Randka pod jemiołą

Okładka książki Randka pod jemiołą Agnieszka Olejnik
Okładka książki Randka pod jemiołą
Agnieszka Olejnik Wydawnictwo: Czwarta Strona Seria: Zakręcona literatura obyczajowa, romans
Zakręcona
Czwarta Strona
2018-10-31
2018-10-31
literatura polska Boże Narodzenie święta pocałunek jemioła

Asia to zwyczajna kobieta po 30-stce. Uczy angielskiego w szkole podstawowej a przy tym jest cichą i potulną żoną, pokornie spełniającą wszystkie ,,wymagania” swojego męża Kamila- trenera fitnessu.

Na co dzień upinała długie włosy w skromny sposób, nie nosiła mini-spódniczek ani butów na obcasie, nie piła alkoholu a drogie perfumy, ,,wyzywające” szminki i lakiery do paznokci były jej całkowicie obce. Gotowała niskokaloryczne zupy (oczywiście- według ścisłych wytycznych Kamila),dbała o dom a w ręku dzierżyła swój nieodłączny oręż ,,porządnej żony” – szmatkę do wycierania kurzu.

Dlatego, kiedy pewnego dnia przyłapała męża w ramionach pulchnej kochanki, Joanna znalazła się- mówiąc wprost- w czarnej dupie.

Porzucona i zdruzgotana, z perspektywą rozwodu i wyprowadzki z dotychczasowego mieszkania, coraz bardziej sfrustrowana niewdzięczną pracą i zalotami dyrektora-flirciarza, Joanna zostaje zmuszona do całkowitej zmiany swojego życia.

Zaczyna – jak wiele kobiet w jej sytuacji- od drastycznego ścięcia włosów -,,na Halle Berry”. A potem… Przekonajcie się sami!

Czy Joanna odnajdzie w sobie siłę i odwagę, by na nowo uporządkować swoje sprawy? Czy w końcu da sobie prawo do bycia sobą?

Czy spełni się przepowiednia wróżki dotycząca randki pod jemiołą? A może jemioła okaże się całkowicie zbędna?

I czy właściwie… naprawdę chodzi o jemiołę?

Po ,,Randkę pod jemiołą” sięgnęłam w zasadzie z dwóch powodów: główna bohaterka jest moją imienniczką i tak, jak ja, jest nauczycielką. Z założenia (i jak sugeruje okładka) miała to być świąteczna komedia romantyczna. Ze świętami powieść ma jednak wspólny tylko koniec i początek. Reszta obejmuje cały rok z życia Joanny i jej starania, by na nowo poukładać swoje życie po zdradzie męża.

Jeśli szukacie łatwej i niezbyt skomplikowanej rozrywki, polecam poznać te słodko- gorzkie perypetie Asi.

Święta coraz bliżej! Macie już choinkę, lampki świąteczne i jemiołę? Ja z wszelkimi ozdobami czekam na weekend, ale lampki już się pojawiły.

„Randka pod jemiołą” miała być idealną propozycją na grudzień- jemioła w tytule i na okładce, więc spodziewałam się typowo świątecznej powieści. Tymczasem tego świątecznego klimatu było tu niewiele. „Randka pod jemiołą” jest całkiem dobrą (choć niezbyt wyróżniającą się) obyczajówką o układaniu sobie życia na nowo. Bardzo ciepła, z obowiązkowym happy endem, idealna na chwilę relaksu. Ja jednak czuję niedosyt, zatem niedługo pojawi się tu kolejna świąteczna powieść.

Pierwsza świąteczna książka w tym roku i tak dobrze trafilam. Bardzo mi się podobała, polecam

Pogodna, dobrze nastrajaca opowieść na zimowe wieczory.

Pogodna, dobrze nastrajaca opowieść na zimowe wieczory.

Lekka, przyjemna. Czytałam w ostatnim czasie kilka pozycji tej autorki i okazuje się, że jest sporo podobieństw więc niekoniecznie czytajcie wszystkie jedna po drugiej...

📚Recenzja: 3/52
📚Tytuł: "Randka pod jemiołą"
📚 Autor: Agnieszka Olejnik
📚Wydawnictwo: Czwarta Strona
📚Ocena: 8/10

Z czytelniczym rozpędem wpadam w rok 2023! (W grudniu udało mi się skończyć osiem książek!)

