Skazany na góry

Wydawnictwo: Agora SA
Denis Urubko, himalaizm, góry
literatura faktu
Iwona

Szczegóły Denis Urubko to pierwsza liga współczesnego himalaizmu. W ostatnich miesiącach świat z zapartym tchem śledził jego poczynania - najpierw gdy wspólnie z Adamem Bieleckim bohatersko ruszyli na ratunek Elisabeth Revol i Tomka Mackiewicza pod Nanga Parbat, potem gdy podjął kontrowersyjną decyzję o odłączeniu się od Narodowej Wyprawy na K2. Denis Urubko intryguje i przyciąga uwagę....

Szczegóły

Denis Urubko intryguje i przyciąga uwagę. Pełen sprzeczności i tajemnic, dziś balansuje pomiędzy byciem bohaterem, a … czarnym charakterem polskiego himalaizmu?

Denis Urubko, rocznik 73 , pochodzi z Kazachstanu gdzie rozpoczął swoją przygodę z górami wysokimi. Był oficerem w armii kazachskiej i filmowcem. Jednak świat zapamięta go jako wybitnego himalaistę, który może poszczycić się zdobyciem Korony Himalajów (15 człowiek w historii), zdobyciem 3 ośmiotysięczników w zimie i tytułem Śnieżnej Pantery. W 2009 roku wraz z Simone Moro zdobył Makalu - jeden z trudniejszych szczytów do zdobycia zimą. W tym samym roku wraz z Borysem Dedeszko odebrał Złoty Czekan za wytyczenie nowej drogi na południowo-wschodniej ścianie Cho Oyu.

W lutym 2015 roku Urubko otrzymał polskie obywatelstwo. Dwukrotnie brał udział w polskich wyprawach zimowych na K2 pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego.

“Skazany na góry” to zapis drogi Denisa na światową scenę alpinizmu, a jednocześnie prezentacja zupełnie odmiennego podejścia do wspinaczki i do życia w ogóle. To doskonała pozycja dla tych, którzy pragną się dowiedzieć kim jest ten tajemniczy człowiek, którzy chcą bliżej poznać historię jego górskich dokonań oraz prywatne oblicze. „Skazany na góry” – to książka urzekająca i zaskakująca, bo właśnie taki jest jej autor.

źródło opisu: https://www.swiatksiazki.pl/skazany-na-gory-6377267-ksiazka.html

źródło okładki: https://www.swiatksiazki.pl/media/catalog/product/...»

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5550

Każdą chwilę życia trzeba smakować

O Denisie Urubko było głośno tej zimy za sprawą dwóch zdarzeń. Stał się bohaterem po wspaniałej akcji ratunkowej na zboczu Nanga Parbat, kiedy wraz z Adamem Bieleckim uratował Elizabeth Revol. Krytykowano go, gdy samotnie, bez zgody Krzysztofa Wielickiego – kierownika wyprawy na K2, wyruszył w ścianę po zimowe zdobycie drugiej góry świata określanej mianej Morderczej. Kim tak naprawdę jest Denis Urubko? Ryzykantem zdolnym w imię wyczynu narazić swoje życie, czy może najlepszym obecnie na świecie himalaistą, który nie ma sobie równych i może więcej od innych?

By lepiej poznać tego wspinacza, sięgnęłam po jego książkę, która po raz drugi trafiła na księgarskie półki. Jest to lektura opowiadająca o drodze, jaką pokonał wybitny sportowiec i były żołnierz kazachskiej armii, która doprowadziła go do światowej elity pogromców najwyższych szczytów. Publikacja składa się z kilkunastu części, które zostały napisane w różnych latach. Każda z nich jest zapisem ważnych kroków, który nadały szlif górskiej karierze mężczyzny, który ma specyficzną mentalność i osobowość. Z tekstów wyłania się człowiek twardy i pracowity. Doskonale wiedzący, że za sukcesem stoi ciężka, czasem monotonna praca. W górach nic nie przychodzi łatwo, a do sukcesu niezbędny jest łut szczęścia. Urubko jest himalaistą, ale przede wszystkim sportowcem. Dla niego liczy się głównie to, co nowe, pionierskie i nieodkryte. Nowe drogi, nowe wyczyny czasowe, czyli coś, czego nikt przed nim nie dokonał. Z lektury nie wyłania się mężczyzna, który traktuje góry niczym sanktuarium, ale twardziel, dla którego strome szlaki są sportową areną. W relacjach Denisa próżno szukać duchowości i metafizyki. Jest za to sporo rywalizacji i wyczynu, dążenia do wymagania od siebie coraz więcej i przełamywania kolejnych barier.

