Wyzwanie czytelnicze LC

Cud grudniowej nocy

Wydawnictwo: Pascal
Boże Narodzenie
aleqsia

Dwa pokolenia Pięć kobiet Jedna noc, która może odmienić ich życie Magdalena nienawidzi świąt i ucieka w pracę przed bolesnymi wspomnieniami. Teresa marzy, by na chwilę przestać się martwić wszystkimi dookoła i móc zająć się sobą. Kamila musi poradzić sobie z nową rolą – partnerki i przyszłej matki. Kinga prowadzi życie, które idealne okazuje się tylko na Instagramie. Maria pragnie jednego –...

Dwa pokolenia
Pięć kobiet
Jedna noc, która może odmienić ich życie

Czy grudniowa noc sprawi, że stanie się cud?

źródło opisu: Pascal

źródło okładki: Pascal

Czytając tę powieść , często zastanawiałam się, czy to jakaś grecka tragedia czy też powieść o tematyce świątecznej.
Pięć spokrewnionych ze sobą kobiet w tym okresie przedświątecznym przeżywa tyle tragedii, smutku i rozpaczy, że powinno się nad ich tragicznym losem tylko płakać i im współczuć. Mało tego. Autorka opisuje również ich wcześniejsze nieszczęścia, gdy były dziećmi czy nastolatkami.
Niestety nie polubiłam żadnej z bohaterek, bo to one same, na własne życzenie rujnują sobie życie. Nie potrafią przyznać się do popełnionych błędów, pogodzić się z losem, tylko cierpią w samotności, raniąc najbliższe im osoby lub też całą winę zrzucają na innych nie widząc własnych błędów.
Tak często się w życiu dzieje ale to chyba nie temat na powieść świąteczną, gdzie powinno być o szczęściu i radości a nie o smutkach.
Temat bardzo dobry na powieść obyczajową, tu został potraktowany bardzo pobieżnie i skrótowo, a ponieważ dotyczył kilku osób, nie odniósł zamierzonego efektu.
Bardzo...

Nina | 2018-11-13
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 13 listopada 2018

Chciałam przeczytać coś odprężającego, miłego, coś ciepłego, co wywołałoby uśmiech i ciepło w serduchu. Przyciągnęła mnie ładna okładka i opis wydawcy. Przeczytałam do końca czekając na wyżej wymienione uczucia. Żadnego z nich ta lektura niestety mi nie dała.
To mogłaby być bardzo ładna historia o rodzinie, o uczuciach, o tym co w życiu ważne, o magii Świąt. Mogłaby ale niestety nie była. Bardzo sztuczni bohaterowie, drętwy język, wszystko zrelacjonowane, a nie opisane w sposób chwytający za serce. Zero emocji. Szkoda.

Wioleta Sadowska | 2018-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2018

"Bo słowa są groźniejsze niż gesty. Zabierają nadzieję lub obiecają za dużo".

Jeśli nie lubicie sielskich, ociekających słodyczą świątecznych powieści to ta książka jest z pewnością dla was. Nie ma tu bowiem mało realistycznych wątków, kompletnie nieracjonalnych zachowań bohaterów i typowego happy endu. Jest za to słodko-gorzka proza życia i ciężkie problemy, które nawet w święta czekają na swoje rozwiązanie.

Magdalena Majcher to pisarka, która na co dzień pracuje jako copywriter i publikuje swoje opowiadania w kobiecej prasie. Prywatnie kochająca Bałtyk, szczęśliwa żona i mama dwóch synów. Zadebiutowała wydaną w 2016 r. książką pt. "Jeden wieczór w Paradise”. W wolnych chwilach czyta polskie powieści obyczajowe oraz kryminały.