Joanna jest szczęśliwą żoną dość konserwatywnego pod względem poglądów mężczyzny.
Ma w domu wtyczony kodeks jak ma się zachowywać i wyglądać. Ale nie widzi w tym problemu i spełnia się życiowo.
Do momentu, w którym nakrywa swojego męża na zdradzie. Jest to punkt zwrotny w jej życiu. Chcę wszystko zmienić, od wyglądu zewnętrznego-fryzura, makijaż, poprzez zachowanie- zaczyna wychodzić na randki, imprezy, po prace- rezygnuje z posady nauczycielki języka angielskiego w jednej z bydgoskich szkół.
Autorka książki w dość lekki i zabawny sposób, jakby próbując zrekompensować, porusza ciężki temat braku wierności w małżeństwie i rozwodu. Z nadzieją ukazuje proces wychodzenia na prostą po traumatycznych przeżyciach.
Muszę przyznać, że kilkukrotnie zaśmiałam się na głos podczas lektury. Lubię czytać pozycje o tak lekkim i dobrym stylu.
"Randka pod jemiołą", dając ogólną nadzieję na lepszą przyszłość, zaraziła mnie pozytywna energią i już mam w planach powrót do twórczości autorki.
Molly 📖

📚Recenzja: 3/52
📚Tytuł: "Randka pod jemiołą"
📚 Autor: Agnieszka Olejnik
📚Wydawnictwo: Czwarta Strona
📚Ocena: 8/10

Bardzo ciekawa i wciągająca, to moja pierwsza książka w tym roku. Chętnie sięgnę po inne pozycje tej autorki.

W okresie okołoświątecznym sięgam po pozycję klasycznie kiczowate, ograne, standardowe, typowe, czyli bajki dla starszych dziewczynek 😉 Raz jest lepiej, raz gorzej, ale zawsze sympatycznie. I humor na kilka dni zapewniony.
Tu uroczym dodatkowym były porady i ogrodowe i opisy roślin

Tu uroczym dodatkowym były porady i ogrodowe i opisy roślin

Joanna jest nauczycielką oraz potulną, przykładną żoną. Wszystko się zmienia, kiedy niespodziewanie zauważa męża z kochanką. Mężczyzna postanawia się wyprowadzić z domu i rozstać z Joanną, która początkowo nie może się z tym pogodzić, chce odzyskać męża i naprawić ich relacje małżeńskie.
Kobieta postanawia zmienić swój dotychczasowy wygląd i zaczyna robić rzeczy, których wcześniej zabraniał jej mąż. Po pewnym czasie postanawia również zapomnieć o mężu, przez którego musiała między innymi wyprowadzić się z domu. Zmienia swoje życie o 360 stopni, odnajduje nowe pasje i otwiera się na nowe uczucie. Joanna poznaje nowych ludzi, którzy później zostają jej przyjaciółmi na całe życie. Kobieta może liczyć na wsparcie swojego rodzeństwa, które nieustannie dopinguje ją w zmianach zachodzących w jej życiu i pomaga jej oswoić się z nową porozwodową rzeczywistością.
Okładka może być trochę myląca, gdyż nie jest to pozycja typowo świąteczna, a o Bożym Narodzeniu znajdziemy w niej jedynie wzmianki. Niemniej jednak jest to powieść godna polecenia - lekka, wciągająca, w której przedstawiono siłę rodzinnych więzi oraz prawdziwej przyjaźni. Wspaniała, przyjemna i ciepła w odbiorze opowieść o sile kobiety, dla której rozwód nie był końcem świata a początkiem nowego, lepszego życia. Bardzo życiowa powieść, która uzmysławia nam, że nigdy nie jest za późno na zmiany. Czytelnik razem z główną bohaterką przeżywa ból, stratę, tęsknotę oraz towarzyszy jej w tych przyjemnych i radosnych momentach, gdy kobieta na nowo odkrywa, czym jest miłość.
Powieść ta jest trzecią częścią cyklu, ale wcale nie trzeba znać poprzednich książek, aby móc sięgnąć po ten tytuł.
Książkę tę polecam wszystkim, którzy chcą oderwać swoje myśli od życia codziennego, nie tylko w okresie świątecznym.

Świąt tu niestety bardzo mało. Akcja książki obejmuje rok i grudzień zajmuje raptem niespełna 50 ostatnich stron. Ze świątecznych akcentów jest tylko tytułowa jemioła, pieczenie pierniczków i wykaz wigilijnych potraw, to by było na tyle. Jeśli natomiast chodzi o wątek romansowy... Z jednej strony lubię, kiedy uczucie między bohaterami rozwija się powoli i przekształca od sympatii poprzez przyjaźń do czegoś więcej, ale klasycznie, gdyby on i ona po prostu ze sobą porozmawiali to książka mogłaby się skończyć znacznie wcześniej. Plus za wątki ogrodowe, zawsze to coś mało spotykanego w tego rodzaju książkach.

Książka pożyczona od cioci, pierwsza ze stosiku :)

• Świąteczne