TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka

2022-06-14
2022-06-14
Inne

Okładka książki Młodość. Wyznania nastolatków Lisa Aisato, Linn Skåber
Młodość. Wyzna... Lisa Aisato, Linn S...
Okładka książki Pupy, ogonki i kuperki Maria Bulikowska, Mikołaj Golachowski
Pupy, ogonki i... Maria Bulikowska, M...
Okładka książki Brud. Cuchnąca historia higieny Piotr Socha, Monika Utnik
Brud. Cuchnąca... Piotr Socha, Monika...

Super, przygoda turystów jest fajna i bardzo dużo można się dowiedzieć o tatrzańskich tajemnicach.
Polecam dla dzieci zarówno jak i dorosłych.

Polecam dla dzieci zarówno jak i dorosłych.

Daję 10 gwiazdek. Książka dla dzieci, ale uczy też dorosłych jak się zachować w górach. Mamy tu dużo historyjek o różnych śmiesznych ale i tragicznych zdarzeniach w Tatrach. Dostaliśmy łącznie z wnukiem tę książkę w pierwszy tydzień wakacji. I już przeczytana! No i na głos dla wszystkich domowników, którzy się specjalnie zbierali by razem posłuchać. Tak więc cepry bardzo polecają książkę i planują wybrać się w góry.

Świetnie napisane. Bardzo szybko uczy o TOPRze. Ciekawa książka, można się wiele nauczyć jak przeżyć w Tatrach. Polecam, szczególnie małym podróżnikom 😉

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Świetny balans przygody, dydaktyki, reportażu, bajki, poradnika. Pozycja w ciekawy sposób objaśniająca dzieciom Tatry z wplecionymi zasadami bezpieczeństwa w górach.

dobra pozycja dla każdego miłośnika gór i tego małego i dużego każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Super pomysł by stworzyć książkę dla dzieci /młodzieży o tak wspaniałym temacie jak ratownictwo w górach. Pani Beata świetną stworzyła książkę - polecam i z przyjemnością ją przeczytałam mimo, że już czytałam dwie części TOPR autorki

W te wakacje planowaliśmy zabrać dzieciaki na ich, można rzec, pierwszą tatrzańską przygodę, nie licząc wjazdu zimą na Gubałówkę. Plan był prosty, dwa dni w Tatrach, każdego dnia do dziesięciu kilometrów. Jak to bywa z planami, mocno się zmieniły. Jednak zanim dojechaliśmy do tych pięknych gór, razem z dziećmi czytaliśmy książkę Beaty Sabały-Zielińskiej TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka. Ba, książka dotarła razem z nami na szlak!

W zimowe ferie do stolicy polskich gór zjeżdżają warszawskie mieszczuchy. Dla siedmioletniej Zosi i dziesięcioletniego Franka to pierwsze spotkanie z tymi górami. Dla wszystkich będzie to niezła lekcja. Okazuje się, że wynajmują pokoje w rodzinie ratowników TOPR-u, którzy w każdej chwili są w stanie rzucić wszystko, by ruszyć na szlak i pomóc turystom. Jednym z elementów podstawowego wyposażenia domu jest radio, którego trzaski zapowiadają, że gdzieś tam w górach jest ktoś w potrzebie. Jędrzej, syn gospodarza jest czynnym członkiem Pogotowania i rusza na każde wezwanie, czy to nocą, czy dniem we mgle.

Wkrótce Zosia i Franek sami będą mogli przekonać się, co może ich spotkać w trakcie wędrówki po górach, zwłaszcza zimą, kiedy dopisują opady śniegu. Autorka wyjaśnia bohaterom i czytelnikom, co to jest lawina, jaki sprzęt warto zabrać ze sobą, czym jest detektor i po co nam łopatka. Fabuła przeplata się tutaj z prawdziwymi wydarzeniami, ukazując nam, jak kruche jest nasze życie w obliczu gór, zmiennej pogody, a zwłaszcza z braku szacunku i lekceważenia wydawanych ostrzeżeń.

W książce TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka odnajdziemy także wątek historyczny, a dokładnie postać Jana Krzeptowskiego, góralskiego gawędziarza nazywanego Homerem Tatr. Snute przez niego opowieści zapadają w pamięć. Ponadto oczarowały niejednego wielkiego pisarza.

Książkę czyta się lekko i przyjemnie, a wplecione góralskie słówka dodają jej klimatu, choć niejednokrotnie wprawiają w konsternację, o co tak naprawdę chodzi. Warto wtedy sięgnąć do słowniczka, który odnajdziecie na ostatnich stronach.

Całości dopełniają zdjęcia oraz kody QR z filmikami z akcji TOPR-u, sprawiając, że nie tak łatwo wypuścić tę książkę z ręki.

Podczas naszej tegorocznej wędrówki górskimi szlakami mieliśmy zaszczyt zobaczyć ratowników TOPR-u w akcji, a z jednym z nich pogawędziliśmy na szlaku. Wnioski są nieco smutne, gdyż zaznaczył, że wielu turystów wybierających się w góry jest całkowicie nieprzygotowanych, zarówno pod względem ubioru jak i swoich możliwości. Może gdyby wcześniej przeczytali historię Franka i Zosi, byłoby inaczej?

Fantastyczna książka dla młodego czytelnika (ale nie tylko!),którego chociaż trochę interesują wędrówki górskie bądź sporty zimowe.
Bardzo dobrze, bardzo prosto i w pełni wystarczająco opisuje funkcjonowanie TOPRu oraz najważniejsze zasady wyjść w góry, zarówno zimą jak i latem.
Zawiera ciekawostki historyczne, co nieco o zwierzątkach, wplata trochę góralskiej gwary (oczywiście z tłumaczeniem),posiada wiele zdjęć oraz kody QR, które przenoszą do filmików na YT.
Nie ma przynudzania. Same plusy.
Należy jednak pamiętać, że autorka wprost pisze o śmierci i poważnych wypadkach, które w górach się zdarzają. Nie ma tego dużo, ale nie owija w bawełnę.
Warto to zaznaczyć zanim po książkę sięgnie młodszy czytelnik jeszcze nie oswojony z tematem umierania.

Rewelacja! Moim zdaniem książka obowiązkowa dla dzieci, które chcą w sposób jak najbardziej bezpieczny ( nigdy nie ma 100% bezpieczeństwa w górach),poznawać nasze przepiękne Tatry! Zasady bezpiecznej wędrówki można, a nawet należy stosować we wszystkich górach, bo są uniwersalne! Wiedza o tym co i jak, a także dlaczego? jest przez autorkę przedstawiona w sposób obrazowy i praktyczny równocześnie. Zosia, Franek i ich rodzice uczą się od najlepszego nauczyciela- emerytowanego ratownika Topru jak bezpiecznie wędrować po górach. Książkę polecam także dorosłym, którzy często myślą, że wiedzą wszystko i są nieomylni! Kto wie, może z tej książki, wyciągną naukę i nie popełnią błędu, który w górach może dużo kosztować.?