Jestem już normalna?

Tłumaczenie: Marta Faber
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Am I Normal Yet?
szaraczek

Wszystko, czego pragnie Evie, to bycie „normalną”. I teraz, kiedy już niemal odstawiła leki, chodzi do nowej szkoły, w której nikt nie zna jej przeszłości, a na liście do odhaczenia została jej już tylko jedna rzecz, zanim przyzna się przed sobą, że jest już normalna. Ale związki mogą nieźle namieszać w głowie – to coś, o czym nowe przyjaciółki Evie, Amber i Lottie, wiedzą aż za dobrze. Ale jak dziewczyny mają ją uchronić przed popełnieniem strasznego błędu, jeśli nic nie wiedzą o jej sekretach?

źródło opisu: http://www.zielonasowa.pl/jestem-juz-normalna.html

źródło okładki: materiały wydawnictwa

AnnaSikorska | 2018-10-24

"Wszyscy są na krawędzi normalności i dla wszystkich czasami życie jest koszmarnie trudne. Nie ma czegoś takiego jak "normalny" sposób radzenia sobie z nim”.
Normalność – temat wielu młodzieńczych i dorosłych rozmyślań. Każdy z nas choć raz w życiu usłyszał lub pomyślał, że może nie jest normalny. Umowna normalność każe społeczeństwu ustawiać jednostki, pokazywać właściwe (nie zawsze dobre) wzorce określając je normalnymi. Normalność często bywa kartą przetargową do strofowania nieposłusznych, karcenia ich: „Nie dostosujecie się? To nie jesteście normalni”. Te społeczne szantaże kierowane są do każdego: normalny mężczyzna robi to a to, a kobieta tamto i to, normalny nie robi tego i tamtego. I mimo że nie ma jasno zapisanych zasad, co możemy nazwać normalnością ludzie często używają tego słowa, kiedy chcą powiedzieć o braku tej cechy. To pozwala im na kontrolę społeczną osób wykraczających poza granice ich pojęcia normalnego zachowania. A jak naprawdę jest z tą normalnością?...

WielkiBuk | 2018-09-29
Przeczytana: wrzesień 2018

Holly Bourne z wyczuciem i delikatnością potraktowała tak ważny we współczesnym świecie temat jakim są choroby i zaburzenia psychiczne. W „Jestem już normalna?” pokazała młodzież pogubioną w natłoku niezrozumiałych ideałów, z których większość wyklucza się nawzajem. Pokazała jak faktyczne lęki podsycane są zbyt skomplikowanymi dla młodych umysłów wymogami, kiedy w głowie buzują nie tylko pogmatwane myśli, ale przede wszystkim burza hormonów. W tej zawierusze bohaterka Holly Bourne ukazuje czytelnikowi codzienność osoby z problemami psychicznymi od środka – terapie, leki i ich efekty uboczne, relacje rodzinne, strach przed ujawnieniem choroby innym i „normalność”, do której wydawać by się mogło, że wciąż nie ma dostępu.

Jednocześnie, całkiem niepotrzebnie, „Jestem już normalna?” wychodzi poza granice nauki i wkracza do świata ideologii, próbując tłumaczyć niektóre zjawiska i doświadczenia przez pryzmat niepotwierdzonych wymysłów samej autorki. Zaprzeczając obecnie przyjętym...

Matylda Saresta | 2018-09-08

Chyba pierwsza feministyczna powieść młodzieżowa, jaką czytałam. Z zaburzeniami kompulsywno-impulsywnymi w tle.
Super tematyka i główna bohaterka, ale już od połowy jest ciągle to samo...
W końcówce coś tam się znowu dzieje, ale generalnie właśnie /jeśli brać pod uwagę długość opowieści/ temat rozmów jest non stop ten sam - jak w pętli.
Ciekawa forma pisania.
Świat szesnastolatek - myślę, że osoby w tym wieku będą zadowolone z lektury.

Bardzo lubię sięgać po książki młodzieżowe z motywem albo choroby psychicznej, albo przemocy psychicznej i myślę, że właśnie to najbardziej przyciągnęło mnie do tej powieści. Jednak nie ukrywam, że na samym początku miałam na prawdę spore obawy, bo najzwyczajniej w świecie moje pierwsze spotkanie z autorką Jestem już normalna? nie należało do zbyt... udanych. Ale jak to mówią - do trzech razy sztuka (w moim przypadku do dwóch razy!) i koniec końców mogę śmiało powiedzieć, że tym razem zdecydowanie było warto!

W książce poznajemy nastoletnią Evie, która od trzech lat zmaga się z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi. Okres leczenia był dla niej niesamowicie trudny, bo jak wiadomo, kiedy chodzi o choroby psychiczne ludzie niestety zaczynają traktować takie osoby jak... wariatów. Tak też było w przypadku Evie i teraz, kiedy jest ona na jak najlepszej drodze do wyzdrowienia, trafia na studia, gdzie chce wieść życie zwyczajniej i jak najbardziej normalnej nastolatki. Takim oto sposobem...