Magdalena nienawidzi Wigilii, gdyż właśnie w ten dzień spotkała ją największa życiowa tragedia. Niepewna swojej wartości Kamila, staje niespodziewanie w obliczu nowego wyzwania. Jej siostra Kinga, wierzy w to, że idealne życie, jakie pokazuje na...

rinos | 2018-11-13
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 09 listopada 2018

"Cud grudniowej nocy" to historia pięciu spokrewnionych kobiet, które na co dzień borykają się z własnymi słabościami i problemami. Jedna pragnie wreszcie zająć się sobą, a nie myśleć tylko o rodzinie, druga - ma życie tylko na pokaz, przez co zapomina o tym co najważniejsze, trzecia - poprzez rodzinną tragedię zamyka się w sobie i nie dopuszcza myśli, że życie ma coś jeszcze do zaoferowania, czwarta - rozpoczyna nowy etap, choć w nieco wymuszony sposób, a piąta - chce wreszcie spędzić święta w gronie najbliższych.
To kolejna pozycja tej autorki, którą przeczytałam. Magdalena Majcher w trafny sposób przedstawiła co tak naprawdę jest w życiu ważne, że warto zatrzymać się na chwilę niż żyć w ciągłym pędzie, pomyśleć o najbliższej rodzinie, jak również zauważyć drugiego człowieka. Czego mi zabrakło? Zdecydowanie rozwinięcia poszczególnych wątków, które były niedopracowane - aż się prosiło o więcej. Dodatkowo zakończenie też powinno być dłuższe. Nie jest źle, ale ocena byłaby wyższa,...

Justyna | 2018-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2018

"Cud grudniowej nocy" to niestety nie jest świąteczna powieść choć okładka jest iście świąteczna a w książce możemy znaleźć barszcz z uszkami czy makówki. Bark tu świątecznej atmosfery, brak uczuć, nastroju, emocji. Jest to przeciętna obyczajowa opowieść o kilku kobietach z jednej rodziny do tego z urwanym zakończeniem. Całość zamknęła się w kilku zdaniach a ja z niedowierzaniem szukałam kolejnych kartek, bo to niemożliwe, żeby już, żeby tak szast-prast zakończyć książkę. Cóż kolejny raz mamy przykład, że powtykanie do powieści świątecznych motywów i zaprojektowanie mega słodkiej, świątecznej okładki nie zagwarantuje sukcesu gdy książce brak tego co najważniejsze. Historia każdej z tych kobiet to swoisty osobisty dramat ale podany w taki sposób, że nie wzbudził emocji, nie potrafiłam współczuć bohaterkom, wczuć się w ich żale i smutki. W tej powieści tragedia goni tragedię.To taki spis wszystkich możliwych życiowych katastrof, przegląd przez nieszczęścia aby potem z dwóch zdań...

Książkowo_czyta | 2019-01-07
Przeczytana: 03 stycznia 2019

Mimo, iż Magdalena Majcher już niebawem odda w ręce czytelników swoje dziesiąte literackie dziecko to tak się złożyło, że „Cud grudniowej nocy” był moim pierwszym spotkaniem z twórczością tej autorki. Powiem Wam, że spotkanie to zdecydowanie zaliczam do udanych.

Historia zawarta w tej powieści obejmuje dwa pokolenia, którego przedstawicielkami jest pięć diametralnie różniących się od siebie kobiet. Są nimi siostry Teresa i Maria oraz ich trzy córki Magdalena, Kinga oraz Kamila. Akcję opowieści jak już sam tytuł na to wskazuje osadziła autorka w grudniowym okresie przedświątecznym i świątecznym.

Jak już wcześniej wspomniałam postacie kobiece zobrazowane w tej książce są od siebie bardzo odmienne i mają różne oczekiwania względem opisywanego czasu oraz samych siebie.

Jeśli chodzi o przedstawicielki starszego pokolenia to Teresa od zawsze przygotowuje święta dla całej rodziny, choć jej największym marzeniem jest spędzić wigilijny wieczór sam na sam z mężem. Maria zaś jak niczego na...

Biblioteczka Rudej | 2018-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2018

" Nie może być przez cały czas dobrze, bo gdyby od czasu do czasu nie było źle, nie potrafilibyśmy tego docenić."

Magdalena Majcher to znana i ceniona autorka powieści obyczajowych. Już sama okładka nam sugeruje, ze możemy spodziewać się książki o tematyce bożonarodzeniowej, Ja co prawda książkę skończyłam z tydzień temu, ale w nawale obowiązków zabrakło czasu na to, aby usiąść i napisać recenzję. Dziś pierwszy dzień świąt i idealnie wpasowałam się z najnowszą książką Pani Magdaleny.
Ale jeśli spodziewacie się ckliwej powieści to nie jest książka dla Was.
Magdalena Majcher po raz kolejny udowadnia nam, że potrafi pisać i swoim pisaniem trafia w samo serce, zmusza do refleksji nad tym co tak naprawdę jest ważne, nie pozwala przejść obojętnie obok Cudu grudniowej nocy.
Historia opowiada o pięciu kobietach, które łączą więzy krwi. Magdalena to młoda kobieta, która właśnie w Wigilię straciła dziecko, córeczka zginęła własnie w ten wyjątkowy dzień i od tego czasu kobieta nienawidzi...