Z zapisanych słów poznajemy człowieka, który dotarł w góry z inną mentalnością niż polscy wspinacze. Od którego wymagano wyników, a dla którego góry nie były romantyczną krainą pełną przygód. Denis Urubko lubi balansować na granicy, lubi wystawiać się na próby. Interesują go cele niezdobyte, a drogi klasyczne traktuje jak ostatnią deskę ratunku. Ten himalaista ma swój dekalog, ma swoje credo, któremu jest wierny. Gdy kończy się czytać tę książkę, o wiele łatwiej zrozumieć jego zachowanie na wysokości ponad 5 tysięcy metrów. Urubko to typ niepokorny, który w górach czuje się jak ryba w wodzie, któremu góry są do szczęścia potrzebne i niezbędne.

Teksty są wypełnione emocjami. Radością pojedynków z górami, uśmiechem po osiągnięciu celu i zawodem po porażce. Autor dzieli się pięknem swojej pasji, a relacjami zachęca, by stawiać sobie cele i dążyć do ich spełnienia. Z tekstów bije radość z bycia w górach, pokonywania własnych słabości. Dzięki lekturze tej publikacji mamy okazję poznać inną – odmienną od polskiej – szkołę wspinaczki, w której aspekt duchowości i mistycyzmu przesłania sport.

Książkę czyta się przyjemnie, choć jest ona napisana w innym stylu i innym duchu niż publikacje polskich himalaistów. Tekst uzupełniają liczne zdjęcia, a całość robi spore wrażenia. Polecam ten tytuł przekonana, że o tym wspinaczu będzie jeszcze głośno, a lista jego niewiarygodnych sukcesów wydłuży się o wiele pozycji.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

Izabela Pycio | 2018-05-01
Przeczytana: 01 maja 2018

"Bo to jest właśnie szczęście - podążanie za marzeniami, bycie sobą!"

Ilekroć wrzucę na bloga recenzję książki poświęconej pasji górskich wspinaczek, a zwłaszcza alpinizmowi i himalaizmowi, natychmiast pojawiają się dwie grupy komentarzy, jedne pokrywają się z moją pozytywną opinią o tym wyjątkowo wymagającym sporcie, podziwem dla poświęcenia i determinacji wspinaczy, drugie przywołują skrajną ekstremalność takiego działania, podważają sens osiągnięć za cenę zdrowia, a zwłaszcza życia, pozostawienia rodziny. A ja jednak wciąż będę z zainteresowaniem sięgała po takie propozycje czytelnicze, składała uznanie dla osiągnięć tych pozytywnie zakręconych szaleńców, doceniała ich zaangażowanie w realizację marzeń, sposób poznawania samego siebie i nieustanne pragnienie kontaktu ze skrajnie niebezpieczną odsłoną naszej planety. Gdzieś w głębi mojej duszy wciąż tli się tęsknota za taką przygodą, a skoro sama z różnych względów nie mogę jej przeżyć, chcę zatem za pośrednictwem książek poznać...

Monika | 2018-07-05
Przeczytana: 01 lipca 2018

Wyjątkowo zgodzę się z większością Czytelników, którzy twierdzą, że pan Urubko powinien pozostać przy wspinaniu, nie marnować czasu na pisanie, bo zupełnie Mu to nie wychodzi.
Pierwszy raz zdarza mi się, że nie podoba mi się książka o wspinaniu. Może dlatego, że tak mało tego wspinania we wspinaniu?

