Dlaczego Polska jest wartością

Zysk i S-ka
2018-05-28
2018-05-28
Polska polityka

„ … Gdy ktoś zaczyna uświadamiać sobie gniew, który go przepełnia, to ta świadomość samego siebie jest już pewną zmianą …”

Przed Wami książka, która według mnie będzie miała zarówno swoich zwolenników i przeciwników. Na samym początku można zadać pytanie: Czym są w dzisiejszych czasach prawdziwe wartości? I jak wychować obecnie młodego człowieka z zasadami?

Autorem jest Andrzej Przyłębski, filozof i tłumacz. To profesor, dyplomata i redaktor naczelny „Fenomenologii”. Przełożył na polski cztery monografie i około czterdzieści artykułów naukowych, pośród nich znajdziemy „Filozofię pieniądza” G. Simmla, oraz „Dziedzictwo Europy” H. G. Gadamera. Członek Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie Andrzeju Dudzie, oraz Rady PISM. W latach 1996 – 2001 radca Ambasady RP w Niemczech. Od sierpnia 2016 RP w Berlinie.

Wiem, że wiele osób z Was odbierze publikację w indywidualny sposób. Przyłębski uważa, że konieczny jest powrót do społeczeństwa nowoczesnego, które będzie budowało wspólnotę kulturową w oparciu o wartości i ideały godne pielęgnowania. Ale czy na pewno? Z niektórymi stwierdzeniami mogę się nie zgodzić.

Refleksja nad samą polityką powinna mieć hermeneutyczną głębię, ponieważ dopiero znajomość podstaw filozofii, pozwala w pełni na krytyczną i racjonalną ocenę rzeczywistości. Autor stara się udowodnić młodym ludziom, że zatopienie się w konsumpcji, zabawie, postawach hedonistycznych, tylko pozornie może gwarantować nowoczesną, europejską tożsamość.

Moim skromnym zdaniem My – jako Polacy powinniśmy mieć swoje poglądy na pewne kwestie. Nie liczy się wtedy wielka polityka, Unia Europejska i z góry narzucone wzorce zachodnie. Każdy z Nas żyje w małym środowisku. Może to być, praca, szkoła, czy nawet pacjenci ośrodka zdrowia. Obywatel powinien czuć się po pierwsze bezpieczny, a po drugie zrozumieć to, że godne warunki i funkcjonowanie w społeczeństwie powinny mu być zapewnione. Młodzi powinni się rozwijać, zakładać rodziny i kupować mieszkania, a nie brać np. kredyty na trzydzieści lat i spłacać je aż do śmierci. Nie ukrywam, że książka jest idealnym symbolem wartości, oraz naukowych pojęć, których wyjaśnienia zawarte są na końcu książki. Musicie wiedzieć np. że hermeneutyka, to teoria i praktyka interpretacji rozmaitych wytworów ludzkiej aktywności kulturotwórczej, a etyka społeczna - zwraca uwagę na perspektywę moralności.

Książka skupia uwagę na zagadnieniach postmodernizmu, filozofii, hermeneutyki i podejścia społecznego.

Gorąco polecam, ale życzę cierpliwości i samodzielnych przemyśleń podczas lektury.

Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: ZYSK i S – ka