Naturalista

Tłumaczenie: Jacek Żuławnik
Cykl: Naturalista (tom 1)
Wydawnictwo: W.A.B.
The Naturalist
Ag2S

Jeśli po "Blair Witch Project" podejrzliwie zerkaliście na lasy, po "Naturaliście" więcej do żadnego nie wejdziecie. Profesor biologii obliczeniowej Theo Cray widzi prawidłowości tam, gdzie inni widzą chaos. Pewnego dnia w lasach Montany zostają znalezione zmasakrowane zwłoki byłej studentki profesora. Wkrótce okazuje się, że ofiar jest więcej, a jedynym podejrzanym policji jest... niedźwiedź...

Profesor biologii obliczeniowej Theo Cray widzi prawidłowości tam, gdzie inni widzą chaos. Pewnego dnia w lasach Montany zostają znalezione zmasakrowane zwłoki byłej studentki profesora. Wkrótce okazuje się, że ofiar jest więcej, a jedynym podejrzanym policji jest... niedźwiedź grizzly. Względnie sam profesor Cray. Mężczyzna postanawia więc wykorzystać całą swoją wiedzę i zawodową skrupulatność, żeby znaleźć zabójcę. Czerpie z biologii, antropologii, botaniki, statystyki i algorytmów komputerowych, aby zlokalizować kolejne ciała. Czy wykaże się większym sprytem niż jego przeciwnik, zanim sam stanie się ofiarą?

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

ZaaQazany | 2018-10-07
Przeczytana: 07 października 2018

Figura i tło na piątkę!
Mayne rewelacyjnie udało się stworzyć atmosferę i wpleść w nią fabułę.

Uzbrojeni funkcjonariusze włamują się do hotelowego pokoju. Zakwaterowany w nim profesor Theo Cray spokojnie stoi na zewnątrz i przypatruje się działaniom policji. Już na wstępie czytelnik zastanawia się na ile oryginalny będzie główny bohater.
Najmocniejszą stroną całej lektury jest postać Theo Craya. Dziwaczny profesor bioinformatyki, który zastępuje cały sztab wykwalifikowanych śledczych. Konsekwencją takiego układu jest nieco naiwna fabuła, wywołująca czasem uśmiech na twarzy. Natomiast całość jest tak bardzo kompatybilna wewnętrznie i czytywalna, że nie zauważa się takich rzeczy a po prostu czyta się i czyta…

Jako że są 2 kolejne części cyklu, to ciekawe kiedy ukażą się na naszych półkach. Naturalistą autor zaintrygował, teraz należałoby potwierdzić jakość, wznosząc metody profilowania Theo na wyżyny uznania przez FBI.

Angelic | 2018-10-23
Przeczytana: 23 października 2018

To jest takie nieodgadnione uczucie, kiedy zasiadasz do książki po całym dniu ciężkiej pracy i niewyspania, ale adrenalina płynąca w żyłach, nie pozwala ci się oderwać od kolejnych rozdziałów. Tak właśnie było z „Naturalistą” Andrew Mayne’a.

Wyobraźcie sobie, że spokojnie stoicie przed automatem z kostkami lodu, a w międzyczasie wasz pokój w motelu szturmuje policja. W taki oto sposób, profesor Theo Cray, zostaje pojmany i przewieziony na komisariat. Okazuje się, że znaleziono w lesie ciało martwej dziewczyny, ale po wstępnych oględzinach, jej śmierć przypisano atakowi niedźwiedzia. Theo nie może pogodzić się z taką diagnozą i dysponując pewnymi danymi i poszlakami, udaje się w ślad za mordercą, szukając sprawiedliwości.

Książka pisana jest z punktu widzenia naszego bohatera, który jest genialnym bioinformatykiem, badającym zależności w różnych ekosystemach. Sposoby uzyskiwania informacji, dedukcja i niezłomność, prowadzą go ku kolejnym wątkom i zbliżają do mordercy....

Anka Markova | 2018-09-21
Przeczytana: 21 września 2018

No i pięknie! Nockę zarwałam.... nie było żadnych szans, żeby się oderwać.
Adrenalina, 300, pazury....

Główny bohater kojarzył mi się z Dr Hunterem z serii książek Becketta. Doskonale, bo uwielbiam ten styl.

a teraz, szybko, szybko! kawka i do pracy ;)

Katarzyna | 2018-10-08
Przeczytana: 08 października 2018

Zło czai się wszędzie. Także tam, gdzie biegniemy w poszukiwaniu ciszy, spokoju, odpoczynku. Zło przybiera postacie zwierzęce ale roi się w umysłach ludzkich. Chce zrzucić na karb lasu to, co powstało poza nim, w absurdalnych kłębowiskach myśli, w przekonaniu o sensie unicestwiania. Gdy człowiek człowiekowi... niedźwiedziem, wtedy w głowie ze strachu przestawiają się priorytety, wtedy zwyczajnie wierzy, że proste rozwiązania są najprawdziwsze - trochę z lenistwa, trochę z nieudolności, trochę z niechęci odkrycia zbyt dziwnej prawdy. I jeśli pośród wierzących w "oczywistości" pojawia się ktoś, kto owe fakty i prawdy faktycznie w sobie nosi, wtedy zaczyna się opowieść o człowieku, który wiedzą zaprzecza domniemaniom, który nie pozwala machnąć ręka i ograniczyć uwagi się w najbliższej okolicy czy poprzestać na najmniej wymagających odpowiedziach. Wtedy zaczyna się opowieść o "Naturaliście".