Michał | 2015-09-14
Na półkach: Przeczytane, Góry
Przeczytana: 14 września 2015

"Skazany na góry" to zbiór biograficznych opowiadań najprawdopodobniej najlepszego obecnie himalaisty na świecie. Denis Urubko ukazuje tutaj swoją mocno nietypową wrażliwość, dając się poznać jako niezwykle skromny człowiek o poetyckiej duszy.
Kolejne rozdziały są zapisem dojrzewania Kazacha, zarówno jako członka klubu alpinistycznego, jak i jako pisarza - amatora. Początki są więc, zwłaszcza w tej drugiej dziedzinie, mocno przeciętne...
W książce oprócz opisania własnych dokonań, Urubko prezentuje nam małą, subiektywną lekcję historii himalaizmu, z której wyraźnie wyziewa lokalny patriotyzm.
Całość nasycona jest szczerym, momentami zaraźliwym entuzjazmem.
I tylko szkoda, że spektakularne wyczyny często zostają tutaj sprowadzane do poziomu koleżeńskiej wycieczki rowerowej za miasto, połączonej z podziwianiem widoczków. Góry są tu więc zawsze piękne, rywalizacja uczciwa i honorowa, wysiłek każdorazowo daje ogromną satysfakcję, a śliczna żona wiernie czeka z dziećmi na powrót...

Miałam wielkie nadzieje co do tej książki i jak wielkie było moje rozczarowanie... Pierwszy raz spotykam się z książką o himalaizmie, która jest nudna. Jestem przyzwyczajona do tego, że tego typu literatura trzyma w napięciu do ostatniej strony i jest bardzo wciągająca, uzależniająca i nie sposób się od niej oderwać. W tym przypadku jest zupełnie odwrotnie bo cudem zmusiłam się do skończenia tej książki i nie rzucenia nią w kąt. Mamy tutaj różnego rodzaju opowiadania, głównie sprzed kilku lub kilkunastu lat, które stanowią pewnego rodzaju pamiętnik autora. Niestety Denis Urubko co chwilę dzieli się z czytelnikami średnio interesującymi historiami o m.in. wyprzedzaniu kierowcy na ulicy czy kobiecie, którą spotkał w Nepalu i która mu się spodobała... Tak naprawdę jest to zbiór luźnych przemyśleń bohatera, które mało mają wspólnego z górami. Jestem tym faktem niesamowicie rozczarowana bo człowiek z takimi osiągnięciami miał naprawdę duże pole do popisu... które kompletnie marnował....

Łopal | 2018-07-29

Wiele tu narzekań na tę pozycję i ja... podpiszę się pod nimi. Pierwszą sprawą jest to, że liczyłem, iż będzie to pozycja przekrojowa do w miarę współczesnych czasów. Co dostajemy? Zbiór quasi-felietonów na temat działalności autora w górach wiele lat temu. Tu nie ma ani jakiejś wyrazistej cezury czasowej, ani doboru tematów podobnych do siebie. Takie to od sasa do lasa, przy czym Urubko meandruje, czasami zdecydowanie za szeroko, te wątki są w bałaganie.... Mało interesująca książka faceta, który jest górskim herosem. Może trzeba by znaleźć sprawnego redaktora, który mógłby zrobić dobry wywiad-rzekę?

Aleksandra | 2018-05-18
Przeczytana: 08 maja 2018

Gdyby z Adamem Bieleckim nie ruszył na ratunek Elisabeth Revol i Tomkowi Mackiewiczowi pod górą Nanga Parbat, nie wiedziałabym o jego istnieniu.

Przed tą straszną tragedią nie miałam nawet krzty pojęcia o himalaizmie.
Gdy emocje opadły, Denis znów zaskoczył nie tylko mnie, osobę którą chłonęła wiedzę dotyczącą himalaizmu, ale również ekspertów wypowiadających się w programach informacyjnych. Urubko podjął decyzję o odłączeniu się od Narodowej Wyprawy na K2. Jest postacią intrygującą, fascynującą, tajemniczą. Z jednej strony staje się dla wielu bohaterem, by za chwilę zmienić się w czarny charakter rodem z disneyowskich bajek. Jaki jest więc naprawdę? Co ukrywa się za tym zagadkowym spojrzeniem z okładki książki?
Denis Urubko to człowiek pełen zagadek. Pochodzi z Kazachstanu; był oficerem w armii kazachstańskiej i filmowcem. Jest zdobywcą Korony Himalajów, tytułu Śnieżnej Pantery oraz 3 ośmiotysięczników zdobytych zimą. Osobiście dodałabym, że także świetną osobą opowiadającą...