Książkowe_cuda | 2018-11-05
Przeczytana: 03 listopada 2018

Dużo słyszałam o tej książce, więc kiedy zobaczyłam ją w bibliotece postanowiłam ją przeczytać.

Poznajemy Evie, która jedyne czego pragnie to być normalna, ale nie jest to takie proste, bo cierpi ona na zaburzenia obsesyjno - kompulsyjne. Oprócz jej rodziców i siostry to nikt nie wie, że ma taką przypadłość i spędziła jakiś czas w zakładzie psychiatrycznym. Nie chcę aby przyjaciółki się o tym dowiedziały, bo zaczęłyby ją inaczej traktować.

Jestem zachwycona tą historią. Nigdy nie czytałam o chorobach psychicznych i feminizmie, a sądzę, że jest za mało książek o tej tematyce. Jest napisana bardzo prostym językiem, więc myślę, że każdy ją zrozumie. Nie mogłam się od niej oderwać, więc przeczytałam ją w dwa dni, co jest dla mnie niespotykane.

Historia jest dla mnie inna niż przewidywałam. Sądziłam, że będzie to coś na wzór: chora dziewczyna spotyka chłopaka z problemami, zaczynają się spotykać, a ona dzięki miłości zdrowieje i wszytko kończy się dobrze. Tak nie jest. Nie tak łatwo...

Tiffie | 2018-10-28
Na półkach: Legimi, 2018, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 28 października 2018

Bardzo fajna książka młodzieżowa, podejmująca ważny a nieczęsto poruszany w tego typu utworach temat. Główna bohaterka, a zarazem narratorka Evelyn cierpi na zaburzenia kompulsywno-obsesyjne. Możemy obserwować to, jak powoli wychodzi na prostą, jak podążają jej myśli oraz jak to wszystko wpływa na jej codzienne, zwyczajne życie. Przynajmniej ona bardzo pragnie tego, aby było 'normalne'.
Jednocześnie powieść jest napisana łatwym językiem, szybko się ją czyta, jest w niej dużo homoru.
Porusza również kwestie feminizmu, mówi o tym jak ważna jest równość płci i jak krzywdzące może być zepchnięcie w pewne określone ramy i wzorce.
Na pewno przeczytam kolejną książkę z trylogii, polecam!

Łukasz | 2018-09-11

Fajnie przedstawiony problem "bycia normalnym". Książka daje do myślenia, pokazuje, że nie trzeba się spinać, żeby dopasowywać się do całego otoczenia!

zaczytanywksiazkach | 2018-10-31

PLUSY:

– poruszenie trudnych i ważnych społecznie tematów (feminizm, alienacja osób chorych psychicznie);
– lekki i prosty język;
– bardzo dobrze ukazany wątek psychologiczny;
– ciekawa główna postać.

MINUSY:

– książka mniej więcej w połowie staje się monotematyczna i przynudza;
– autorka pokazała, że wina za to co dzieje się z Evie leży tak naprawdę po stronie całego społeczeństwa;
– dość stereotypowe podzielenie bohaterów.

ALK | 2018-09-07
Przeczytana: 07 września 2018

dobrze napisana powieść o nastolatce, nie tylko dla nastolatków. Tajemnica z przeszłości, przyjaźnie, pierwsze miłości, dobrze stworzone postaci.

Angelika Oleszczuk | 2018-09-17
Przeczytana: 16 września 2018

"W mojej głowie cały czas pojawiają się złe myśli, od których nie umiem uciec. Jestem więźniem własnego umysłu (s. 81*).
"Wszyscy są na krawędzi normalności i dla wszystkich czasami życie jest koszmarnie trudne. Nie ma czegoś takiego jak "normalny" sposób radzenia sobie z nim (s. 336).
"W feminizmie chodzi o równość płci. Prawda? Co on jednak robi dla mężczyzn? Jak społeczeństwo, w którym jest tak duży rozłam, może służyć komukolwiek?" (s. 345).
* - numery stron w wydaniu elektronicznym epub.
Dzięki tej książce przekonałam się na własnej skórze, że literatura młodzieżowa nie w każdym przypadku jest tylko dla młodzieży. A "Jestem już normalna?" to absolutnie niezwykła powieść, której głównym adresatem, owszem, są nastolatkowie, ale starsi czytelnicy również się nie zawiodą, a wręcz przeciwnie - wszyscy otrzymują szansę na uświadomienie się w bardzo, ale to bardzo istotnych kwestiach społecznych. Bez względu na wiek, ludzie nieraz mają problemy ze zrozumieniem i akceptacją drugiego...