TOPR 2. Nie każdy wróci

Inne

Wyróżniona opinia i

TOPR 2. Nie każdy wróci

przeczytanych książek 1975 napisanych opinii 1453

Siła rażenia piorunem może stopić na Tobie ubranie, może odrzucić Cię na kilka metrów. Napięcie mięśni może być tak silne, że może dojść do złamania. Twoje naczynia krwionośne mogą się uwydatnić w postaci rozgałęzionych drzew. Możesz z szoku nie robić nic.
To spotkało poszkodowanych wskutek uderzenia pioruna w Giewont, jak się później okazało - to nie było jedno uderzenie, a ich siła była dotąd w Tatrach niespotykana.
W innej części Tatr trwa akcja ratunkowa wydobycia grotołazów z Jaskinii Wielkiej Śnieżnej. Grotołazi chcieli zrobić skrót z jednej części jaskini do drugiej, aby omijać jej najciaśniejsze korytarze. Przecisneli się przez korytarz szerokości 0.5x0.5m, jednak zaburzyli równowagę odpływu i dopływu wody, wskutek czego woda zalała korytarz, a oni zostali uwięzieni. Myśleli, że woda opadnie, jednak tak się nie stało. Tam zmarli.

To, jak te obie akcje zostały poprowadzone i jakie wyciągnięto z niej wnioski, jak radzili sobie z presją dowodzi tego, że ratownicy TOPR to specjaliści z najwyższej półki.
Połowa książki to pełna analiza przyczyn wypadku i akcji ratowniczej, zarówno w Jaskini Wielkiej Śnieżnej, jak i na Giewoncie. Wypowiedzi ratowników to szczegółowy opis ich działań, planowania trasy dojścia do uwięzionych. To są takie "smaczki", o których zwykli śmiertelnicy nie mają pojęcia. Druga połowa to przypomnienie akcji ratunkowych znanych z pierwszej części "TOPR", wypowiedzi członków rodzin ratowników, którzy nadal ratują oraz którzy podczas ratowania innych sami stracili życie.

Przewija się tu myśl o zmianie w postrzeganiu ratownictwa - czy niektórzy myślą, że życie ratownika jest warte mniej niż osoby, do której ratownicy idą? Jeśli istnieje cień niebezpieczeństwa dla życia ratowników to akcja zostanie opóźniona - dlaczego muszą się z tego tłumaczyć? Widać zmiany w ratownictwie, bo teraz życie ratownika stawia się na równi z życiem poszkodowanego, nie odwrotnie.

Książka poraża, zwłaszcza szczegółami wypadku na Giewoncie i w jaskini. To są szczegóły z pierwszej ręki, bo z wypowiedzi pracowników TOPR i osób, które pomagały. Nie jest to lekka lektura, ale warto.

W książce opisano przede wszystkim dwie historie - masowe porażenie piorunem na Giewoncie oraz akcję ratunkową w jaskini wielkiej śnieżnej. Opis tych wydarzeń wysuwa oczy z oczodołów o kilka milimetrów. Niesamowita praca ratowników TOPR, ale też pracowników schroniska, a nawet przypadkowych ludzi.

Jednak książka była dość nierówna - im bliżej do końca, tym ciężej było mi przez nią przejść. Ostatnie rozdziały to przydługie wywiady z najbliższymi osobami toprowców, które nie wciągają i są mocno powtarzalne. Ale podejrzewam, że autorka chciała dać głos tym, którzy przy ratownikach trwają na co dzień.

Całokształt bardzo przyjemny, polecanko!

Jednak książka była dość nierówna - im bliżej do końca, tym ciężej było mi...

Bardzo wartościowa, poruszająca, wstrząsająca i skłaniająca do refleksji lektura. To, co robią ratownicy TOPRu każdego dnia, jak bardzo ryzykują własnym zdrowiem i życiem, żeby ratować często nierozważnych turystów, na każdym zrobi wrażenie. I chciałoby się, żeby po takiej lekturze każdy 2x się zastanowił, zanim ruszy w góry źle przygotowany lub w nieodpowiednich warunkach. Opowiedziane tu historie, relacje bliskich (zarówno ofiar, jak i samych ratowników) na długo pozostaną w mojej pamięci.