Śmierć młodej badaczki, wskazująca na atak niedźwiedzia, zapewne okazałaby się jeszcze jedną...

Izabela Pycio | 2018-09-27
Przeczytana: 27 września 2018

"Człowiek przestaje być ofiarą, kiedy zaczyna myśleć jak zabójca."

Niewątpliwie coś w thrillerze jest, czyta się go szybko, momentami potrafi wciągnąć, jednak nie należy do złożonych czy wielowątkowych. Nieskomplikowana struktura scenariusza zdarzeń również może wytworzyć frapujący klimat i podtrzymać uwagę czytelnika, a jednak liczyłam na większy poziom napięcia i podekscytowania. W wielu chwilach rozczarowałam się przebiegiem incydentów, nie miały one logicznych podstaw, brzmiały naiwnie i nieprawdopodobnie. W pewnym stopniu rekompensował to intrygujący portret głównego bohatera. Odpowiadał mi za to styl narracji, żonglowanie niedopowiedzeniami, sprytne wykorzystanie elementów strachu do wytworzenia zagadkowej atmosfery, lecz i ona mogłaby być bardziej zagęszczona. Z jednej strony chętnie się jej ulegamy, z drugiej towarzyszy przeświadczenie, że to już gdzieś było, że nie jest to świeży pomysł na fabułę. To dopiero pierwszy tom, widać, że w piórze i wyobraźni autora drzemie...

korcia | 2018-10-07
Przeczytana: 05 września 2018

„Naturalista” to świetna powieść, które wciąga czytelnika do swojego świata i pozwala zapomnieć o otaczającej rzeczywistości. Może czasami balansuje na granicy realności, zupełnie jak przygody Agenta 007, ale to tylko napędza akcję i dodaje kolorytu tej opowieści. Jeżeli chcecie poznać przygody szalonego naukowca oraz sporą garść ciekawostek biologicznych, to koniecznie sięgnijcie po „Naturalistę”.

_kingu_reads | 2018-11-06
Na półkach: 2018', Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 04 listopada 2018

Fabuła ‘’Naturalisty’’ już od pierwszych stron rozpoczyna się niesłychanie dynamicznie. Naukowiec Theo Cray zostaje zatrzymany przez policję na parkingu tuż obok motelu w którym zajmuje pokój. Przyczyną zatrzymania jest podejrzenie profesora o zabójstwo Juniper Parson , niegdyś jednej z jego studentek . Tajemnica jej śmierci zostaje jednak szybko rozwiązana, okazuje się, że podczas badań naukowych przeprowadzanych w lesie Juniper została zaatakowana przez niedźwiedzia. Sprawa zostaje zamknięta, zwierzę podejrzane o atak odstrzelone, a profesor po wszystkich przesłuchaniach wypuszczony na wolność. Pewne anomalia nie dają natomiast Theo spokoju, z tej przyczyny postanawia nieco zagłębić się w szczegóły śledztwa na własną rękę.
‘’Jestem naukowcem. Przyglądam się. Analizuję. Wysuwam przypuszczenia. Sprawdzam je. ‘’
To, co udaje mu się okryć mrozi krew w żyłach, a także rozpoczyna poszukiwania przez Cray’a prawdziwego zabójcy.
Bardzo lubię czytać kryminały, jest to gatunek od którego...

tjank | 2018-09-27
Przeczytana: 26 września 2018

Książka ląduje na jednej z moich wyższych wirtualnych półek z nazwą „Noce i dnie”. Noc nieprzespana, dzień w pracy zawalony. Wciąga i to bardzo, a przy tym jeszcze główny bohater – naukowiec z ADHD, który zawsze budzi u mnie wielka sympatię. Musi to być jakiś kolega Dona Tillmana z ”Efektu Rosie” Graema Simsiona. Książka pomimo swojej straszności troszkę bawi, troszkę uczy, troszkę puszcza do nas oko. Mały minusik na wagę jednej gwiazdki – to w połowie troszkę akcja „rozmemłana” przez powtarzalność pewnej sekwencji zdarzeń, co samo w sobie nie było nudne, a bardziej nużące. Polecam.

Matylda Saresta | 2018-09-12

To będzie kolejny mój ulubiony bohater, co się mi widzi.

Co w tej opowieści jest najlepsze?
Klimat. Aż kipi - jest świetnie.
Główny bohater - posiada w sobie mniej emocji, które kipią, ale jest niepowtarzalnym typem osobowości, które ubóstwiam.

Cała reszta też daje redą, sama historia może ciutkę bajkowa, jeśli chodzi o metody dedukcji, ale to w całości ma swój wyjątkowy urok.

W końcu coś innego, dzięki czemu z przyjemnością wyrwałam się z marazmu czytelniczego.

POLECAM

Wiesia | 2018-10-30
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 30 października 2018

Książka przy której nie zauważa się upływu czasu.
Właściwie wszystko już zostało powiedziane przez recenzentów więc mogę tylko podpisać się pod pochlebnymi opiniami. Serdecznie polecam.