The Hate U Give

Wydawnictwo: Balzer & Bray
angielski
rice-cake

Szesnastoletnia Starr Carter żyje między dwoma światami: biednym sąsiedztwem, w którym mieszka i przedmieściem z wyższych sfer, w którym uczęszcza do prywatnej szkoły. Równowaga, jaką udało jej się stworzyć między tym dwoma światami zostaje zniszczona, kiedy Starr staje się jedynym świadkiem zastrzelenia jej przyjaciela z dzieciństwa Khalila z ręki policjanta. Khalil był nieuzbrojony....

Niedługo po tym jego śmierć jest głównym tematem we wszystkich nagłówkach. Niektórzy nazywają go bandytą, dilerem narkotyków a nawet członkiem gangu. Innu w imię Khalil’a rozpoczynają protesty. Niektórzy policjanci i lokalny baron narkotykowy próbują zastraszyć Starr i jej rodzinę. Wszyscy chcą wiedzieć: Co naprawdę wydarzyło się tamtej nocy? A jedyną żyjącą osobą, która może odpowiedzieć na to pytanie jest Starr.

Jednak to, co Starr powie lub czego nie powie, może wywrócić do góry nogami bliską jej społeczność. I równie dobrze może stanowić zagrożenie dla jej życia.

źródło opisu: https://www.goodreads.com/book/show/32075671-the-hate-u-give

źródło okładki: https://www.goodreads.com

mclena | 2018-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2018

"Sometimes you can do everything right and things will still go wrong. The key is to never stop doing right."

"The Hate U Give" jest chyba najbardziej nagradzaną powieścią 2017 roku, ze szczególnym naciskien na kategorię "Debiut roku". Wiele pochlebnych opinii, więc jakże nie przeczytać?

"Once you've seen how broken someone is it's like seeing them naked - you can't look at them the same anymore."

Książka jest bardzo kontrowersyjna, gdyż porusza kwestie rasizmu, tego jak biali ludzie wciąż nie potrafią pozwolić czarnym zaaklimatyzować się w ich świecie - ale czy to faktycznie jest ich świat, a nie Nasz (wszystkich)? Czy napewno w tej książce własnie o to chodzi?
Autorka daje dużo do myślenia i porusza naprawdę istotne kwestie. Zainspirowana tragiczną śmiercią nastolatka Emmetta Till (polecam się zapoznać) stworzyła historię Starr, która wg mnie nie do końca jest taka genialna, jak to opisują inni czytelnicy. Od początku miałam problem ze stylem - typowo "czarny" slang,...

pr0tessa | 2018-06-12
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 12 czerwca 2018

Zaczyna sie troche topornie, bardzo w klimacie Young Adult (och te wymiany SMSow bez konca miedzy zakochanymi nastolatkami!), ale potem akcja pieknie sie rozwija i trzyma w napieciu i pewnym takim wzruszeniu do samego konca. Mysle ze malo jest takich ksiazek na rynku - szczerych i wychodzacych daleko poza stereotypy o Afroamerykanach, bardzo aktualnych.

zaczytanabella | 2018-10-11

Yay, wreszcie przeczytałam tę książkę. Czekałam na nią długo, a co gorsze nie odważyłam się jej przeczytać po angielsku. Dopiero polskie wydanie i zwiastun zapowiadający film o Starr przekonały mnie, żeby nie odwlekać tej decyzji. Zanim otworzyłam "Nienawiść, którą dajesz", wiedziałam, że przyniesie ona wiele trudnych tematów, na szczycie z rasizmem i brakiem tolerancji, które szczególnie uderzają w czarnoskórych mieszkańców Ameryki. Chociaż przez wiele lat walczyli o swoje prawa, o równość i akceptację, nadal muszą być silni każdego dnia. Angie Thomas wyraźnie podkreśla siłę (czasem wręcz destrukcyjną) uciskanych i nieszanowanych czarnoskórych.

Nie myślałam, że niektóre środowiska są aż tak bardzo zamknięte na tolerancję. W powieści "The Hate U Give" byli oni odizolowani od innych mieszkańców miasta. Jedna dzielnica, która jak się okazało była oddzielnym społeczeństwem. Jakby nikt się nimi nie interesował z zewnątrz, oprócz policji, która miejscami nie działała w celu zachowania...

Yael | 2018-10-12
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam