Książka Roku 2018

Polscy himalaiści

Wydawnictwo: Marginesy
Ag2S

Tę część himalaizmu mało kto zna. A to piękna polska karta w historii. Tuż przed wybuchem II wojny światowej grupa polskich wspinaczy dokonała jednego z najbardziej spektakularnych wyczynów. 2 lipca 1939 roku na szczycie Nanda Devi East stanęli Jakub Bujak i Janusz Klarner, pisząc efektowną kartę w dziejach nie tylko polskiego himalaizmu. Radość w obozie nie trwała długo. Dwa tygodnie później...

Tę część himalaizmu mało kto zna. A to piękna polska karta w historii.

Tuż przed wybuchem II wojny światowej grupa polskich wspinaczy dokonała jednego z najbardziej spektakularnych wyczynów. 2 lipca 1939 roku na szczycie Nanda Devi East stanęli Jakub Bujak i Janusz Klarner, pisząc efektowną kartę w dziejach nie tylko polskiego himalaizmu. Radość w obozie nie trwała długo. Dwa tygodnie później potężna lawina pogrzebała żywcem pozostałych członków wyprawy, Stefana Bernadzikiewicza i ojca polskiego himalaizmu Adama Karpińskiego.

Pogrążeni w żałobie koledzy ruszyli w drogę powrotną. Na statku do Europy usłyszeli o niemieckiej agresji na Polskę. Janusz Klarner trafił na front, a następnie w szeregi AK, a Jakub Bujak w filmowym stylu przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie pracował nad tajnymi projektami zbrojeniówki.

Kiedy wydawało się, że los okaże się dla nich łaskawy i pierwsi polscy himalaiści ułożą sobie życie w powojennych realiach, obaj w tajemniczych okolicznościach przepadli bez śladu. Tak jakby w pogłoskach o klątwie dotykającej zdobywców Nanda Devi kryło się ziarno prawdy…

To pierwsza tak kompleksowa publikacja o początkach naszego himalaizmu. Autor dotarł do archiwów, listów, dokumentów, wspomnień, relacji świadków i bliskich, żeby zrekonstruować drogę Polaków w najwyższe góry świata i podjąć próbę odpowiedzi na pytanie, co się z nimi później stało.

źródło opisu: http://marginesy.com.pl/

źródło okładki: http://marginesy.com.pl/

letka82 | 2019-02-12
Przeczytana: 07 lutego 2019

No dobra. Himalaistów każdy w Polsce zna. Szczególnie po wydarzeniach sprzed roku spod Nangi każdy z nas jest "znawcą". O Kukuczce, Wielickim, Hajzerze, Bieleckim, Rutkiewicz, Czerwińskiej słyszał każdy z nas.
A kto z Was słyszał o Bujaku, Klarnerze, Bernadzikiewiczu, Karpińskim? Hę?
No właśnie - nikt albo niewielu. A to oni w 1939 roku zdobyli Nanga Devi East. I to oni byli pierwszymi himalaistami polskimi. I to o nich powinniśmy wspominać jednym ciągiem wraz ze znanymi z mediów wyczynowcami.
W dzisiejszych czasach wejście na szczyt gdy jesteśmy ubrani w ciuchy szyte z kosmicznych materiałów, gdy mamy ultralekkie i wytrzymałe buty to nie to samo co wtedy. Czy można porównywać wejścia na ten sam szczyt? Nie!
Czy po zejściu czekała na nich sława i chwała? Niestety, czekała na nich II WŚ.
Autor dogłębnie opisał losy tych bohaterów. Dotarł do rodzin, archiwów, materiałów prasowych z dawnych czasów by opisać co się działo ze śmiałkami po zejściu ze szczytu wschodniego Nanga Devi....

Fouere | 2019-02-02
Przeczytana: 01 lutego 2019

Książka niezwykle ciekawa,przedstawia historię pierwszej polskiej wyprawy himalajskiej, o której niestety mało kto juz pamięta.

Sebastian | 2019-02-19
Na półkach: Góry, Przeczytane