"Czekanie na pierwsza gwiazdkę było bardziej ekscytacje od świętowania, bo odwlekało je w czasie".

Może dlatego tak bardzo lubię literaturę "świąteczną"? Może dlatego nie narzekam na ozdoby świąteczne pojawiające się pod koniec listopada, na czekoladowe mikołaje w supermarketach, które płynnie zastępują półki, na których jeszcze niedawno stały znicze. Bombki, łańcuchy, bałwany, pierniki. I ktoś może powiedzieć, że Święta Bożego Narodzenia stały się komercyjną szopką napędzającą sprzedaż. I pewnie ma po części rację. Ale ja i tak KOCHAM przedświąteczny czas, to oczekiwanie na coś, co się wydarzy, na dziecięcy uśmiech, na lepienie pierogów z mamą, tworzenie ozdób na choinkę, na niegasnącą nadzieję, że tym razem będzie śnieg. Fajne to jest=)

Ale nie dla wszystkich...

Magdalena, po ogromnej tragedii, która spotkała ją właśnie w wigilijny wieczór próbuje poskładać swoje roztrzaskane życie w całość. Bezskutecznie, bo wiele z tych elementów zaginęło, inne uległy kompletnemu...

izabela81 | 2018-12-02
Na półkach: 2018 rok, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 02 grudnia 2018

Magdalena nienawidzi świąt i ucieka w pracę przed bolesnymi wspomnieniami. Teresa marzy, by na chwilę przestać się martwić wszystkimi dookoła i móc zająć się sobą. Kamila musi poradzić sobie z nową rolą – partnerki i przyszłej matki. Kinga prowadzi życie, które idealne okazuje się tylko na Instagramie. Maria pragnie jednego – zgromadzić znów całą rodzinę przy wigilijnym stole. Czy grudniowa noc sprawi, że stanie się cud?

"Z rozsypanych elementów udało się posklejać układankę, ale ślady kleju na łączeniach wciąż brutalnie przypominamy o tym, jak niewiele potrzeba, aby zburzyć uporządkowane życie kilkorga ludzi."

"Cud grudniowej nocy" to powieść inna niż wszystkie poprzednie książki Magdaleny Majcher. To dość nietypowa opowieść świąteczna. Przeczytajcie, a sami przekonacie się dlaczego.

Uważam że autorce zadziwiająco dobrze udało się połączyć klimat świąt z trudnymi tematami. Nie znajdziecie tu żadnego przesłodzenia czy sielankowatości. Tu brokat skrzy się tylko na okładce, a...

nieperfekcyjnie | 2018-11-27
Przeczytana: 25 listopada 2018

Zbyt często w ten (przed)świąteczny czas skupiamy się nie na tym, co trzeba... Nasze głowy zaprzątnięte są różnorodnymi przygotowaniami, przez co zatracamy się we wszędobylskim chaosie, zapominając o kwintesencji świąt. Staramy się wszystko zapiąć na ostatni guzik - stół musi uginać się od wykwintnych potraw, pod choinką obowiązkowo mają stać drogie prezenty, a mieszkanie musi być gruntownie wyczyszczone. Jednak czy to wszystko ma znaczenie? Nie zapominajmy, że najważniejszy jest czas spędzony razem - tak jak sobie tego życzymy, nie na pokaz, aby zadowolić innych, ale w sposób zgodny z naszymi potrzebami oraz oczekiwaniami.

Magdalena nienawidzi świąt, które kojarzą się jej z tragedią, jaka ją spotkała. Bardzo smutne wydarzenie oddaliło ją od męża. Jej kuzynka Kamila wchodzi w nową rolę - partnerki oraz przyszłej matki, co jest dla niej niełatwym zadaniem. Z kolei Kinga jest w stanie zrobić wiele,...