Krystian Ozon | 2018-05-16
Przeczytana: 16 maja 2018

Oto człowiek, który przekonał się ostatnio, że łaska Polaków na pstrym koniu jeździ. Oto człowiek, który kocha góry i umie o nich pisać. Sam, bez współautora z charakterystyczną wschodnią nostalgią (choć czasem “wszystko minimalizuje, rozrzedza kolory”). prezentuje garść autobiograficznych opowiadań, z których wyłania się obraz człowieka, który pozostaje w cieniu, w drugim szeregu na wyprawach, który ciężko pracuje i trzyma język za zębami…
I tu pojawia się zgrzyt: Denis Urubko opisany w książce ma się nijak do Denisa Urubko narzekającego w mediach na polską wyprawę na K2, nijak do alpinisty zostawiającego zespół dla indywidualnych celów. Z pięknych historii o przeżywaniu gór robi się fikcja literacka.

Na szczęście książkę ratują osobiste refleksje nad poszukiwaniem szczęścia, własnego miejsca w świecie. Urubko ciekawie pisze o urzeczywistnianiu marzeń, o trudzie górskich wypraw i poświęceniu - także tym całkowitym.

Szepcząca Wierzba | 2018-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2018

"Skazany na góry" Denisa Urubko, to książka o pasji gór, o dochodzeniu na szczyty, o człowieku, który żyje pasją.
W atmosferze tragicznych wydarzeń ostatnich dni z dużym zainteresowaniem słuchałam audiobooka jednego z ich bohaterów. Himalaista opisuje tu wspomnienia z czasów gdy wspinał się w ojczystym kraju, o pierwszych doświadczeniach z górami wysokimi. W przeciwieństwie jednak do większości książek o tematyce górskiej, ta opowiada przede wszystkim o ludziach. Autor wspomina swoich przyjaciół, towarzyszy, często opowiada anegdoty z wypraw, a nawet legendy o górach. Mniej w tej książce jest kulisów organizowania wypraw i ich przebiegu, za to wiele o ludziach, których spotkał na swej drodze.
Naprawdę pozycja warta uwagi.

SkazanaNa Książki | 2018-03-02
Przeczytana: 02 marca 2018

Książka podobała mi się. Na pewno jest wyjątkowa, bo pisana od serca. Przeszkadzało mi jedynie, że opisy naprawdę brawurowych ataków szczytowych zostały tu sprowadzone do poziomu koleżeńskiej wyprawy. Doceniam jednak talent autora. Polecam, myślę, że to pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika gór.

malaMi | 2018-06-14
Przeczytana: 20 maja 2018

Denis Urubko jest bez wątpienia wybitnym himalaistą, ale do pisarza jeszcze trochę mu brakuje. Skazany na góry to zbiór opowiadań z kolejnych wypraw, któremu niestety brak jakiejś klamry, która łączyłaby to wszystko w całość. O ile dwie pierwsze książki wydane w tej serii wydawnictwa Agora były naprawdę rewelacyjne, tak Kurtyka i Urubko to już zauważalny spadek jakości.

Tym razem jednak autorem nie jest pisarz, a sam główny zainteresowany, dzięki czemu łatwiej zrozumieć braki w literackiej stronie tej książki. Tylko co z tego skoro to jednak jest książka i jeśli już ktoś poświęca czas na jej czytanie to szkoda, żeby był rozczarowany. A niestety czyta się ją dosyć topornie, zmiana tłumacza w kolejnych rozdziałach-opowiadaniach też sprawy nie ułatwia. Wyprawy opisane zostały bez polotu i po macoszemu - ot wszedłem to i przecież zejdę. Wyczyny były to olbrzymie, a sam Urubko chyba trochę za skromnie je przedstawił, pozbawiając czytelnika smaczków i trudów zdobywania kolejnych...