The Hate U Give

Wydawnictwo: Balzer & Bray
angielski
rice-cake

Szesnastoletnia Starr Carter żyje między dwoma światami: biednym sąsiedztwem, w którym mieszka i przedmieściem z wyższych sfer, w którym uczęszcza do prywatnej szkoły. Równowaga, jaką udało jej się stworzyć między tym dwoma światami zostaje zniszczona, kiedy Starr staje się jedynym świadkiem zastrzelenia jej przyjaciela z dzieciństwa Khalila z ręki policjanta. Khalil był nieuzbrojony....

Niedługo po tym jego śmierć jest głównym tematem we wszystkich nagłówkach. Niektórzy nazywają go bandytą, dilerem narkotyków a nawet członkiem gangu. Innu w imię Khalil’a rozpoczynają protesty. Niektórzy policjanci i lokalny baron narkotykowy próbują zastraszyć Starr i jej rodzinę. Wszyscy chcą wiedzieć: Co naprawdę wydarzyło się tamtej nocy? A jedyną żyjącą osobą, która może odpowiedzieć na to pytanie jest Starr.

Jednak to, co Starr powie lub czego nie powie, może wywrócić do góry nogami bliską jej społeczność. I równie dobrze może stanowić zagrożenie dla jej życia.

źródło opisu: https://www.goodreads.com/book/show/32075671-the-hate-u-give

źródło okładki: https://www.goodreads.com

mclena | 2018-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2018

"Sometimes you can do everything right and things will still go wrong. The key is to never stop doing right."

"The Hate U Give" jest chyba najbardziej nagradzaną powieścią 2017 roku, ze szczególnym naciskien na kategorię "Debiut roku". Wiele pochlebnych opinii, więc jakże nie przeczytać?

"Once you've seen how broken someone is it's like seeing them naked - you can't look at them the same anymore."

Książka jest bardzo kontrowersyjna, gdyż porusza kwestie rasizmu, tego jak biali ludzie wciąż nie potrafią pozwolić czarnym zaaklimatyzować się w ich świecie - ale czy to faktycznie jest ich świat, a nie Nasz (wszystkich)? Czy napewno w tej książce własnie o to chodzi?
Autorka daje dużo do myślenia i porusza naprawdę istotne kwestie. Zainspirowana tragiczną śmiercią nastolatka Emmetta Till (polecam się zapoznać) stworzyła historię Starr, która wg mnie nie do końca jest taka genialna, jak to opisują inni czytelnicy. Od początku miałam problem ze stylem - typowo "czarny" slang,...

Niesamowita, genialna, mocna, historia z konkretnym i jasnym przesłaniem, uwielbiam ją!♥️ Polecam ją każdemu, myślę że byłaby świetną lekturą szkolną a przynajmniej tematem do niejednej debaty dla młodzieży. Problem rasizmu i wiążącymi się z tym pobocznymi wątkami jest tematem niestety wciąż w naszych czasach bardzo aktualnym. Szczerze mówiąc to straszne, że wraz ze wszelkim rozwojem w świecie wciąż jest tyle złego...a może nawet więcej niż kiedykolwiek 🤔😣. Czytając tę historię niewatpliwie rzuca się w oczy obraz brutalnego i chwilami bezwzględnego amerykańskiego świata, który od zawsze walczy o swoje prawa, dobrobyt i życie. Ale myślę, że wiele rzeczy nie miałoby miejsca gdyby nie niektóre prawa jakie sami sobie nadali jak choćby prawo do posiadania broni.
To temat rzeka, a ja chciałam Wam przede wszystkim polecić tę książkę, bo naprawdę wymiata!😍. Starr to szesnastoletnia afroamerykanka, która mogłaby swoją siłą zgasić niejednego dorosłego. Pewnego dnia staje się świadkiem...

