TOPR. O psie, który został ratownikiem

Okładka książki TOPR. O psie, który został ratownikiem Beata Sabała-Zielińska
Okładka książki TOPR. O psie, który został ratownikiem
Beata Sabała-Zielińska Wydawnictwo: Prószyński i S-ka literatura dziecięca
literatura dziecięca
Prószyński i S-ka
2024-01-23
2024-01-23

Okładka książki Seryjni mordercy. Moje dwadzieścia lat pracy w FBI Robert K. Ressler, Tom Shachtman
Seryjni morder... Robert K. Ressler, ...
Okładka książki Niepowstrzymani 2. Dlaczego świat nie jest sprawiedliwy Yuval Noah Harari, Ricard Zaplana Ruiz
Niepowstrzyman... Yuval Noah Harari, ...
Okładka książki Tatrzańskie opowieści Dariusz Jaroń, Mateusz Waligóra
Tatrzańskie op... Dariusz Jaroń, Mate...

Książka może i dla dzieci ale dla osoby dorosłej kochającej pieski i lubiącej góry również była miłą lekturą. A do tego piękne ilustracje.

Urocza historia psa Wero, który opowiada o tym, w jaki sposób został psem lawinowym.
Historia tym bardziej sympatyczna, że przedstawiona tylko i wyłącznie z perspektywy szczeniaka, a potem dorosłego psa oraz jego przyjaciółki Doliny.
Autorka w prosty sposób przedstawia wiele aspektów ratowania ludzi w górach. Są i nazwy sprzętów, i pokazany system szkolenia. Książka uczy młodego czytelnika szacunku do gór, do pracy ratowników, tych na czterech łapach rownież. Zwraca uwagę na rozsądek, ktory powinien towarzyszyć gorskim wyprawom.
Świetna propozycja dla dużych i małych czytelników.

Ciąg dalszy recenzji na:

Vero nie wiedział co go czeka, gdy odłączono go od matki. Spanikowany szczeniaczek bał się i jednocześnie ekscytował przed wyprawą do nowego domu. Okazało się, że trafił na człowieka, który wybrał go jako kompana do pracy w TOPR. Wyszkolony i gotowy, w czerwonej kamizelce, Vero mógł pokazać na jak mądrego psa wyrósł. Przepiękna historia opowiedziana z perspektywy psa....

Świetna książka przeczytana z 6 latką. Rozdziały dość krótkie i napisane prostym językiem.

Dla dzieci. Przeczytana bo czytam z tej serii wszystko. Lubię czytać o górach gdyż kocham je. Bardzo szanuje TOPR dlatego cała seria o niech przeczytana. Nie mogło zabraknąć na półce tej pozycji.
Fajna książka aby dzieci dowiedziały się coś o psie przewodniku.

Fajna książka aby dzieci dowiedziały się coś o psie przewodniku.

W misjach ratunkowych obok wytrenowanych ratowników, często biorą udział równie wytrenowane zwierzęta. Ta książka to historia właśnie jednego z psów, które biorą aktywny udział w pomocy poszkodowanym.

Vero sam opowiada nam swoją historię, od oddzielenia od mamy i reszty rodzeństwa, przez trening ze swoją mentorką Doliną aż po udział w akcjach.

Zadania stawiane przed niosącymi pomoc, pokazane z perspektywy czworonoga, pokazują ogrom odpowiedzialności, odwagi i wytrzymałości, którym musi podołać pies ratowniczy.

Vero opowiada jednak nie tylko o akcjach, ale też o tym, jak wygląda codzienność psów ratowników. Jak tworzą stado, które wzajemnie się uczy, ćwiczy, ale też bawi.

Książka jest przeznaczona dla dzieci, ale jestem pewna, że niejeden dorosły będzie miał wielką frajdę podczas jej czytania.

Zadania stawiane przed...

Doskonały węch, wytrzymałość, twardy charakter. Mają zaledwie kilkanaście minut, aby pod grubą warstwą śniegu znaleźć żywego człowieka. Książka opowiada o owczarku niemieckim Vero, który został ratownikiem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Kiedy został odebrany od matki nie spodziewał się jaki los go spotka. Polubił swojego nowego właściciela, który wprowadzał go w szkolenie szukania ludzi pod lawiną.

„Vero uczył się tego długo i o mało nie zwątpił w siebie. Na szczęście miał Dolinę, mądrą i życzliwą przyjaciółkę. I miał swojego Pana, któremu ufał”.