„TOPR. Nie każdy wróci” koncentruje się przede wszystkim na dwóch głośnych akcjach z 2019 roku – masowe porażenie turystów piorunami na Giewoncie oraz utknięcie dwóch grotołazów w Jaskini Wielkiej Śnieżnej. Spory fragment poświęcono także opowieściom i przeżyciom żon i partnerek toprowców. Jest też dramatyczna relacja z zaginięcia trzech chłopaków idących na Zawrat w 1999 roku. Ta część w żadnym miejscu nie ustępuje części pierwszej. Jest tak samo wstrząsająca, ważna, potrzebna. Warto przeczytać.

Druga część książki TOPR. Szczegółowy reportaż dla doświadczonych turystów górskich jak i dla tych co lubią szafować życiem i nie zastanawiają się nad konsekwencjami wypadów na szczyty.
Łatwo jest wyjść w góry ,ale można nie powrócić.

Książka mądra, trudna, ciężka, przerażająca, chwilami rozdzierająca serce. Wywołująca skrajne emocje i wrażenia.

Druga część jest na równi doskonała jak pierwsza, choć bardzo się różnią treścią. W pierwszej bardziej położono nacisk na historię TOPR-u, cech ratownika, życia ratowników i ich rodzin. Przedstawiono wiele drobniejszych przypadków akcji ratowniczych.
W tej części skupiono się na akcjach na szeroką skalę, którymi żyła cała Polska.
Opisano tu dwie oddzielnie szczegółowe akcje ratownicze – wydobycia dwóch grotołazów z Jaskini Wielkiej Śnieżnej ( łącznie z mapą i kolorowymi zdjęciami z akcji) oraz na Giewoncie w trakcie burzy.

Oba wypadki znamy z telewizji. Obydwie akcje z 2019 roku z sierpnia.
Nie zabrakło tu wypowiedzi ratowników oraz ich rodzin, w szczególności matek, żon i dzieci, poszkodowanych oraz rodzin ofiar, świadków, opinii ekspertów, psychologa, środowisk górskich.
Przejmująca relacja, której nigdzie indziej tak szczegółowo opisanej nie znajdziemy. Chce się wyć!

O masowej tragedii związanej z uderzeniem pioruna na Giewoncie wiem nie tylko z TV, ale od ratownika medycznego , jeżdżącego wtedy w karetce. Tak się składa, że jest moim serdecznym przyjacielem. Oprócz książki chowam w sercu jeszcze dodatkowo jego naoczną relację.

Góry nie oszczędzają nikogo , zarówno tych którzy idą zdobywać szlaki , jak i tych co wyruszają ratować innych lub sprowadzać ciała dla rodzin ofiar.

Najbardziej denerwują mnie niektórzy strasznie bagatelizujący sobie wyjścia na szlak. Już nie mówię o fachowym przygotowaniu, czy prognozach pogody.
Miałam koleżankę na studiach , która na szlak wyruszyła w klapkach na obcasie i potem jeszcze opowiadała jak ją podziwiano, jak schodziła w nich po klamrach.
To już jest dopiero szczyt głupoty i mistrzostwo świata!

A druga rzecz doprowadza mnie też do ,,białej gorączki’’, to hejtowanie na portalach społecznościowych ratowników i rodzin ofiar, co już jest opisane w książce.
Z tym to już zupełnie nie mogę się pogodzić. Tacy ludzie są gorsi od hieny (obrażam zwierzę).

Książka jest przepiękna choć boli przy niej serce, pełna refleksji. Targa uczuciami na lewo i na prawo. Bardzo dobrze, może potrząśnie kim trzeba, jak ją przeczyta.

Polecam obydwie części. Kocham góry ,ale traktuję je śmiertelnie poważnie.

Łatwo jest wyjść w góry ,ale można nie powrócić.