Kasia | 2018-10-26
Przeczytana: 22 czerwca 2018

Osoby czarnoskóre nigdy nie miały łatwo, a odkąd białoskórzy zaczęli traktować ich jak swoją własność, było jeszcze gorzej. W XXI wieku staramy się o zrównanie wszystkich ras, aby biali nie czuli się panami świata, bo przecież wszyscy mamy równe prawo, by żyć, czyż nie? Starr wie, że to nie jest takie proste. Uczęszcza do szkoły, w której większość stanowią osoby białoskóre, więc wie, że potrafią być oni naprawdę okropni. Pewnego wieczoru, gdy wraca ze swoim kolegą Khailem do domu po imprezie, zatrzymuje ich radiowóz. Starr wie, że zawsze trzeba robić to, co każe policjant, dlatego mu się podporządkowuje. Khail również wykonuje polecenia, jednak kiedy decyduje się zapytać Starr, czy wszystko w porządku, policjant zaczyna do niego strzelać. Któż się przejmie śmiercią czarnoskórego nastolatka? Wiele osób. Dziewczyna próbuje zrozumieć postępowanie policjanta i chce znaleźć sposób na to, aby takie incydenty nie miały więcej miejsca. Ale co może zrobić szesnastolatka, która nawet nie do...

Ewa G | 2018-11-07
Przeczytana: 06 listopada 2018

"Nienawiść okazana dzieciom, niszczy wszystkim życie"
Jeśli ktoś chciałby wrzucić THUG do działu młodzieżówki niezwykle spłaszczy ważny temat podjęty przez autorkę. Myślę, że książkę powinni przeczytać dorośli a w szczególności rodzice! Tematy podjęte przez autorkę są wielopoziomowe, delikatne, poruszające ważne kwestie.
Bo: "to co społeczeństwo daje nam w dzieciństwie, później boleśnie odczuwa na własnej skórze. (...) nie chodzi tylko o młodych ludzi, ole o czarnoskórych, mniejszości narodowe, biednych. Wszystkich którzy znaleźli się na marginesie społeczeństwa. "
Czasem trzeba się też zastanowić co jest ważne w życiu i czy warto o to walczyć.
Główna bohaterka Starr żyje w dwóch światach. Jednym z nich jest getto murzyńskie gdzie mieszka ze swoją rodziną. Jej ojciec Big Mav jest byłym gangsterem, a jej brat ma matkę która jest kobietą największego gangstera w dzielnicy - Kinga. Dziewczyna jest znana w dzielnicy jako córka Mav'a. Tu czuje się sobą, wie jak ma się zachowywać w...

lovebook | 2018-12-02
Przeczytana: 28 listopada 2018

Przed przeczytaniem tej książki wiedziałam że czarnoskóre osoby w Ameryce i innych krajach, są traktowane inaczej niż osoby ,,białe''. Są uważane za osoby które mogą stwarzać zagrożenie i niebezpieczeństwo ,a czy to do końca prawda? Ta książka pokazała w perfekcyjny sposób jak takie osoby się czują, które są nie winne i po prostu urodziły się z ciemnym kolorem skóry.
W ,,The hate you give" podążamy losami licealnej Star która żyje w biedniejszej okolicy dla czarnoskórych i chodzi do szkoły dla Białoskórych ( ze względy na bezpieczeństwo). Star po jednej z imprez wraca samochodem ze swoim przyjacielem, policja zatrzymuje ich na bok gdzie jej przyjaciel zostaje zastrzelony przez białoskórego policjanta. Z tego zaczynają się sprawy sądowe i przemyślenia. Czy ten policjant zastrzelił jej przyjaciela bo był czarnoskóry? Bo miał nalepkę że może być niebezpieczny? Tylko Star widziała całe zajście i to teraz ona ma powiedzieć prawdę całemu światu co się tak naprawdę wydarzyło.
Ta książka...

Tylkomagiaslowa | 2018-12-07

Okładka tej książki jest minimalistyczna, ale całkiem dobra. Podoba mi się, że nie ma zbędnych przedmiotów czy jakichś abstrakcyjnych kolorów. Biel jest tłem idealnym. A ciemnoskóra dziewczyna w centralnej części zwraca naszą uwagę. Zwraca uwagę tym, że trzy tabliczkę z napisem THUG - THE HATE U GIVE.
Posiada skrzydełka, które stanowią dodatkową ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Na jednym z nich przeczytamy słów kilka o autorce, a na drugim opinie innych na temat lektury.
Czcionka jest duża, kremowa strony, odstępy między wersami i marginesy zostały zachowane. Literówek w tekście nie znalazłam. Jest to całkiem ładne wydanie książki, z której jestem zadowolona. Ale co nam po szacie graficznej, przejdźmy do tego, co jest najważniejsze.

Moje pierwsze spotkanie z Angie Thomas, która zresztą zadebiutowała recenzowaną dziś pozycją. Z początku szło mi topornie. Tak bardzo chciałam poznać tę książkę, a nagle nie mogłam czytać, czułam jakąś niewidzialną blokadę, przez którą...

