Hermeneutyka. Od sztuki interpretacji do teorii i filozofii rozumienia

Okładka książki Hermeneutyka. Od sztuki interpretacji do teorii i filozofii rozumienia Andrzej Przyłębski
Okładka książki Hermeneutyka. Od sztuki interpretacji do teorii i filozofii rozumienia
Andrzej Przyłębski Wydawnictwo: Zysk i S-ka popularnonaukowa
368 str. 6 godz. 8 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Wydawnictwo:
Zysk i S-ka
Data wydania:
2019-07-09
Data 1. wyd. pol.:
2019-07-09
Liczba stron:
368
Czas czytania
6 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381166652
Tagi:
hermenautyka filozofia
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
252
247

Na półkach:

" Etyczna powinność ma zatem źródło w woli własnego Ja, woli nakładającej ograniczenia na nasze zachcianki. (..) W powinności wyraża się nasza utajona potrzeba akceptacji, której nie sposób wymusić, ale której można się spodziewać, gdy wykażemy wobec innych szacunek należny im jako autonomicznym podmiotom”.

Dzisiaj książka w odmiennym klimacie. Inna nie znaczy zła. Może zacznijmy od wyjaśnienia dwóch zagadnień. Filozofia - systematyczne i krytyczne rozważania na temat podstawowych problemów i idei, dążące do poznania ich istoty, a także do całościowego zrozumienia świata. Obecne zainteresowanie tzw. hermeneutyką filozoficzną pojawiło się najpierw w Niemczech, Włoszech i Francji. Do tej pory określenie te kojarzyło mi się ze studiowaniem, badaniem i interpretacją jakiś dzieł albo utworów. Sama geneza pochodzenia Hermeneutyki to do dziś kwestia sporna. Nie wiedziałam, że to pojęcie ma taki szeroki zakres. Zakres rozumiany od czasu, rodzaju, człowieka, rzeczy, rośliny, zwierzęcia, języka czy polityki. W zależności od dziedziny uprawiania odróżnia się hermeneutykę: teologiczną, filozoficzną, prawniczą, filologiczną, literacką, religioznawczą, historiograficzną, ogólnie humanistyczną itp. Współczesne definicje hermeneutyki to najczęściej: mówienie, wyjaśnianie i przekłady (tłumaczenia). W badaniach chodzi dzisiaj o problemy związane z rozumieniem, interpretacją, człowiekiem, jego dziejami, kulturą i językiem (tekstem). Hermeneutyk zajmuje się odczytywaniem szeroko rozumianego tekstu, zakłada, że kryje się w nim pewien głębszy sens, a znalezienie go staje się celem. Jak sam autor wspomina, książka to zapis drogi pisarza po odmętach filozofii. Publikacje można czytać niezależnie. Jest uporządkowana i może służyć nam za rodzaj leksykonu. Przyznaje, że jest trudna, a zarazem głęboka i obfita w informacje treść. Taka literatura wymaga czasu, skupienia i zgłębienia tematu dla typowego laika. Filozofem może być każdy i każdy z nas jest nim każdego dnia w każdej dziedzinie. Taka nasza ludzka natura. Zatem można podejść do zagadnienia tej książki na trzy sposoby: metodycznie, metodologicznie i filozoficznie. To od Ciebie zależy drogi czytelniku, czy "powinieneś" przeczytać książkę czy "chcesz". Życie to ciągłe poszukiwanie prawdy, poprzez debatę, dialog, argumentację, analizę, doświadczenia i naukę.

" Etyczna powinność ma zatem źródło w woli własnego Ja, woli nakładającej ograniczenia na nasze zachcianki. (..) W powinności wyraża się nasza utajona potrzeba akceptacji, której nie sposób wymusić, ale której można się spodziewać, gdy wykażemy wobec innych szacunek należny im jako autonomicznym podmiotom”.

Dzisiaj książka w odmiennym klimacie. Inna nie znaczy zła. Może...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    15
  • Przeczytane
    7
  • Posiadam
    2
  • Teraz czytam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Hermeneutyka. Od sztuki interpretacji do teorii i filozofii rozumienia


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne