TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka

Prószyński i S-ka
2022-06-14
2022-06-14
Inne

Super, przygoda turystów jest fajna i bardzo dużo można się dowiedzieć o tatrzańskich tajemnicach.
Polecam dla dzieci zarówno jak i dorosłych.

Polecam dla dzieci zarówno jak i dorosłych.

Daję 10 gwiazdek. Książka dla dzieci, ale uczy też dorosłych jak się zachować w górach. Mamy tu dużo historyjek o różnych śmiesznych ale i tragicznych zdarzeniach w Tatrach. Dostaliśmy łącznie z wnukiem tę książkę w pierwszy tydzień wakacji. I już przeczytana! No i na głos dla wszystkich domowników, którzy się specjalnie zbierali by razem posłuchać. Tak więc cepry bardzo polecają książkę i planują wybrać się w góry.

Świetnie napisane. Bardzo szybko uczy o TOPRze. Ciekawa książka, można się wiele nauczyć jak przeżyć w Tatrach. Polecam, szczególnie małym podróżnikom 😉

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Świetny balans przygody, dydaktyki, reportażu, bajki, poradnika. Pozycja w ciekawy sposób objaśniająca dzieciom Tatry z wplecionymi zasadami bezpieczeństwa w górach.

dobra pozycja dla każdego miłośnika gór i tego małego i dużego każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Super pomysł by stworzyć książkę dla dzieci /młodzieży o tak wspaniałym temacie jak ratownictwo w górach. Pani Beata świetną stworzyła książkę - polecam i z przyjemnością ją przeczytałam mimo, że już czytałam dwie części TOPR autorki

W te wakacje planowaliśmy zabrać dzieciaki na ich, można rzec, pierwszą tatrzańską przygodę, nie licząc wjazdu zimą na Gubałówkę. Plan był prosty, dwa dni w Tatrach, każdego dnia do dziesięciu kilometrów. Jak to bywa z planami, mocno się zmieniły. Jednak zanim dojechaliśmy do tych pięknych gór, razem z dziećmi czytaliśmy książkę Beaty Sabały-Zielińskiej TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka. Ba, książka dotarła razem z nami na szlak!

W zimowe ferie do stolicy polskich gór zjeżdżają warszawskie mieszczuchy. Dla siedmioletniej Zosi i dziesięcioletniego Franka to pierwsze spotkanie z tymi górami. Dla wszystkich będzie to niezła lekcja. Okazuje się, że wynajmują pokoje w rodzinie ratowników TOPR-u, którzy w każdej chwili są w stanie rzucić wszystko, by ruszyć na szlak i pomóc turystom. Jednym z elementów podstawowego wyposażenia domu jest radio, którego trzaski zapowiadają, że gdzieś tam w górach jest ktoś w potrzebie. Jędrzej, syn gospodarza jest czynnym członkiem Pogotowania i rusza na każde wezwanie, czy to nocą, czy dniem we mgle.

Wkrótce Zosia i Franek sami będą mogli przekonać się, co może ich spotkać w trakcie wędrówki po górach, zwłaszcza zimą, kiedy dopisują opady śniegu. Autorka wyjaśnia bohaterom i czytelnikom, co to jest lawina, jaki sprzęt warto zabrać ze sobą, czym jest detektor i po co nam łopatka. Fabuła przeplata się tutaj z prawdziwymi wydarzeniami, ukazując nam, jak kruche jest nasze życie w obliczu gór, zmiennej pogody, a zwłaszcza z braku szacunku i lekceważenia wydawanych ostrzeżeń.

W książce TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka odnajdziemy także wątek historyczny, a dokładnie postać Jana Krzeptowskiego, góralskiego gawędziarza nazywanego Homerem Tatr. Snute przez niego opowieści zapadają w pamięć. Ponadto oczarowały niejednego wielkiego pisarza.

Książkę czyta się lekko i przyjemnie, a wplecione góralskie słówka dodają jej klimatu, choć niejednokrotnie wprawiają w konsternację, o co tak naprawdę chodzi. Warto wtedy sięgnąć do słowniczka, który odnajdziecie na ostatnich stronach.

Całości dopełniają zdjęcia oraz kody QR z filmikami z akcji TOPR-u, sprawiając, że nie tak łatwo wypuścić tę książkę z ręki.

Podczas naszej tegorocznej wędrówki górskimi szlakami mieliśmy zaszczyt zobaczyć ratowników TOPR-u w akcji, a z jednym z nich pogawędziliśmy na szlaku. Wnioski są nieco smutne, gdyż zaznaczył, że wielu turystów wybierających się w góry jest całkowicie nieprzygotowanych, zarówno pod względem ubioru jak i swoich możliwości. Może gdyby wcześniej przeczytali historię Franka i Zosi, byłoby inaczej?

Fantastyczna książka dla młodego czytelnika (ale nie tylko!),którego chociaż trochę interesują wędrówki górskie bądź sporty zimowe.
Bardzo dobrze, bardzo prosto i w pełni wystarczająco opisuje funkcjonowanie TOPRu oraz najważniejsze zasady wyjść w góry, zarówno zimą jak i latem.
Zawiera ciekawostki historyczne, co nieco o zwierzątkach, wplata trochę góralskiej gwary (oczywiście z tłumaczeniem),posiada wiele zdjęć oraz kody QR, które przenoszą do filmików na YT.
Nie ma przynudzania. Same plusy.
Należy jednak pamiętać, że autorka wprost pisze o śmierci i poważnych wypadkach, które w górach się zdarzają. Nie ma tego dużo, ale nie owija w bawełnę.
Warto to zaznaczyć zanim po książkę sięgnie młodszy czytelnik jeszcze nie oswojony z tematem umierania.

Rewelacja! Moim zdaniem książka obowiązkowa dla dzieci, które chcą w sposób jak najbardziej bezpieczny ( nigdy nie ma 100% bezpieczeństwa w górach),poznawać nasze przepiękne Tatry! Zasady bezpiecznej wędrówki można, a nawet należy stosować we wszystkich górach, bo są uniwersalne! Wiedza o tym co i jak, a także dlaczego? jest przez autorkę przedstawiona w sposób obrazowy i praktyczny równocześnie. Zosia, Franek i ich rodzice uczą się od najlepszego nauczyciela- emerytowanego ratownika Topru jak bezpiecznie wędrować po górach. Książkę polecam także dorosłym, którzy często myślą, że wiedzą wszystko i są nieomylni! Kto wie, może z tej książki, wyciągną naukę i nie popełnią błędu, który w górach może dużo kosztować.?

• Literatura dziecięca