Historia jest lekka i przyjemna, opowiadana z perspektywy Vero. Opowieść jest idealna dla małych i dużych czytelników. Sama historia o psie ratowniku jest nietuzinkowa i oryginalna. Czytając dowiadujemy się o sprawach związanych z ratownictwem m.in. o zagrożeniach jakie czyhają w górach oraz o tym jak przebiega akcja ratownicza. Książka jest napisana w przystępny sposób więc fabuła wciągnie dzieci. Zdjęcia, uświadamiają, że to nie fikcja literacka, lecz rzeczywistość.

Jeśli chcecie poznać losy czworonożnych ratowników górskich i dowiedzieć się, jak zostają psami lawinowymi to sięgnijcie po tę rewelacyjną książkę.

To książka, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka. Jej autorka Beata Sabała-Zielińska, publicystka i dziennikarka radiowa, zajmuje się tematyką górską i pisze o tym książki. Tym razem przedstawia historię psa, który ratują ludzi w górach. To powieść o życiu i niebezpieczeństwach w górach, a także trudnościach, które trzeba pokonać, aby zostać ratownikiem górskim. To dotyczy nie tylko ludzi, ale i zwierząt. Bohater tej historii, Vero, nie wiedział, że zostanie ratownikiem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Chciał być po prostu szczęśliwym, beztroskim psem, ale musiał stanąć przed trudnymi wyzwaniami. W tej książce poznajemy jego historię od początku do końca, a podczas lektury przeżywamy całą gamę emocji - podziw, współczucie, zrozumienie, żal. To trudne życie dla ludzi, a tym bardziej dla zwierząt, z pewnością warto poznać tę historię. Więcej na blogu: https://ksiazkizabawy.blogspot.com/2024/03/topr-o-psie-ktory-zosta-ratownikiem.html

Bycie bohaterem, choć przynosi chwałę, nie jest proste, rzadko bywa przyjemne, a najczęściej wymaga wysiłku, hartu ducha i odwagi. Można stać się bohaterem trochę przez przypadek, ale i tu pomaga odwaga, a można dochodzić do bohaterstwa powoli, dość krętą i wymagającą drogą. Właśnie o tej drugiej ścieżce opowiada Beata Sabała-Zielińska w książce „TOPR. O psie, który został ratownikiem”.

Zucha, który szerzej znany będzie jako Vero poznajemy w momencie, gdy wkracza na drogę prowadząca go do bycia kimś ważnym, odpowiedzialnym i odważnym. Jak na górskim szlaku spotyka na nim wiele trudności, zakrętów, nie raz straci nadzieję na dotarcie do celu, albo będzie gotowy się poddać myśląc, że wyznaczona mu droga przekracza jego możliwości. A jednak wciąż będzie na niego wracał i przy wsparciu mądrych psich i ludzkich przyjaciół, osiągnie wyznaczony mu cel.

Historia o Vero, to genialna opowieść o tym, jak wymagającym i odpowiedzialnym zadaniem jest bycie ratownikiem górskim, z iloma trudnościami musi zmierzyć się pies by nim zostać, jak wiele czeka go wyrzeczeń, wychodzenia ze sfery własnego komfortu i przekraczania własnych granic. I jak ogromną satysfakcję i dumę niesie osiągnięcie celu, który kosztował tak wiele wysiłku.

Pięknie ubrana w emocje bohatera powieść może być doskonałym fundamentem pod rozmowy o dziecięcej wytrwałości w dążeniu do celów, o wysiłku jaki wiąże się ze zdobywaniem kolejnych umiejętności. Niestroniąca od strachu, zwątpienia i niepowodzeń pokazuje całą paletę sytuacji, jakie można napotkać na swojej drodze. Jest pod tym względem idealna.

Pierwszoosobowa narracja, prosty i przystępny język, niedługie rozdziały, dość dynamiczna akcja, mnóstwo ciekawostek z centrali TOPR i szkolenia psów lawinowych, a także piękne, odzwierciedlające realizm ilustracje Katarzyny Krasowskiej sprawiają, że będzie to lektura odpowiednia dla dzieci w szerokim przedziale wiekowym. I co tu ukrywać – zachwyci nawet dorosłych czytelników.

2041

Książka „TOPR. O psie, który został ratownikiem” Beaty Sabały-Zielińskiej zabiera nas do świata psów, którzy pełnią funkcję ratowników.
Książka skierowana do dzieci, ale nie tylko.
Słuchając miałam wrażenie, że jest podobna w pewnym sensie do słynnego cyklu o POPR-ańcach, w którym psi ratownik opowiada o różnych przygodach wraz ze swoimi zwariowanymi przyjaciółmi z Chaty pod Wierchami.
Lubię sięgać po książki autorki. Bardzo dobrze, że powstają kolejne.

Książka skierowana do dzieci, ale nie tylko.

• Wyzwanie LC 2024
  • Audiobooki