Shemmer | 2018-11-29

Gdzieś w opiniach i komentarzach na Goodreads przeczytałam, że nie ma czegoś takiego jak "odwrotny rasizm" - napisane w kontekście, że "biali" nie mogą się czuć obrażani przez "czarnych", gdy mowa o jakichś stereotypach...
Prawda jest taka, że powinniśmy się szanować, nie powinniśmy sobą pomiatać, nikt nie powinien być gorszy. Tak wiele wspaniałego, mocnego przesłania ginie w tej książce pod warstwą hipokryzji. Na tak bolesne tematy, jak sprawa Khalila, trzeba rozmawiać - ale cóż to za rozmowa, skoro w tej powieści białoskórzy ludzie bardzo często są traktowani niekiedy z wręcz szyderstwem. Generalizuje sie i wrzuca do jednego worka. Bo fajnie jest się śmiać z człowieka o jasnym odcieniu skóry, ale brońcie panie Jezusku, żeby ta osoba zapytała się o coś w zamian (jako zrozumienie czegoś).
W gruncie rzeczy książka jest rozwlekła i jakby czasem traci grunt pod stopami, ten cel w jakim ma prowadzić. Uczucia, które autorka powinna przedstawić, zebrane są do takiego minimum z minimum....

Book_Mystery | 2018-11-05
Na półkach: Młodzieżowe, Przeczytane
Przeczytana: 05 listopada 2018

Starr ma do czynienia z dwoma światami. Jeden z nich to prywatna szkoła i to wszystko, co wiążę się z nastolatkami – miłość, problemy uczuciowe. Drugi to jej dzielnica, odizolowane, pełne przestępczości miejsce. Tutaj może dojść do wszystkiego. Dzieciaki od małego wiedzą jak zachować się w przypadku zatrzymania przez policję. Nie zawsze to jednak pomaga, o czym dotkliwie przekonuje się Starr i jej przyjaciel pewnego wieczoru. Zostają zatrzymani przez funkcjonariusza. Dokumenty. Wysiąść z samochodu. Nie ruszać się. Strzał. Kałuża krwi. Chłopak nie żyje. I tak zaczyna się ta opowieść o rasizmie, tolerancji, a raczej jej braku. Co stało się podczas zatrzymania? Jak doszło do śmierci młodego chłopca? Czy to przez to, że był czarnoskóry?
Zwykle wyobrażamy sobie USA jako krainę marzeń, american dream jest wciąż obecny w naszej świadomości. Jednak tak jak i wszędzie jest to kraj pełen hipokrytów, zbrodni i przestępstw. Tym zjawiskom nie oprze się żadne miejsce na Ziemi, no, może jakaś...

pr0tessa | 2018-06-12
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 12 czerwca 2018

Zaczyna sie troche topornie, bardzo w klimacie Young Adult (och te wymiany SMSow bez konca miedzy zakochanymi nastolatkami!), ale potem akcja pieknie sie rozwija i trzyma w napieciu i pewnym takim wzruszeniu do samego konca. Mysle ze malo jest takich ksiazek na rynku - szczerych i wychodzacych daleko poza stereotypy o Afroamerykanach, bardzo aktualnych.

Yael | 2018-11-16
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 12 października 2018

Recenzja pochodzi z bloga: https://szept-stron.blogspot.com

The Hate U Give jest to powieść, na którą czekałam od bardzo dawna, właściwie od momentu, w którym ukazała się w Stanach Zjednoczonych. Zebrała niemal same pozytywne recenzje, a do tego porusza bardzo współczesną tematykę, która nie pojawia się zbyt często w powieściach skierowanych do młodzieży, stąd wiedziałam, że nie spocznę, dopóki The Hate U Give nie wpadnie w moje ręce.

Moje początki z tą książką nie były łatwe. Irytował mnie nadmiernie młodzieżowy styl, który wydawał mi się być wymuszony, przez co ciężko było mi czytać kolejne strony, w dodatku nie polubiłam się z główną bohaterką, która według mnie starała się usprawiedliwiać pięknymi słówkami swoją dwulicowość. Przełom nastąpił dopiero koło siedemdziesiątej strony, gdy już przyzwyczaiłam się do języka, jakim jest napisana The Hate U Give i przestał mi on przeszkadzać i gdy historia nabrała wreszcie tempa. Zostałam absolutnie wciągnięta w fabułę, po prostu nie...