The Hate U Give. Nienawiść, którą dajesz

Okładka książki The Hate U Give. Nienawiść, którą dajesz Angie Thomas Patronat LC
Nominacja w plebiscycie 2018
2017-02-28
Donata Olejnik
rasizm uprzedzenia ameryka
Inne

Okładka książki Blackout. Gdy zgasną światła Dhonielle Clayton, Tiffany D. Jackson, Nic Stone, Angie Thomas, Ashley Woodfolk, Nicola Yoon
Ocena 0,0
Blackout. Gdy ... Dhonielle Clayton, ...

Oficjalne recenzje i

Pomiędzy czernią i bielą

Link do recenzji

261 0 108

Tytuł książki "The Hate U Give. Nienawiść, którą dajesz"
to nawiązanie do akronimu czarnoskórego rapera Tupaca "THUG LIFE",
czyli "The Hate U Gave Little Infants Fucks Everyone",
co oznacza: "Nienawiść, którą dajesz niemowlętom pieprzy wszystkich”,
co Tupac tłumaczył: "Rasizm doświadczany przez czarną młodzież
ostatecznie negatywnie wpływa na całe społeczeństwo".
Zaś czarnoskóry Khalil tłumaczył to czarnoskórej Starr tak:
"To znaczy, że co społeczeństwo daje nam w dzieciństwie,
dostaje z powrotem prosto w gębę, kiedy wychodzimy z domu. Łapiesz?".
Niedługo po tym Khalil został zastrzelony przez białego policjanta...
Na oczach Starr.

Khalil i Starr to bohaterowie książki Angie Thomas.
Szesnastoletnia Starr zdaje emocjonującą, bardzo osobistą relację
z tego wydarzenia oraz wszystkich wydarzeń, które nastąpiły później.
I wcześniej! Gdy miała 10 lat, w jej obecności przypadkowa kula
zabiła jej koleżankę...

Nie są to łatwe doświadczenia.
I niełatwo o nich czytać.
Mocne wydarzenia,
trudne emocje,
mocne słowa.

Rasizm, gangi, narkotyki, strzelanie, zamieszki.
Z tym musi mierzyć się czarnoskóra młodzież.
Obok tego / w tym / z tym żyć.

W tym świecie nigdy nie jesteś za młody na to, by mogli cię aresztować albo zabić.
Dlatego dzieciakom wpaja się zasady odpowiedniego zachowania przy policji.

Khalil albo tego nie wiedział, albo zignorował.
Zginął przypadkowo, niepotrzebnie, głupio...
Policjant powinien ponieść konsekwencje.
Starr jest świadkiem, powinna zeznawać.
Czy się odważy?

Jej słowa są jej bronią.
Czy nie zostaną wypaczone?

Czy policjant zostanie oskarżony?
Czy sprawiedliwości stanie się zadość?

Dziewczyna jest jedną z dwóch czarnoskórych uczniów
w prywatnej szkole "dla białasów".
Tam zakłada inną maskę, niż w biednej dzielnicy "czarnych",
w której mieszka z rodziną i w której jej ojciec ma sklep.
Ma nieco skomplikowana sytuację rodzinną i koleżeńską.
Ma też białego chłopaka, którego ukrywa przed ojcem.
A jej wujek jest policjantem! Czy to coś zmienia?

W wyniku zastrzelenia Khalila zderzają się dwa światy Starr.
Początkowo rodzina ukrywa, że dziewczyna była obecna przy tym zdarzeniu.
A ona pamięta każdą sekundę, każde słowo, twarze, krew, szok.
Jak z tym żyć?

Książka wbija w fotel.

Tytuł książki "The Hate U Give. Nienawiść, którą dajesz"
to nawiązanie do akronimu czarnoskórego rapera Tupaca "THUG LIFE",
czyli "The Hate U Gave Little Infants Fucks Everyone",
co oznacza: "Nienawiść, którą dajesz niemowlętom pieprzy wszystkich”,
co Tupac tłumaczył: "Rasizm doświadczany przez czarną młodzież
ostatecznie negatywnie wpływa na całe społeczeństwo".
Zaś...

Wspaniała. Ta książka pokazuje z jaką niesprawiedliwością świat traktuje czarnoskóre osoby

Książka przede wszystkim daje do myślenia. W sposób młodzieżowy/prosty dla czytelnika przedstawia problem. Rasizm i podziały to okropna rzecz i każdy powinien sobie to uświadomić.

Mocno mieszane uczucia, ale mimo wszystko pozycja warta uwagi, porusza kwestie o których w życiu codziennym zdarza się zapominać.

Powiem Wam szczerze, że po przeczytaniu "The Hate U Give. Nienawiść, którą dajesz" aż mam ochotę kupić sobie Jordany albo Conversy 😂 a tak bardziej poważnie, bo takie tematy są tu poruszane, historia bardzo mną wstrząsnęła - smutna rzeczywistość, w której żyje główna bohaterka i wydarzenia, które nie powinny się wydarzyć.

