Wszystkie barwy roku. Wyjątkowe opowieści na 12 miesięcy

Dwanaście opowiadań na długie jesienne wieczory

Niestety, to opowiadania z tych, o których zapomina się wraz z ostatnim zdaniem.

Poziom opowieści bardzo nierówny. Niektóre są piękne, chwytające za serce, inne z kolei napisane jakby od niechcenia. Na szczęście jest w czym wybierać spośród całej 12.

Prześliczny zbiór opowiadań na cały rok. 12 historii na każdy miesiąc w roku napisanych przez 13 różnych autorów między innymi Hannę Greń , Edytę Świętek, Annę Klejzerowicz , Iwonę Czarkowską i innych.

Opowiadania są troszkę dłuższe w porównaniu z tymi ze zbioru ,, Pierwsza Miłość’’, emocje sięgają zenitu, naprawdę dzieje się. Przewija się śmiech, łzy, strach, smutek, przerażenie, przygnębienie. Każde opowiadanie jest inne i związane ze świętem lub wydarzeniem w konkretnym miesiącu.
Każda historia zaczyna się cytatem i tak przykładowo opowiadanie czerwcowe
,, Kwiat paproci’’.

Od wieków
W bajeczkach
Rozmaici idioci
Szukają po lasach kwiatu paproci,
A mądrzy,
Nie chwaląc się tym nikomu,
Hodują paprocie w domu.
(…)
Ludwik Jerzy Kern
Paprocie

I bez wyjątku kończy się króciutkim życiorysem autora danego opowiadania oraz przekrojem jego twórczości.
Jest to bardzo pomysłowe i przekonywujące do jego lektury.

Nie chcę się powielać, ale tematyka opowieści jest różna. Styczniowa historia związana jest z Dniem Babci, lutowa z dniem przytulania, marcowa upamiętnia wydarzenia z 1968 roku – nagonkę antyinteligencką i antyżydowską, kwietniowa obchodzi święta Wielkanocne, majowa – Dzień Matki itd. przez listopadowe Święto Zmarłych do grudniowych Świąt Bożego Narodzenia.

Sentymentalne podróże w głąb myśli człowieka, realistyczne, metafizyczne przepojone fantastyką, zatrważające, rozrzewniające, doprowadzające do łez, magiczne, refleksyjne, romantyczne, wojenne, ale wszystkie na swój sposób są piękne. Warte przeczytania.

Szczególne wrażenie zrobiło na mnie lutowe opowiadanie ,, Przytul mnie mocno’’ o rodzeństwie z domu dziecka , które nie marzy o niczym innym , jak o tym ,żeby nie zostało rozdzielone podczas procesu adopcyjnego. Ma się ochotę takie dzieciaki od razu tu i teraz zabrać do siebie na zawsze. Bezwarunkowo.

Kolebka uczuć jeszcze nie jeden raz rozchwieje czytającego tę lekturę.
Polecam z całego serca.

Książkę kupiłam na kiermaszu książki w nadmorskiej miejscowości, mój wzrok przyciągnęła jej urokliwa okładka. Jako, że jest to zbiór opowiadań, pomyślałam, że będzie to doskonała lektura na plażę. I nie pomyliłam się, spełniła swoją rolę doskonale.
12 opowiadań, każde odpowiadające kolejnym miesiącom roku. I każde mające ukryte w tekście święto przypadające w danym miesiącu, np. Dzień Babci, Dzień Kobiet, Wielkanoc...
Niektóre opowiadania przeciętne, ale miłe do przeczytania. Większość z nich to prawdziwe perełki, podczas czytania których łzy płynęły mi ciurkiem.
Jestem bardzo zadowolona ze spontanicznego zakupu, książka sprawiła mi dużo czytelniczej przyjemności. Pośmiałam się i popłakałam też trochę, ponieważ, emocji naprawdę znaleźć można tu wiele. Szczerze polecam

Książka, która zawiera w sobie 12 zupełnie innych historii. Niektóre są przepiękne, wzruszajce, a inne czyta się "byle przebrnąć".

12 cudownych opowieści na każdą porę roku....polecam

12 cudownych opowieści na każdą porę roku....polecam

Lubię opowiadania niestety te niezbyt przypadły mi do gustu. Historie były bardzo różne, jedne mroczne i przerażające, inne nostalgiczne, jeszcze inne po prostu zabawne. Niestety na dwanaście opowiadań podobały mi się tylko trzy, no może cztery. Jednak warto sięgnąć po tę książkę i wyrobić sobie własne zdanie.

Książka "Wszystkie barwy roku" stanowi zbiór 12 opowiadań po jednym na każdy miesiąc. W każdym opowiadaniu są inni bohaterowie i mamy poruszone inne wątki.
Muszę przyznać, że niespecjalnie przepadam za tego typu literaturą. Niekiedy ma się wrażenie, że opowiadanie się kończy zanim akcja się rozwinęła. Nie wszystkie opowieści mnie zachwyciły, jednak moje ulubione autorki raczej mnie nie zawiodły.

2091

Lekki i przyjemny w odbiorze zbiór opowiadań na każdy miesiąc roku,napisany przez poczytne polskie autorki.Każdy znajdzie coś dla siebie,zarówno opowiadania wesołe jak smutne z nutą nostalgii.Polecam!!

• Obyczajowe
  • Poszukuję
  • Przeczytane 2018

Iwona Czarkowska Wszystkie barwy roku. Wyjątkowe opowieści na 12 miesięcy Zobacz więcej