik w żaden sposób nie jest w stanie się utożsamić z tymi "papierowymi" bohaterami. Ich sposób przeżywania problemów, złości, radości, zakochania (bo o miłości to mowy tutaj nie ma) jest zupełnie niewiarygodny - ja im po prostu nie wierzę.
Sam pomysł był dobry, może nawet bardzo dobry, ale wykonie... och kiepsko, słabiutko. Język prosty, ale w sensie raczej *za prosty*. Autorka nie pokazała żadnego pisarskiego kunsztu - takie bajeczki i dialogi piszą gimnazjaliści, a ja sądzę, że nawet książka dla młodzież (może zwłaszcza książka dla młodzieży) powinna trzymać poziom. Chyba chcemy, by młodzi ludzie czytali dobre teksty, a nie takie, które są w stanie sami wymyślić (w literaturze chodzi o rozwój, a przynajmniej chodzić powinno).
To, co jest całkiem ładne, a raczej przyjemne, bo obok talentu,...

ogarbejbe | 2018-08-11
Przeczytana: 08 sierpnia 2018

Pomysł niezły, gorzej z wykonaniem. Książka w większości składa się z rozmów np. SMS. Ciężko się to czyta, ale może jestem już za stara na młodzieżówkę. Autorka dobrze wybrała tematykę, sam eksepryment ciekawy. Na plus fajne rysunki.

Emilka | 2018-05-29

Książka "36 pytań które zmieniły wszytko między nami" to kolejna pozycja z serii Uwaga Młodość (teraz: Go Young), która mnie zaskoczyła. Każda z powieści ma w sobie "to coś" 😉
Chociaż te książki opowiadają historię miłosnych zauroczeń zawsze w tle poruszane są także trudniejsze tematy.

Książka oparta jest na pewnym eksperymencie przeprowadzonym przez doktora Arona. Jego celem jest sprawdzenie czy dwie osoby mogą stworzyć bliższe relacje (zakochać się 😍) po zadaniu sobie nawzajem jedynie 36 pytań 😱 Brzmi ciekawie?
Mnie osobiście BARDZO spodobał się ten pomysł.

Główni bohaterowie - Hildy i Paul- poznają się więc TYLKO dzięki tym pytaniom. Oboje bowiem postanawiają wziąć udział w eksperymencie (niestety z dwóch różnych powodów).

Książkę czytało mi się niezwykle szybko, a to za sprawą tego, że przez znaczną część powieści występują same dialogi 🗨
Jednak ma to także swoje minusy. Lubię poznawać uczucia bohaterów, a tego trochę mi tu zabrakło. Hildy i Paul odpowiadali jedynie na...

Sara23 | 2018-10-25
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 25 października 2018

Są takie dni, że po przeczytaniu jakiejś książki muszę tutaj napisać choć parę słów o niej. To jest właśnie ten dzień i ta książka! Z tego co widzę '36 pytań, które zmieniły wszystko między nami' jest strasznie mało znaną książką, bardzo niedobrze... Ja się ogromnie cieszę, że miałam możliwość ją przeczytać! Powiem szczerze, że już bardzo dawno tak się nie uśmiałam czytając, a może nawet to był taki pierwszy raz. Książka gest krótka, wystarczył jeden wieczór na przeczytanie.
Głównymi bohaterami są Hildy i Paul, którzy biorą udział w pewnym eksperymencie, w którym to muszą wzajemnie zadać sobie 36 pytań! Żadne z nich nie spodziewało się tego, jak to się wszystko skończy... A czy wy nie jesteście ciekawi jak potoczy się eksperyment? Polecam.

Pozdrawiam,
Sara23 ❤️

Lenka | 2018-08-13
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 12 sierpnia 2018

On potrzebuje pieniędzy. Ona chce pomóc przy psychologicznym badaniu. Trafiają do doktoranta z wydziału psychologii, który urządza eksperyment. Dwie obce osoby w podobnym wieku i o tej samej orientacji, 36 pytań, odrobina humoru i 272 strony. Dokładnie tyle potrzeba, aby stworzyć udany, młodzieżowy romans. Nic nie przeszkadza w śledzeniu, z uśmiechem na ustach, rozwoju relacji pomiędzy Hildy a Paulem. Jednak to nie wątek miłosny ujął mnie najbardziej. Zdecydowanie najciekawsze są relacje pomiędzy Hildy i jej rodziną.

Ciąg dalszy: morderczynimarzen.blogspot.com/2018/08/36-pytan-ktore-zmieniy-wszystko-miedzy.html

Kitmia | 2018-10-14
Przeczytana: 14 października 2018

To pierwsza książka, w której same dialogi w postaci wiadomości na Messengerze, czy też zapis rozmowy przeprowadzonej w pokoju 417 całkowicie mi wystarczył. Autorka wybitnie je skonstruowała, poznając nas z głównymi bohaterami. Wszechobecny humor Hildy i Paula był boski! Przezabawne rysunki Boba bardzo mi się podobały. Narracja ostatniego rozdziału prowadzona przez taksówkarza jest idealnym dopełnieniem całości.

Lucy | 2018-05-27
Na półkach: Ocena - 7, Przeczytane

36 pytań to książka specyficzna. Inspiracją do jej powstania stał się słynny 36pytaniowy test Aarona. Polega on na tym, że dwie osoby, płci przeciwnej, odpowiadają na pytania, które z każdą rundką stają się coraz bardziej intymne. Ma on celu "sztuczne wywołanie uczucia". Do takiego testu zgłaszają się bohaterzy tej książki, czyli urocza i roztrzepana Hildy oraz Paul.
Przebrnęłam przez tą książkę niezwykle szybko. Myślę, że było to spowodowane jednym z niewielu mankamentów tej pozycji; mianowicie część dialogów była jakby żywcem wyjęta z Messangera. Momentami zero interpunkcji, wielkich liter, nic (to było specjalnie. Jednak kiedy w narracji pojawiały się literówki, błagałam o pomstę do nieba). Nawet gdy bohaterzy znajdowali się w jednym pomieszczeniu forma to była utrzymywana. Nie przeszkadzało mi to bardzo, jeśli chodzi i o czytanie i zrozumienie, jednak uważam, że jeszcze za wcześnie na tak radykalne unowocześnienia w literaturze.
Co jeszcze na minus, to fabuła dosyć...

M_kocha_książki | 2019-01-14

Dwie przypadkowe, zupełnie różne od siebie osoby poddają się eksperymentowi, w którym odpowiadają na 36 pytań.
On robi to aby zarobić, ona aby znaleźć miłość.
Ona grzeczna dziewczyna, z wzorowym zachowaniem, która nie ma szczęścia w miłości. On samotnik, lubiący rysować, który skrywa swoją prawdziwą naturę pod maską. Oboje skrywają różne sekrety, które czasami nieświadomie a czasem celowo ujawniają przed sobą. Podczas trwania eksperymentu przekonują się, że nie zawsze wszystko jest takie na jakie wygląda na pierwszy rzut oka.

Martyna | 2018-09-13
Przeczytana: 13 września 2018

Sięgnęłam po tę książkę, ponieważ źle przeczytałam tytuł. Więc myślałam, że będzie o czymś kompletnie innym. Ale nie szkodzi - miło się zaskoczyłam. I bardzo polubiłam główną bohaterkę. UWAGA MŁODOŚĆ to bardzo dobra seria.