Książka opisuje w najlepszy sposób, jak życie nastolatków/ludzi zaraz po "dwudziestce" NIE powinno wyglądać. Jeśli jesteśmy choć trochę wrażliwi na krzywdę innych, dyskryminację oraz niesprawiedliwość, powinniśmy chociaż raz w życiu sięgnąć po książkę tego typu. Jak ją opisać?

Uświadamiająca.

Porażająca.

Poruszająca.

Smutna.

Piękna.

Inspirująca.

Nie wiem, czy użycie tutaj słów jak "piękna" i "inspirująca" jest odpowiednie, ale zaryzykuję. Historia czarnoskórej rodziny, borykającej się z problemami w świecie, w którym nie wiadomo jak się zachować, nie wiadomo, co robić ani czego się spodziewać, pokazuje jak kruche jest życie oraz jaką ma ono wartość (lub nie) dla innych.

Książka opisuje w najlepszy sposób, jak życie...

Trochę naciągana ocena. Bardzo łatwo się wkręcić w opowieść. Można się nieco dowiedzieć o życiu czarnoskórychh w niebyt przyjaznej dzielnicy. Sporo ciekawych smaczków. Dobrze poruszona tematyka. Czyli bez zarzutu, a czyta się świetnie.

Czytając książkę uwalniają się w nas samych wszystkie emocje, które przyzywa bohaterka. Straszne jest to, że nadal się tak dzieje e naszym świecie. Nadal są granice, nadal są podzialy, a przecież każdy z nas jest taki sam.

"Mówi się, że nieszczęśliwi lubią się dzielić swoim cierpieniem, ale myślę, że to samo dotyczy wściekłych." "The hate u give", A. Thomas
"The hate u give" jest lekturą obowiązkową. Mimo, że napisana jest stosunkowo prostym i lekkim językiem, ma w sobie cholernie ważne przesłanie. Książka opowiada o systemowym rasizmie, o przywileju i o niesprawiedliwości. Zmaga się z tematem uprzedzeń, żałoby i traumy. Ukazuje jak bardzo różnią się nasze życia w zależności od naszych kolorów skóry i możliwości życiowych, które za tym idą. Nie jestem w stanie wyrazić, jak niesamowicie ważna i potrzebna jest to powieść.
Starr jak i wszyscy pozostali bohaterowie są ciekawi, wielowarstwowi i zapadający w pamięć. Mają skomplikowane relacje rodzinne i koleżeńskie. Mimo, że głównym wątkiem książki jest zabójstwo Khalila, przyjaciela z dzieciństwa głównej bohaterki Starr, to ta powieść opowiada o masie innych rzeczy. Nie tylko o wyżej wymienionych przeze mnie trudnych tematach, ale też o przyjaźni, miłości, siostrzenstwie, relacjach z rodzicami. Starr pokazuje nam swoją pasję do koszykówki i muzyki. My pokochujemy Starr z każdym słowem mocniej.

Książka, podczas której czytania czuje się emocje bohaterów. Ma się ochotę krzyczeć, płakać i współczuć jednocześnie.

Jeszcze bardziej boli gdy zdamy sobie sprawę, że to co w tej książce to nie tylko fikcja.

Tę książkę chciałam przeczytać od dłuższego czasu, ale w końcu się za nią zabrałam. I powiem tak - jest średnia i nie za bardzo wiem, jak ją ocenić. Nie czuję się zawiedziona, ale czegoś brakowało.

Początek był świetny. Dużo się działo, było bardzo smutno i niesamowicie wciągnęłam się w wydarzenia. Niestety mniej więcej w połowie, coś zaczęło się psuć. Fabuła zwolniła, było bardziej sielsko, niektóre wydarzenia w ogóle mnie nie interesowały i nawet za bardzo nie pasowały do ogółu. Chodzi głównie o te gangi. Nie rozumiem kompletnie powiązań między bohaterami. Może to dlatego, że nie mieszkam w Ameryce i po prostu nie rozumiem niektórym sytuacji.

Poza tym nie podoba mi się pokazanie rasizmu w taki sposób, jak zrobiła to autorka. Według niej wszyscy biali są źli i nic innego nie robią tylko próbują obrazić czarnoskóre osoby. Ale kiedy obraża się w książce osoby białe to jest już zabawnie i miło.

I tak jak środek był sielankowy, tak zakończenie w moim odczuciu było bardzo szybkie. I tak naprawdę nic się w nim nie wyjaśniło.

Ta historia na pewno daje do myślenia. Poza tym jest napisana prostym językiem, chociaż tematyka łatwa nie jest. Nie żałuję przeczytania, ale ponownie nie chcę jej czytać.

Video

Video