Wyzwanie czytelnicze LC

Paranoja

Cykl: W lekarskim fartuchu (tom 2) | Seria: W lekarskim fartuchu
Wydawnictwo: W.A.B.
aleqsia

Kontynuacja Obsesji autorki bestsellerowej serii „Kwiat paproci“ Katarzyny Bereniki Miszczuk. Lato w Warszawie, pomimo leniwej, wakacyjnej atmosfery, obfituje w serię dziwnych samobójstw. Lekarz medycyny sądowej Marek Zadrożny zaczyna przyglądać się kolejnym przypadkom. Wbrew opinii policji samobójstwa wydają mu się podejrzane. Na palcu jednej z ofiar znajduje kawałek czerwonej nitki. Podobny...

Lato w Warszawie, pomimo leniwej, wakacyjnej atmosfery, obfituje w serię dziwnych samobójstw. Lekarz medycyny sądowej Marek Zadrożny zaczyna przyglądać się kolejnym przypadkom. Wbrew opinii policji samobójstwa wydają mu się podejrzane. Na palcu jednej z ofiar znajduje kawałek czerwonej nitki. Podobny wyciąga z kieszeni innego zmarłego. Nikt jednak nie wierzy w jego teorie, a on sam zaczyna zastanawiać się, czy ma paranoję. Tymczasem Joanna Skoczek, wygadana lekarka psychiatrii, wraca do stolicy po urlopie. Wciąż usiłuje otrząsnąć się po tym, jak ledwie uniknęła śmierci z rąk tajemniczego wielbiciela. A może to także tylko paranoja?

źródło opisu: W.A.B.

źródło okładki: W.A.B.

Wiecie co… Czuję się zawiedziona. Nastawiłam się na lekki kryminał z fajnym romansem i odrobiną humoru, a dostałam przewidywalną do granic zagadkę, okruchy romansu i no ok., humor na dość wysokim poziomie.
Ale do tego co miało być to temu daleko.

Pani autorka w kwestii zagadki sama sobie strzeliła w stopę. Naprawdę jak po pewnej scenie nie będziecie już pewni zabójcy to się zdziwię. Potem niby stara się z tego jakoś wyjść obronną ręką, ale to jest tak grubą nicią (nicią, hyhy) szyte, że i tak nie zbiło mnie to z tropu.
Pani Katarzyno, niech Pani odpuści kryminały, nie ta droga, serio.

Bohaterowie dają się lubić. Naprawdę, nawet wredna prokurator Świetlik wzbudza morze sympatii i mam co do niej i pewnego bohatera wielkie nadzieje ;)
Marek i Asia – fajna parka, ale mam wrażenie że w pierwszej części iskrzyło między nimi bardziej. Bardzo na plus zaliczam fakt, że Joanna nadal walczy ze swoją traumą, nie pozbyła się jej jak odzieży wierzchniej, ma to sens. Marek jej w tym pomaga,...

Estera | 2018-12-15
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 15 grudnia 2018

Paranoja to kryminał, na który czekałam. Miałam spore oczekiwania, bo pierwsza część przypadłami do gustu, poza tym lubię książki Miszczuk. Niestety dawno nie trafiłam na tak przewidywalną zagadkę kryminalną. Sytuację ratuje odrobina humoru typowego dla Miszczuk i bohaterowie, których nie da się nie lubić. Kryminalne czytadło z apatycznym romansem w tle. Dla niewybrednych.

Pierwsza część bardzo mi się podobała, dlatego z niecierpliwością czekałam na część drugą i muszę przyznać, że jednak trochę się rozczarowałam.
Dla mnie to raczej powieść obyczajowa z rozbudowanym wątkiem romansowym a wątek kryminalny stanowi jedynie tło samej powieści.
Zaczyna się od tajemniczych zgonów kilku osób, które zostają uznane jako samobójstwa. Jednak patolog Marek Zadrożny jest innego zdania, bo przy zwłokach zawsze znajduje czerwona nitkę. Początkowo nikt nie zgadza się z jego opinią, że to dzieło seryjnego mordercy, ale w miarę rozwoju śledztwa, nawet pani prokurator oraz policjant Sebastian Pol muszą przyznać mu rację.
Temat na powieść bardzo ciekawy tylko niewykorzystany. Bo brak tutaj emocji i szybkiej akcji, która wciąga czytelnika.
Autorka więcej miejsca poświęciła samym bohaterom i ich prywatnym życiu niż wątkowi sensacyjnemu. Lepiej poznajemy przeszłość Marka, zostajemy wciągnięci w jego gorący romans z Joanną i chociaż jest sympatycznie i czasami nawet wesoło,...

Monika | 2018-10-17

Co to było? Po znakomitej "Obsesji" zaserwować czytelnikom coś takiego?

Przegadane, nudne, a przede wszystkim kompletnie bez napięcia, dreszczyku, zaniepokojenia. To raczej powieść obyczajowo-romantyczna z wątkiem kryminalnym.
Poza tym autorka (z wykształcenia lekarka) zaserwowała taką porcję wiedzy medycznej (ospa!), że chwilami miałam wrażenie, że czytam podręcznik dla studentów. Bezsensowny wątek dziecka, małej Marty ( z którą wuj miał zamiar wyjechać do SPA...no na pewno wyjazd do SPA na masaż jest marzeniem każdej małej dziewczynki). No i ulubiony fragment garderoby według autorki...majtki, majtki, majtki...
Żeby już się nie znęcać napiszę tylko, że kto jest mordercą wiedziałam już w połowie (a naprawdę niezbyt często to mi się zdarza).
Jestem rozczarowana i wściekła. Po "Obsesji" po świetnym rozrywkowym cyklu "Kwiat paproci" takie coś??? Serio???

itysiek_reads | 2018-10-07
Przeczytana: 07 października 2018

Premiera „Paranoi” już 17 października – to drugi tom nowej serii Katarzyny Bereniki Miszczuk „W lekarskim fartuchu”.

Tym razem autorka skupia się na postaci Marka Zadrożnego, poznajemy jego życie prywatne i zawodowe. Towarzyszymy mu podczas sekcji zwłok, obserwujemy go w akcji i dowiadujemy się, że jest naprawdę bystry! To on jako pierwszy dostrzega związek między samobójstwami, które falą zalały Pragę-Północ. Od samego początku nie podobały mu się czerwone nitki, które każda z ofiar miała na sobie… Czy po Warszawie znowu grasuje szaleniec?

Marek i komisarz Sebastian Pol dogadują się naprawdę świetnie i tworzą super duet. Razem starają się rozwiązać sprawę częstych samobójstw, aż w końcu dotyka to bezpośrednio ich życia prywatnego.
Asia wciąż nie może otrząsnąć się po tym, co ją spotkało, lecz tym razem nie jest sama, bo Marek coraz częściej pojawia się w jej życiu, a my obserwujemy rodzące się między nimi uczucie.

Bardzo się cieszę, że spotykamy się z tymi samymi bohaterami...

Kolejna udana propozycja od jednej z moich ulubionych autorek. Momentami miałam wrażenie, że czytam Joannę Chmielewską a to w moich pojęciu najlepszy kompletment i rekomendacja.
Polecam!

czytanienaplatanie | 2018-10-24
Przeczytana: 22 października 2018

W „Paranoi” ponownie spotykamy się z bohaterami, których poznaliśmy w pierwszej części cyklu „W lekarskim fartuchu”, czyli „Obsesji”. Mimo, że powieść można czytać samodzielnie, to jednak znajomość pewnych tematów i zawiłości z życia bohaterów ukazana, lub choć zasygnalizowana w części pierwszej, może być istotna do pełnego zrozumienia niektórych wątków.

W drugim tomie również mamy do czynienia z seryjnym mordercą, który zostawia po sobie znak rozpoznawczy – czerwoną nitkę. Początkowo ani komisarz prowadzący śledztwo, Sebastian Pol, ani prokurator Świetlik nie widzą w kolejnych samobójstwach nic podejrzanego. Jedyną osobą zwracającą uwagę na czerwone tasiemki pojawiające się przy zwłokach jest lekarz medycyny sądowej Marek Zadrożny, którego nikt nie traktuje poważnie, wmawiając mu wręcz paranoję. Dopiero gdy sam morderca zmęczony nieudolnością śledczych zostawia jasną wskazówkę, zaczyna się prawdziwe śledztwo.

Podobnie, jak w części pierwszej autorka nie skupia się jedynie na...

joaśka | 2018-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2018

Bardzo słabo. Nawet opinii nie chciało mi się pisać. Emocji jak na lekarstwo, sposób opowiadania irytujący, dialogi mało śmieszne. Dla mnie stracony czas.

wrotka | 2018-10-13
Przeczytana: 13 października 2018

wrotkaczyta.blogspot.com

"Paranoja - czyli obłęd, to przewlekła psychoza z zaburzeniami urojeniowymi przy nienaruszonej strukturze osobowości"

"Paranoja" to druga część cyklu "W lekarskim fartuchu" i jest ona bezpośrednią kontynuacją "Obsesji". Bardzo byłam ciekawa jak potoczą się dalsze losy naszych bohaterów i czy rozpoczęte znajomości będą miały szansę się rozwinąć w coś więcej.

Tym razem dochodzi w Warszawie do kilku tajemniczych zgonów. Wszystko wskazuje, że w każdym z tych przypadków mamy do czynienia z samobójstwem ofiary. Jest jednak coś co niepokoi Marka Zadrożnego, lekarza medycyny sądowej, na którego stół sekcyjny trafia każda z tych ofiar. Jest to czerwona nitka, znaleziona przy zwłokach. Czy ma to jakikolwiek związek z żydowska kabałą? Początkowo ani policja, ani prokuratura nie biorą pod uwagę tego, że ta niepozorna rzecz może mieć jakikolwiek związek z samobójstwami. Chcą jak najszybciej zamknąć i zakończyć sprawę. Morderca jednak nie pozwala o sobie tak szybko...

Bzibzioh | 2018-11-25
Na półkach: Legimi, Przeczytane, Audiobooki
Przeczytana: 25 listopada 2018

„Obsesję” oceniłam bardzo wysoko i czekałam na kolejną część. Ale niestety ta część jest nieudana. Autorka jest niezła w przedstawianiu scenek rodzajowych i epizodów, robi to zręcznie i z humorem, który mi odpowiada. Natomiast wątek kryminalny to nieporozumienie.