Jestem już normalna?

Tłumaczenie: Marta Faber
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Am I Normal Yet?
szaraczek

Wszystko, czego pragnie Evie, to bycie „normalną”. I teraz, kiedy już niemal odstawiła leki, chodzi do nowej szkoły, w której nikt nie zna jej przeszłości, a na liście do odhaczenia została jej już tylko jedna rzecz, zanim przyzna się przed sobą, że jest już normalna. Ale związki mogą nieźle namieszać w głowie – to coś, o czym nowe przyjaciółki Evie, Amber i Lottie, wiedzą aż za dobrze. Ale jak dziewczyny mają ją uchronić przed popełnieniem strasznego błędu, jeśli nic nie wiedzą o jej sekretach?

źródło opisu: http://www.zielonasowa.pl/jestem-juz-normalna.html

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Matylda Saresta | 2018-09-08

Chyba pierwsza feministyczna powieść młodzieżowa, jaką czytałam. Z zaburzeniami kompulsywno-impulsywnymi w tle.
Super tematyka i główna bohaterka, ale już od połowy jest ciągle to samo...
W końcówce coś tam się znowu dzieje, ale generalnie właśnie /jeśli brać pod uwagę długość opowieści/ temat rozmów jest non stop ten sam - jak w pętli.
Ciekawa forma pisania.
Świat szesnastolatek - myślę, że osoby w tym wieku będą zadowolone z lektury.

Łukasz | 2018-09-11

Fajnie przedstawiony problem "bycia normalnym". Książka daje do myślenia, pokazuje, że nie trzeba się spinać, żeby dopasowywać się do całego otoczenia!

ALK | 2018-09-07
Przeczytana: 07 września 2018

dobrze napisana powieść o nastolatce, nie tylko dla nastolatków. Tajemnica z przeszłości, przyjaźnie, pierwsze miłości, dobrze stworzone postaci.

Angelika Oleszczuk | 2018-09-17
Przeczytana: 16 września 2018

"W mojej głowie cały czas pojawiają się złe myśli, od których nie umiem uciec. Jestem więźniem własnego umysłu (s. 81*).
"Wszyscy są na krawędzi normalności i dla wszystkich czasami życie jest koszmarnie trudne. Nie ma czegoś takiego jak "normalny" sposób radzenia sobie z nim (s. 336).
"W feminizmie chodzi o równość płci. Prawda? Co on jednak robi dla mężczyzn? Jak społeczeństwo, w którym jest tak duży rozłam, może służyć komukolwiek?" (s. 345).
* - numery stron w wydaniu elektronicznym epub.
Dzięki tej książce przekonałam się na własnej skórze, że literatura młodzieżowa nie w każdym przypadku jest tylko dla młodzieży. A "Jestem już normalna?" to absolutnie niezwykła powieść, której głównym adresatem, owszem, są nastolatkowie, ale starsi czytelnicy również się nie zawiodą, a wręcz przeciwnie - wszyscy otrzymują szansę na uświadomienie się w bardzo, ale to bardzo istotnych kwestiach społecznych. Bez względu na wiek, ludzie nieraz mają problemy ze zrozumieniem i akceptacją drugiego...

mela | 2018-09-16
Przeczytana: 14 września 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

No właśnie... jestem już normalna?
Książka jak nic nadająca się dla młodzieży oraz ludzi zaciekawionych tematem zdrowia psychicznego jak i również popularnego feminizmu. Przyssałam się do niej i trudno było mi się od niej oderwać. Już drugi raz spotkałam się z tematem OCD ("Żółwie aż do końca") byłam myśli, że będzie napisane w bardzo podobnym stylu. Nic z tych rzeczy. Tak jak już powszechnie wiadomo OCD jest zaburzeniem o szerokim polu działania. Tutaj były ręce i mania ich mycia. Natomiast ciekawie było poprowadzona narracja. Po raz pierwszy widziałam, aby rozum miał własny dialog z ciałem. Tym zabiegiem byłam zachwycona- choć nie powinnam bo jednak tak się dzieje z ludźmi z takimi zaburzeniami. Gdy z wypiekami na twarzy ją skończyłam i dowiedziałam się o tym, że mają powstać następne części nie jestem do nich w stu procentach przekonana. Wiem, że Holly Bourne postara się to napisać tak by miało to ręce i nogi i nie zaburzyło naszego pierwszego wrażenia po tej części. Trzymam za...

nierda | 2018-09-18
Przeczytana: 16 września 2018