Lekarze w górach. Bohaterowie drugiego planu

Okładka książki Lekarze w górach. Bohaterowie drugiego planu Wojciech Fusek, Jerzy Porębski
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Lekarze w górach. Bohaterowie drugiego planu
Wojciech FusekJerzy Porębski Wydawnictwo: Agora reportaż
reportaż
Agora
2020-02-26
2020-02-26
lekarze góry literatura faktu himalaistyka

Okładka książki Kurczab. Szpej, szpada i tajemnice. Niezwykłe życie Janusza Kurczaba Wojciech Fusek, Jerzy Porębski
Kurczab. Szpej... Wojciech Fusek, Jer...
Okładka książki GOPR. Na każde wezwanie Wojciech Fusek, Jerzy Porębski
GOPR. Na każde... Wojciech Fusek, Jer...
Okładka książki Polskie Himalaje Wojciech Fusek, Janusz Kurczab, Jerzy Porębski
Polskie Himalaje Wojciech Fusek, Jan...
Okładka książki Moje Miejsce Magiczne. Przewodnik po Warszawie Wojciech Fusek, Anna Gąsiorowska, Krystyna Pawłowska, praca zbiorowa
Moje Miejsce M... Wojciech Fusek, Ann...

Książka jest ciekawa, przekazuje ogrom wiedzy i ciekawostek czy anegdot, ale jednak ciężko się ją czyta, jest mocno chaotyczna, przeskakuje z daty do daty, a co najbardziej mnie zdziwiło - wydana w 2020, a autorzy opisują w niej wyprawy z lat 70. i 80. ubiegłego wieku! Spodziewałam się czego bardziej współczesnego.

Sporo książek o górach mam za sobą ale ta jest pierwszą, w której autorzy opisali kulisy pracy lekarzy. Sporo ciekawostek i przypadków medycznych z górami w tle. Polecam.

Książka bardzo przyjemna, momentami osoby nieobyte mogą pogubić się w datach i nazwiskach, co gdzie było i tak dalej- jednak na pewno świetna książka, dla kompletnych laików świata himalaizmu, którzy chcą dowiedzieć się więcej.

Mam wielki problem z oceną tej książki. Mogę się zgodzić, że duet autorów odwalił kawał dobrej, reporterskiej roboty, przekopując się przez mnóstwo materiałów, wywiadów, rozmów z lekarzami, himalaistami, odsłaniając przy tym tajemnice wypraw w najwyższe góry świata. I o ile książka pod tym względem posiada bogatą wartość dokumentalną, to już ich wątpliwa rzetelność pozostawia po sobie lekki niesmak.

Książka posiada porażającą liczbę błędów nie tylko tych językowych w postaci przeoczeń i literówek ale i też - o zgrozol - pomyłek w nazwiskach osób pojawiających się w tej publikacji. Do tego dochodzą jeszcze poważne błędy merytoryczne i tutaj dla przykładu podam tylko kilka najważniejszych, które najbardziej uderzyły mnie po oczach :

Str. 94 - zdjęcie wykonane przez Jurka Kukuczkę przedstawia uczestników wyprawy na K2 z roku 1982 podczas kąpieli w gorących źródłach w Czongo przed Ascole. Podpis pod zdjęciem błędnie głosi, że to przerwa na kapiel podczas wyprawy na Broad Peak w 1984 roku.

Str. 322 - rekordzista w paleniu papierosów, Andrzej Łapiński, który wszedł na 8 tyś metrów w dżinsach marki "Odra", odbył tę wyprawę na Gaszerbruma II w 1975 roku, a nie jak podają autorzy - na Kanczendzongę w 1978 w której w ogóle nie brał udziału.

Sr. 323 i 324- dwa kolejne nieprawidłowo opisane zdjęcia Jurka Kukuczki przedstawiające wyprawę pod Lhotse. Czytałam biografię Jurka i o ile dobrze pamiętam, wyprawa pod Lhotse miała miejsce w 1979 roku, a nie w 1976 jak sugeruje napis pod zdjęciami.

I mogłabym wymieniać dalej, bo takich podobnych kwiatków w tej książce jest więcej. Szkoda, bo uważam że to bardzo potrzebna książka i nie bardzo potrafię zrozumieć ten brak konsultacji merytorycznych przed jej wydaniem. Nie dość, że korekta się nie popisała, to jeszcze rzetelność informacji została naruszona.
Muszę przyznać, że jestem trochę zawiedziona - książka nie powinna wprowadzać w błąd a tutaj, niestety, tak jest.

Książka porusza ważny temat dotyczący wypraw w najwyższe góry świata. Jest poświęcona bohaterom drugiego planu - lekarzom, o których nie usłyszymy w mediach, bo nie weszli na szczyt, ale z pewnością na ten sukces zapracowali. Możemy przeczytać relacje lekarzy z wypraw, o chorobach i zagrożeniach w górach oraz o sposobie przeciwdziałania. Mimo, że książka jest ciekawa to w moim odczuciu ciężko się ją czyta. Miałem wrażenie, że jest złożona z kolejnych relacji lekarzy, które czasami nie do końca się ze sobą łączyły. Brakowało mi spójności tekstu, bo co chwile zaczynała się inna opowieść. Bywało to bardzo nużące. Myślę, że temat pracy lekarzy w górach jest bardzo interesujący, natomiast z tej książki wyniosłem mało informacji.

Dobra książka, która ciekawie opowiada zdarzenia dziejące się w górach z innej kamery. Mądrze przedstawione reakcje organizmu w zależności od temperatury i wysokości. Pokaz charakterów i bohaterów własnego życia - egoiści z pasją:)
Ksiązke polecam, chociaz momentami czułem, że jest przeciągnięta :)

Ksiązke polecam, chociaz momentami czułem, że jest przeciągnięta :)

Początek wciągający, środek i końcówka już ciężej mi się czytało. Merytorycznie bardzo wartościowa książka. Nie podoba mi się, że autorzy często zmieniają wątki, to naprawdę męczyło mnie jako czytelniczkę.

Można przeczytać, są ciekawe i zabawne fragmenty, ale większość opowiedzianych historii jest sprzed 30-40 lat i były już one, dużo bardziej szczegółowo i ciekawiej, opisane w wielu innych książkach o wyprawach himalajskich. Więc właściwie nie ma tutaj nic nowego ani współczesnego.. Książka jest raczej powtórką najbardziej znanych wydarzeń/ wypadków sprzed lat -po prostu inaczej zebranych - teoretycznie z motywem przewodnim "lekarze w górach" i w formie krótkich anegdot.
To nie jest nowa książka, z nową treścią, ale raczej zgrabna kompilacja tego co już zostało wcześniej napisane w książkach o wyprawach himalajskich.

Nuuuuda. Niby wiedziałam, że to nie opowieść / dokument o konkretnej wyprawie, ale spodziewałam się czegoś ciekawszego. Dużo terminów i opisów medycznych, co dla laika moze być niezrozumiałe. Rozdziały się dłużą i zlewają ze sobą. Słaba. Szkoda czasu .

Trochę czegoś innego się spodziewałam po tej książce - myślałam, że będzie to opowieść bardziej w stylu TOPR i ratowaniu turystów, gdy tymczasem autorzy opowiadają o himalaistach i ich wypadkach w wysokich górach, i to głównie wiele lat wstecz - w latach 70-tych i 80-tych. Wolałabym więcej faktów medycznych zamiast tych „anegdot” (nie wiem czy tak to można nazwać) o tym, co się komu przydarzyło. Trochę nużące, a Lekarze tu są i tak na drugim planie.

• Góry
  • Literatura górska