Druga część jest na równi...

Bardzo dobra książka choć zdecydowanie ustępuje pierwszej części. Jedynka opisywała stricte historię i działalność TOPR-u, a ty kanwą fabuły książki są dwa wypadki z sierpnia 2019 roku (uwięzieni grotołazi oraz burza z piorunami, która, zabiła 4 osoby w tym dwójkę dzieci). Choć książka jest mniej wciągająca niż jej poprzedniczka to o tak trzyma poziom. Bardzo przyjemna lektura.

Jestem trochę na fali aktualnie z książkami o tematyce górskiej, więc sięgnęłam po drugą część TOPRu. Podobała mi się, choć pierwsza wciągnęła mnie mocniej i poruszyła przede wszystkim. Tutaj też było bardzo ciekawie, autorka opisuje dwa znane i ciężkie wypadki jakie miały miejsce w Tatrach w 2019 roku - śmierć grotołazów w Jaskini Wielkiej Śnieżnej i rażenie piorunem na Giewoncie.
Polecam przeczytać obie części. Momentami aż ciarki przechodzą po plecach.

Najbardziej sprawiedliwą oceną byłoby 7,5 ale takiej nie ma. Książka wciąga od pierwszych stron dzięki szczegółowym zagłębieniem się w historię wypadków z 2019r. Bardzo fajnie, że możemy zapoznać się z tymi wydarzeniami z każdej strony. Niestety kiedy kończy się „rozdział o tych dwóch wypadkach” (co prawda jest opis wypadku spod Szpiglasowej ale bardzo krótki) dostajemy kolejne strony z opisem odczuć, uczuć, przemyśleń itp. I tutaj już wszystko zwalnia. Z początku książka wciąga aż trudno się oderwać potem trudno po nią sięgnąć z powrotem. Dlatego odpuszczam. Chyba po prostu autorce zabrakło pomysłu. A przecież wypadków w Tatrach trochę było i mogła jeszcze dodać jakąś historię.

Bookstagram: bookful_

Jeśli ktoś zapyta mnie, jaki reportaż koniecznie powinien przeczytać, to ja odpowiem "TOPR". Jeśli chodzi o "Nie każdy wróci", to ja zaczęłam płakać już na pierwszych stronach (zaraz po wstępie). Później już łzy w oczach były nieodłącznym elementem poznawania mrożących krew w żyłach historii z polskich Tatr.

W tej części przytoczona jest między innymi historia grotołazów, którzy utknęli pod ziemią czy katastrofa na Giewoncie, podczas której pioruny poraziły masę osób (myślę, że słyszeliście o tej tragedii, bo w telewizji i internecie huczało o niej). To relacje zdane zarówno przez ratowników TOPRu jak i ocalałych. Swój głos dostały również rodziny ratowników, które powiedziały co nie co o tym, jak żyje się z TOPRowcami i jak radzą sobie z lękiem o swoich mężczyzn.

To reportaż który porusza i dotyka najczulsze fragmenty naszej duszy. Ja osobiście nie jestem osobą eksplorującą góry, jednak ich majestatyczność, wyniosłość i tajemniczość niesamowicie mnie fascynują. Może dlatego też nie jest to moja ulubiona forma spędzania czasu - jestem po prostu za maluczka dla ich wspaniałości. Choć (o czym przypomina nam książka) nikt nigdy nie powinien myśleć, że jest ponad jakiekolwiek góry. One mają władzę. I tyle, trzeba się z tym pogodzić.

"TOPR" to książki do przeczytania dla wszystkich, ale myślę, że fani gór powinni sobie tę pozycję oznaczyć jako obowiązkową. I zawsze, ZAWSZE, wychodząc na szlaki po prostu MYŚLEĆ i rozglądać się dookoła, żeby nie narażać życia swojego, ale także ratowników.

Bookstagram: bookful_

W tej części przytoczona jest między...

Wykonczyl mnie ten reportaz emocjonalnie 10/10!

Wykonczyl mnie ten reportaz emocjonalnie 10/10!

• Góry